Snak

Mere indhold efter annoncen
Optaken til mod Liverpool, der frygtede jeg lidt at han skulle starte inde. I interview og den slags, sagde Big Vic at det kunne være stort at score mod Liverpool. Og den lille succes han har haft har måske alligevel steget ham til hovedet, til trods for han for et par uger siden, efter han scorede, sagde at Jelavic var føretevalg, og han måtte forsætte hårdt arbejde og vente på sin chance... Måske han skuffelse kom til udtryk, da han så ikke skulle starte mod Liverpool.

Men gør ikke mig noget. Synes der er alt for langt mellem han levere noget vi kan bruge, hvis vi har planer om top-6. Var planen bare top-8 som sidste mange sæsnoner, jamen så han fin nok.

Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
Sunderland er nok det hold (sammen med West Ham) Everton oftest får points mod.

En årrække var det ret fysiske og målfattige kampe hvor Cahill var forskellen. De seneste par år er Everton dog trukket fra rent teknisk og Sunderland har været blandt de dårligste modstandere jeg har oplevet. Og nu scorer de vist ingen mål.

Det virker som en kamp hvor kun det at tage for let på opgaven kan forhindre en sejr. Sunderlands chance ligger i at komme foran - hvilket desværre heller ikke er urealistisk, da Everton en del kampe i træk har lagt ud med at komme bagud på halvkomiske måder.
-- COYB --
Osman udtaget til landsholdet!

http://www.thefa.com/Eng…081112.aspx

Sammen med Baines og Jagielka.

Kommer vel næppe til at spille - men jeg kunne godt unde ham det. Han har ikke alderen med sig, men når man ser på hvad der ellers er blevet udtaget de seneste par år er han ihvertfald ikke dårligere.
-- COYB --
Endeligt nyt om Gibson i stedet for den underlige tavshed.

http://www.liverpoolecho…2-32189164/

Lad ham endelig vente til Reading; Sunderland hjemme bør kunne klares uden ham.
-- COYB --
Oviedo er selvfølgelig også blevet indkaldt til Costa Ricas trup. Costa Rica møder Bolivia d. 14 november.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Andy Gray, du er ITK, kan jeg ikke lige få din fremstilling af, hvad alt det her Anichebe-halløj handler om.
Jeg tilhører jo det mindretal, som grundlæggende godt kan lide knægten. Ikke at han ikke frustrerer mig, men jeg synes, at han kan noget.

Både Neville og Fellaini er ét gult kort fra karantæne.

Ifølge twitter spiller Neville ikke i dag (Brormand Gary har spurgt hvorfor Phil ikke spiller; vi må se om der er hold i dette).

Merseyside rules
Ser nu gerne at Fellaini får en advarsel i dag, og så har karantæne med Reading. Vil nødigt undvære ham i kampen mod Sunderland, da jeg er ovre og se den kamp. Neville kan så passende få en advarsel mod Reading.

VAR OUT, Premier League = Corruption
Sten, nu må du ikke komme for sent - kampen mod Sunderland er i dag :-)
Er det Norwich kampen du skal se?
Merseyside rules
Ja, selvfølgelig er det Norwich kampen jeg skal over og se den 24. november.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce