Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Scotty

Dvs. Newcastle-spillere afviser heller ´ikke´ "storklubberne"?

Jeg tror på nye tider for Everton. Baines og Fellaini er stadig Everton-spillere :D

Godt at se du er tilbage dog ;)
Brøndby IF Everton FC
Blaamand, som jeg har skrevet tidligere, så er det måske sidste sæson de 2 er i Everton. Det er helt 100% at minimum en af den er væk, hvis vi ikke komme i EL-bold-placering til næste år.

De har været så fair og large mod Everton, at man ikke kan fortænke dem, skulle det mislykkes. Omend optimismen nok hellere ikke har været større end nu, i hvert fald ikke fra start af, af en sæson.

Men omvendt er også det troskab, det image EFC har fået over de sidste år. Jeg tror næsten ikke du kan finde nogle der hader Everton, fordi at klubben har gjort så flot indtryk til trods for de latterlige små midler der har været til rådighed. Vi er krigeren der ikke bruger våben!

Derfor er denne her sæson også virkelig interesant, for det er lidt en do or die-sæson, men det har alle omkring Everton også ønsket.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
@ Toffees

Ja, og denne sæson kan jo så vise sig netop at blive den bedste for EFC i rigtig mange år. Fundamentet er der, og selv Baines og/eller Fellaini smutter hvis det ikke bliver til europæisk kvalifikation i 12/13, har holdet stadig mange kompetencer.

De nævnte spillere har rigtig nok været large overfor EFC og sommerens transfervindue beviser det vel igen. Men ville klubben have kunnet holde på spillere som dem for bare få år siden? Det er blandt andet det jeg bygger min optismisme på.
Brøndby IF Everton FC
Selvfølgelig gør de ikke det. Ualmindelig naiv verden du befinder dig i - det må være rart ;-) Hverken Baines eller Fellaini har haft attraktive tilbud på hånden så ingen grund til at ophæve dem til nutidens svar på Le Tissier..
Nja... Jo....

Der er nok ikke tvivl om at alle har deres pris, også i EFC.

Men forskellen er nok at den pris for tiden er en hel del højere, noget der selvfølgelig stabiliserer truppen.

Selv Heitinga har jo accepteret at bud fra Fener og Viola blev afvist uden videre.

Utilfredse spillere der vil væk vil altid være billigere, men det er jo en selvforstærkende effekt hvis man kan holde truppen happy.

Vi ligger nok i det felt af klubber som kan være gode nok til at de næstbedste spillere kan se en fidus i at blive hængende, og de bedste ved at de får opmærksomhed.

Sommerens transfers har været et skolebogseksempel på hvordan vi bør agere.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi er nok alle lidt euforiske over at Baines og Felli stadig er i klubben. Sladderbladsrygter eller ej ;-)

@Andy du er velkommen til at smide mig en e-mail på erikdanishblue(a)gmail.com. Så kan vi måske se om vi kan løbe ind i hinanden på en pub ved Merseyside. Ellers er der statistisk størst chance for at finde os i Everton Two :-)
Merseyside rules
Om det er naivt at tro at Everton nu kan holde på deres bedste spillere vil tiden vise, men i hvert fald må mulighederne være markant bedre nu end meget længe set. Så jeg mener absolut at optimismen kan være holdbar også på sigt.

Sladderbladsrygter eller ej, så valgte fx Tim Cahill da han var på sit allerhøjeste at blive i klubben, selv om der eftersigende var bud efter ham hos mesterskabsaspirantklubber.

Så det må kunne lade sig gøre.
Brøndby IF Everton FC
...alt kan lade sig gøre, hvis man tager Daily Mail og detslige sladdersprøjter for gode varer, blåmand.
Hov. Forkert tråd.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
På trods af at fanden bliver malet på væggen, ser det ret fornuftigt ud for Everton i denne sæson, uanset om du bryder dig om det eller ej, scotty.
Brøndby IF Everton FC
Annonce