Ikke med de gummiben vi har afsløret i overtid i år, senest i weekenden.
Er det ikke mere fordi der er blevet trukket FOR store ressourcer på de samme spillere? Det var jo kun de sidste 15-20 min mod Norwich i var presset tilbage, hvor spillerne netop så brugte ud.
Det var da sådan en kamp hvor fx Duffy, Hitzlsperger og Oviedo kunne have fået lov til at spille lidt. 2 af udskiftninger kunne være lavet i pausen, så de ligesom kunne "ride med på bølgen". Hvis de ikke kan komme ind i sådan en kamp med den føring, hvornår skal de så overhovedet kunne bruges.
Jeg mener ikke man kan kritisere Moyes for ret meget, men ift udskiftninger, så venter han godt nok ofte MEGET længe med at foretage dem.
Idag var den første efter 83 og kun 2 af dem
I lørdags var den første efter 79 og kun 2 af dem
Oldham første kamp skifter han Mirallas ind i pausen for Anichebe, men de sidste to efter hhv 78 og 90+2.
Dog skifter han "allerede" efter 58 og 69 mod Man Utd, men der var han også
nødt til at foretage sig noget, da holdet allerede jo var bagud med 2-0
Mod Villa efter holdet kommer bagud med 2-0 sætter han 2 spillere ind i det 65min og får også vendt kampen (taktisk genistreg). Sidste mand bliver skiftet i 90+.
Mod WBA efter 66 og 84 og kun 2.
Det paradoksale er jo at han netop har været ude at sige, der bliver trukket for mange ressourcer på de samme spillere.