Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg dukker også op, hvis kampen vises/streames.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Ærgerlige point at smide mod WBA. En sejr vil lune gevaldigt og forhåbentlig sætte skub i sæsonstarten.

#hjst

Fedt med interesse i tråden, og så tillader jeg mig lige at rette i dit 1966 FA-Cup resumé. Trebilcock scorede "kun" to gange i det fantastiske comeback, mens Derek Temple afgjorde kampen.
Jaja, jeg beklager. Men ret skal jo være ret. "And if you know your history...!"
@Die Sonne,Tak skal du ha´!

Ja,man lærer hele tiden! - Her gik jeg og troede anderledes, nå, men det var i hvert fald den kamp der tændte interessen hos mig.

Mht. lørdagens kamp var det vel typisk Everton: Meget spil, men kun få klare chancer og de der kom (chancer) blev skammeligt brændt.

Ikke for at gøre mig upopulær: men jeg savner Hibbert på højre back, så kan Coleman rykkes længere frem (hvis han lover aldrig mere at forsøge skud på mål med venstre ben!)
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Coleman er bedre end Hibbert, både defensivt og offensivt, så ingen grund til at Hibbert skal spille.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Ved ikke om min udbyder sender kampen onsdag, men det bliver vel snart klart - så tag bare udstyr med ;-)

Fik iøvrigt testet streamen på mit eget netværk - ingen buffering og TV-klart billede. Mao: nettet på The Social er nok ikke det bedste.

Mine kilder siger der kommer et nyt bud på Fellaini/Baines i dag, fyi.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvordan har I det med Moyes´ adfærd for tiden?
Jeg kan ikke blive enig med mig selv.
På den ene side er det forståeligt, at han forsøger at skaffe spillerne så billigt som muligt. Det er hans job. Men jeg synes, at det er en skidt karakter, han viser, når han går ud og meddeler, at han aldrig selv ville have stået i vejen for deres skifte, fordi det ville fremme spillernes karriere. Det er i strid med hans udtalelser i Lescott-sagen og hans ageren som manager i Everton, men selv uden forhistorien er det en underlig nedladende opførsel.
Det overrasker mig, at han synker så dybt, og man kan vel kun konkludere, at han må føle sig røvrendt at Kenwright de senere år. Var forholdet mellem dem så yndigt, som klubben har forsøgt at bilde os ind, havde Moyes opført sig lidt mere respektfuldt.
Skal vi bevare vores værdighed, kan vi ikke sælge Fellaini til United. Men okay, måske er vores værdighed allerede røget, og Kenwright sælger alligevel til en pris nær frikøbsbeløbet.
Jeg tror, at vi beholder Baines, men ved godt, at jeg hurtigt kan blive klogere.

Fellaini er nemmere at erstatte end Baines, så skal een af de 2 sælges, skal det være Fellaini.

Sker det skal pengene fra Fellaini bruges på 3 centrale midtbanespillere i £ 7-8 mill klassen.
VAR OUT, Premier League = Corruption
U/21 holdet tabte her til eftermiddag 3-0 ude mod Man City.

Holdet:

Taudul
Kenny, Pennington, Browning, Garbutt
Junior, Lundstram
Hope, Long, Gueye
Vellios

Efter min mening udelukker det alle disse spillere til kampen på onsdag.

Umiddelbart kan jeg komme i tanke om 2 spillere, der ikke er skadet, og som ikke var i truppen hverken lørdag eller idag. Det drejer sig om Duffy og Oviedo.

de 7 spillere på bænken i lørdags er vel også i spil til startopstillingen.
VAR OUT, Premier League = Corruption
@Yobo

Egentligt havde jeg troet at jeg nu ville følge Moyes lidt ud af øjenkrogen - men jeg kan mærke at jeg rent faktisk er ligeglad. Det er sgu mere end nok at motivgranske de der er hos Everton. Jeg ønsker ham held og lykke med en fortjent chance og håber så ellers at undgå at høe stupide udtalelser der kunne ødelægge det ellers positive eftermæle han har.

@Sten_H

Er lidt uenig i at Fellaini er nemmere at erstatte end Baines. Sidstnævnte kan Oviedo vel prøve at erstatte, mens jeg ikke kan se hvem der kunne afhjælpe tabet af Fellaini. For et år siden ville tabet af Baines ramt hårdere - men siden er der opstået en giftig højreside med Coleman og Mirallas. Endvidere lader det til at RM vil spille Fellaini længere tilbage hvor jeg mener han er bedst.
-- COYB --
Morsor, jeg havde det som dig, indtil den kom, den der med, at han ikke ville stå i vejen for deres karriere.
Men okay, vi ved alle, at det kun er også hjælpeløse fans, som bærer loyaliteten i dag. Spillere og altså også managers er pisseligeglade. De har deres karriere og personlige vinding at tage sig af.
Det er alt sammen okay, men vi er da lidt til grin, når vi investerer så meget opmærksom i de gutter.
Annonce