Snak

Mere indhold efter annoncen
Yobo,

mit indtryk er, at Everton har spillet gradvist bedre og bedre under Moyes og kulmineret i år, men at en del af dette netop kan tilskrives Moyes´ kontinuerlige udvikling af holdet. Desuden at det fortsat er en mere direkte spillestil end Martinez og Laudrup praktiserer, med stærkere fokus på den defensive organisation samt udnyttelse af dødbolde og indlæg. I forhold til holdets nuværende styrker, tror jeg ikke en stil med yderligere fokus på boldbesiddelse og short-passing vil være den rigtige retning at gå i.
Aaahhh banter
Geddar, er det med at slide en trup op ikke nærmere at han er ret konsekvent i forhold til hvilke spillere han bryder sig om og ønsker at gøre brug af, og så parkerer resten på sidelinjen?

O´Neill har haft for vane at have en øjeblikkelig positiv effekt på sine hold resultatmæssigt, for så at stabilisere dem på sub-top niveau. Hvis man oprigtigt satser på at finde en manager til de næste 11 år der kan udvikle holdet på lang sigt, er O´Neill nok ikke manden at satse på. Baseret på den udtrykte frygt her i tråden for et frit fald post-Moyes må det umiddelbare mål dog være at forblive i sub-toppen over de næste 4-5 år. Det tror jeg O´Neill kan være mand for, og at han vil være et mere sikkert kort end de fleste til at gøre det.
Aaahhh banter
Martin O´Neill spiller på samme måde alle steder: To hurtige kanter og en tank, Heskey, der skal puffe indlæggene i kassen. Jeg kan ikke døje mandens udstråling.
Jeg forestiller mig, at vi fastholder spillestilen, som den er, og det er ikke helt forkert, som du skitserer den, SK. Men vil man ændre den, er materialet da betydelig mere til det boldbesiddende end til tordnende bulderbassebold.
Faktisk har det været et problem, at vi i Gibsons fravær mangler stål, og i første del af sæsonen glemte vi at forsvare. Så mere defensivt orienteret er Moyes ikke, hvis han har kreative kræfter nok.

Rør-nyt:

Lennon (ikke den rigtige) ha meldt sig selv på banen med interesse for jobbet.

Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Utroligt at høre denne Liverpool illusion med at Everton er et tonser-hold.

Man skulle tro de ikke har øjne i hovedet. Efter Goodison-derbyet blev man beskyldt for at spille som Stoke - af et hold der i 90 minutter forsvarede og lossede op til Suarez. Gerrard trak udtalelsen men den blev fastholdt af nogle her. Vanvid.

. . .

Gad vide hvem der ryger med til ManUtd. Fellaini og Baines? Jagielka?
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
morsor, hehe. Om ikke andet ved vi da bedre. :)

Tja, jeg kan simpelthen ikke forstille mig at Moyes ripper Everton på den måde.

Den eneste der på sin vis er "fair" er Fellani, da andre klubber alligevel kan være ude på ham.

Baines og Jagielka ville jeg være mere trist over at se smutte, om end de måske er tæt på at få sidste chance for en klub i CL, i deres bedste alder. Og de har om nogle fortjent det.

Og så er det spændende at se hvem der bliver næste træner. Mange er nævnt.

Hvis det skal være outsider, synes jeg faktisk Malky Mckay kunne være interessant.

Laudrup er sjovt nok utrolig højt på listen blandt fans. Men jeg kan ikke rigtig se hvad han skulle i Everton, og ja, det giver flere tv kampe bla bla bla, men jeg ønsker ham egentlig heller ikke.

Hughes og Martinez er tæt på være de 2 jeg ser mindst i klubben.

Jeg håber ham der bliver ansat, kommer til at afspejle vores udvikling, så vi kan stå med første følelse ala "ja ok, interessant valg! Spændende at se hvad han kan".

For bliver først ansat én, som vi fans har svært ved at stole på, og vi ved hvor svært det her job bliver, jamen så det den forkerte retning fra start af.

Interessant er det at se om Portos træner er en mulighed. Vitor Pereira. Og hvad format har han. Man har set Mourinho og AVB fra Portugal. AVB ved at komme efter det i Tottenham efter en svær perioede i Chelsea. De alle 3 har det tilfælles at de har trænet Porto.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
Vitor Pereira kunne meget vel blive den nye træner.

Han løber ud af kontrakt med Porto. Plus at der er snak om det i Portugal at han bliver ny Everton-træner.

For mig en virkelig fed afløser i så fald det holder stik.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
Der kommer gang i den internationale managerkarrusel. Pereira, Rafa og Heynckes står til udløb. Mou ligner en mand på vej ud og Ancelotti kunne være et emne til at overtage. Valverdes skæbne afhænger af valg i Valencia og Rene Girard, hos sidste års franske mestre Montpellier skulle også være på vej ud. Ud over det er der jo folk som O´Neill, McClaren og Roberto di Matteo.
Lad os nu se - Tror ikke Moyes har været i manager i Everton for sidste gang - han kommer tilbage før eller siden lige som Rooney. Men ham fra Porto lyder ok - tror dog måske nok han ville se det som et skridt ned af trappen så sker næppe
Og selvfølgelig er der STORE problemer med Rafa - men tror faktisk han ville være en af dem jeg ville være mest tryg ved at overlade roret til
Annonce