Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mener, Toffees, at Osman spiller på et højt kvalitetsmæssigt niveau og i tilgift leverer 100 pct. engagement.
Vi har måske så bare forskellige opfattelser af ham og holdet.
Men han, Osman, skal heller ikke spille på højrekanten. Men centralt.
Mystisk kamp - og en del sære kampreferater der tyder på at folk er tilfredse nok bare offensiven virker.

Utroligt at nullet blev holdt. Det var ikke så meget forsvarets skyld (for det sejlede ret ofte) men snarere Howard, der endda var heldig med at redningerne ikke alligevel røg ind.

Utroligt at man kan dominere totalt i 30-35 minutter for så i de sidste 10 minutter af 1H fuldkommen miste grebet hvor Swansea nemt kunne have fået en halvlegsføring.

Der skal arbejdes på forsvaret - ellers kommer det til at koste mere end Newcastle-sejren, hvor de også alt for nemt kom til temmeligt store chancer.

Når det så er sagt var det godt at se Anichebe spille godt fra start og ikke være den klynker han plejer at være. Og Neville nogenlunde fungere på midten. Er dog bange for at en del af forklaringen er at Swansea stort set intet fysisk pres præsterede. Bainaar spillede som de kan og Coleman gjorde det også hæderligt og viste ihvertfald at han har niveau til at være i truppen. Fellaini synes jeg de sidste par kampe har været god nok, men det virker lidt som om han spiller for sig selv. Kan ikke helt sætte fingeren på det.

Selvom baggrunden var billig, var det også godt at se Oviedo kaste sig ud i det i stedet for at starte forsigtigt med sidelæns pasninger.

Swansea ligner denne sæsons Blackpool; sympatisk, frem over stepperne - men med et kamikaze-forsvar (som på dagen heldigvis var niveauet dårligere end Evertons)
-- COYB --
@Morsor

Ét af kampreferaterne er fra Moyes, som tydeligt fortæller at han ikke er tilfreds med den defensive del af Everton´s arbejde i går. Så jeg tror godt de ved det :-)

Derudover tror jeg ikke vi skal gøre Swansea generelt dårligere end som så. De er gode offensivt og på det punkt bestemt gode nok til PL. At Laudrup så ikke kan sætte 11 andre ind når de ikke er i boldbesiddelse, er en ting den gode Michael nok skal arbejde en del med.
Merseyside rules
Men det trods alt meget godt, at være utilfreds med det defensive arbejde og der er ting der skal forbedres, når man holder Clean sheet! ;)

Hvis Fellaini spiller for sig selv gør han det fint. Blev kampens spiller på blukipper, og var med i alle 3 mål, nogle i en slags ishockey assist dog.

Og er enig med Morsor ang vurderingen af Swansea - sympatisk hold. Men tror også de kommer til at lukke et hav af mål ind. Og de skal kæmpe for overlevelse i PL. Det der næsten gør det værre, det er jo netop når de starter med 8-0 målscorer efter 2 kampe, for nu bliver det for alvor svært at finde balance.

Andre Evertonians der har det sådan, når de runder bold.dk, så det som et slags "pop-up", man skal automatisk lige ind og se PL-stllingnen - top som bund?



Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Denne side er den mest seriøse på odds og statistik -

Hvis du checker den plejer det at give et balanceret billede af situationen og berettigede forventninger til fremtiden:

http://www.statto.com/fo…dds/ratings

Kan bruges både i gode og dårlige tider ;-)
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Swanseas forsvar er sædvanligvis ikke spor ringe men nu var de altså alvorligt ramt igår. Bredden er tilgengæld alt andet end god som vi bedst fik illustreret med Tate´s rædselskamp.
Nogen der har set Southampton i denne sæson? Det siges at deres forsvar ikke helt lever op til almindelig PL-standard.

Passer det, er det vel næsten optimalt for Evertons nuværende form - hvor angreb er det bedste forsvar.
-- COYB --
Den kamp kan sagtens kokse for os. De kan selv finde vejen til maskerne, så 4-2 eller 2-4.
Håber at I sparer hele 1.holdet mod os på tirsdag.... Ellers får vi jo en snitter på en 6 eller 8-1...

MOT :D
Marching On Together
Annonce