Snak

Mere indhold efter annoncen
Goodison1: Bo på "The Liner" ved Lime Street St. og udforsk byen til fods.

Der er sket meget i Liverpool by bare de sidste 3-4 år.

Yobo var vist ikke nogen storscorer: 8 mål på 220 kampe.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Andy, skrev jeg, at Yobo var en stor målscorer?
Eller skrev jeg bare, at han lavede et mål ind i mellem? I betydningen oftere end Jagielka og Distin.
I øvrigt er dine tal forkerte, for Yobo har spillet flere end 220 kampe for klubben.
Nå, lad os kigge på sammenligningsgrundlaget, de aktuelle midtersvarere. Hvad siger et wikipediaopslag om Jagielkas bidrag? 1 mål i 90 ligakampe (og jeg husker selvmål mod både Villa og Stoke)
Wiki siger: 0 mål af Distin i 33 ligakampe.
Jeg tror, at vi må konkludere, at Yobo lå på et betydelig bedre snit end Jagielka gør. Distin er heller ikke på kurs mod noget stort i den retning. Heitinga forresten: 0 mål i 34 kampe.
Rolig, nu.

Jeg hentede Yobos stats fra den engelske Wikipedia-udgave - muligt at den er forkert, og han har spillet flere kampe men det gør jo ikke hans statistik bedre.

Min pointe var ikke at han var bedre/dårligere end Jags med flere - bare at han i sammenligning med andre centrebacks ikke var nogen storscorer.

Lad mig for en god ordens skyld minde om at mange af Lescotts mål kom mens han spillede venstre back.

Edit: De 220 kampe er 204 starter og 16 reserve i PL (og 8 mål)

Totalt har han 240 - 19 -10 for EFC
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
@Andy Grey og Danish blue - tak for jeres bidrag - det blir en klasse tur!!
Om statistikken bliver bedre eller dårligere, afhænger af, om han har scoret i de kampe, som din opgørelse ikke medtager.
Jeg noterer, at du nu - hvis jeg læser tallene rigtigt - krediterer ham for to mål yderligere og 20 kampe mere.
Dermed bliver hans statistik forbedret. Fra et mål per 27,5 kampe til et mål per 24. kamp.
Så: Yobo bidragede med mål, men ikke med så mange som eks. Mountfield og Lescott. Men med flere end de nuværende stoppere, Jagielka, Distin og Heitinga.




Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver 25,9 - men lad nu ikke det skille os ad.

Det første blev jo skrevet før jeg tjekkede statistikken.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Jeg ved ikke helt om den med Lescotts mål kom af han var venstre-back. For mig at se, gjorde det selvfølgelig vores forsvars-kæde ekstra stærk, men så snart han kom over midten, så var han virkelig skidt. Langsom og på meget ukendt område. Men da Baines havde været ude for et lang skadesperioede, og vi fik lukket ret så godt af, gjorde det at Lescott fik ekstra kampe på venstre-back.

Uden at vide det, men da han virkelig var hot-scorende, så var det vel alle mål efter dødbolde og ikke i åben spil?

Men den ene sæson var altså også noget ekstra ordinært - det var faktisk ret vildt han fik lavet så mange mål den gode Lescott.

Det selvfølgelig super at have forsvare der kan score mål - især fordi at mål fra dødbolde kan være afgørende i tætte kampe, og det her man forventer at en forsvar kan være en måltrussel.

Men så igen, så kan man sige, at man har en Cahill, som er mere skarp med hovedet end 80% af alle forsvare, og måske han tager nogle mål fra forsvaret på den konto.

Som jeg ser det pt. er det mere mål fra Saha og Fellaini der er savnet lidt. Og til dels Yakubu.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
@Andy, hvad bliver 25,9?
Fra 1 mål pr. 27,5 kamp til 1 mål pr. 25,9 kamp hvis man tager alle kampe med.

Forskellen kommer fordi du ikke regnede de 19 kampe med hvor han startede på bænken i de reviderede tal som indeholder alle turneringer. Derfor endte dit regnestykke på 24.

Ikke at det gør nogen særlig forskel.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Jeg læste dine tal sådan her: 240 kampe, heraf 19 som indskifter, 10 mål.
Skal de læses 240 plus 19 som indskifter? For så har du ret.
Annonce