Jeg mener heller ikke man kan snakke om akut-løsning. Fordi der er ingen garantier.
Se nu fx. Barkley. Allerede tilbage i 2011 var han interessant. Men Moyes turde ikke bruge ham.
Derfor jeg snakker på den lange bane, at der må Stones og Jagielka være det helt naturlige valg. Og med netop denne start, så mener jeg at de skal køres i stilling nu.
Hvis vi ser aktuelt på det, så skal vi snakke om ikke at rykke ned, men det vil jo absolut ikke give mening. Igen, fordi vi ser tilbage på sidste 8 sæsoner, hvor vi er endt i top-8. Og selv med den her start, så det da stadig top-6 som minimum målet er, ja endda top-4 hos Martinez.
Og derfor mener jeg, at for at se akut/aktuelt på situation. Så er man tvunget til at se fremad. Og han bliver jo netop ikke smidt ind i panikløsning, fordi han bevidste sidste sæson, at han har et kæmpe potetiale.
Om det så er Jagieka der skal have en pause, det så fair nok. Men man bliver også nødt til at spekulere i, om det her ikke er Distins sidste sæson på topplan, om ikke andet for Everton.
Lige som du nævner Hibbert, grundet indflydelse og hvordan Everton fungere (at han fik forlænget kontrakt), så jeg helt sikker på, at Distin også er en god holdkammerat. At han er med til at skabe en sund stemning i og omkring Everton.
Men for mig komme det sig også af, at vi har de ambitioner, at de er vokset sidste mange år. Og der er det benhård konkurrence i toppen. Og det er hårdt, at det så kan gå udover Distin pga. hans alder, men sådan er gamet.
Værst eksempel er vel Man Utd med bl.a. Giggs og Scholes. Hvor det har været svært at skifte klub-ikoner ud. Og man kan vel også drage Vidic og Ferdinand ind her. Det skal være en helt naturlig og glidede overgang. Og når muligheder er til stede.
Havde vi kun Alcarez, så havde jeg stemt 100% for Distin/Jagielka, men vi har en mulighed, vi har et talent. Og det må vi ikke lade gå til spilde.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.