Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var en god kamp I går , Gibson spillede en fin kamp helt sikkert min Man of the match. Det gjorde ikke mig noget at Osman mål blev annulleret da jeg havde 5£ på 3-1 sejr så nu vil jeg hente mine 60£ hos ladbrokes. Jeg håber vi kan bringe lidt af Europa League spillet/formen med ind i premier League og gerne allerede søndag .
Nil Satis Nisi Optimum
udekamp mod Arsenal i dag.

Håber der satses på fart over kanterne, med Mirallas og Lennon, og så Lukaku på toppen. Howard har egentlig fortjent en tur på bænken, men er ikke sikker på Martinez er enig i det. Barry er 1 advarsel fra 2 dages karantæne, og jeg har svært ved at se ham undgå den i dag. Tror McCarthy får pladsen ved siden af Barry. De fire bagerste giver sig selv, med Coleman, Stones, Jagielka og Baines. Det store spørgsmål er, hvem der kommer til at spille centralt offensivt på midtbanen. Bliver det Naismith, Barkley eller Gibson.

VAR OUT, Premier League = Corruption
Zzzzzz
Vi er ikke i nærheden af noget i dag.
Vi møder Stoke på onsdag. De har 11 (!!!) point mere end os.
Jeg mener, at vi skal fyre Martinez, hvis vi taber den.
#1:
Vi er godt nok skidt kørende i ligaen. Et nederlag til Stoke onsdag, så tror jeg faktisk også, at det begynder at brænde under Martinez... Det er ligefør, det er Europa League, der holder ham i sædet. Jeg håber egentlig, vi beholder ham, men det er naturligvis svært, hvis resultaterne fortsætter sådan her. Det er ganske enkelt elendigt lige pt.

#2:
Jeg har af min dejlige kæreste fået billetter til kampen mod United den. 26. april, så Goodison skal opleves for første gang. Det er den tidlige kamp søndag (kl. 13.30 lokal tid). Ved nogen af Jer garvede Goodison-gængere om det er muligt at nå et fly hjem fra Manchester samme aften kl. 19.25, eller om man nærmest dør af stress bare ved tanken?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Die Sonne

Synes din hjemrejse lyder ambitiøs - på den dårlige måde. Det kan godt lade sig gøre - men det er stort set baggage med til kamp og måske taxa til lufthavnen. Hvis du kan få en taxa.

Jeg ville sgu tage en lørdag aften i Liverpool. Spis noget godt eller skej ud i Mathew Street.

- - -

Angående RM - så er jeg stadig pro. Ja - det er sært at samme mandskab bare ligner lort nu. Men jeg synes det er småting der mangler. Eksempelvis havde holdet 2-3 ret gode chancer ude mod Arsenal der slet ikke lignende top-4. Det virker som om holdet står og falder med om Lukaku kan blive inddraget i spillet eller ej.

Gibson ville jeg dog starte nu. Vi har mest af alt brug for direkte spil og han har også før skade vist at lange afleveringer der vender spillet er noget han kan. Barry kan også - og Besic i mindre grad; men der er brug for nyt blod der ikke bare har fået tæsk hele sæsonen.

Og det er virkeligt mærkeligt at EL går relativt godt. Slår Everton Dynamo Kiev må jeg sgu undre mig. Som jeg ser det er Lukakus kropsstyrke det bedste (eneste) EL-våben - og det at holdet generelt er mere kontra-stærkt end de fleste i Europa (men ikke PL). Og Everton har ikke andet at satse på.

Men det må tages een runde ad gangen - og den kommende modstander ser alvorlig nok ud.
-- COYB --
Umiddelbart ligner Stoke-kampen en, der kan vindes. De stiller sig nok ikke så dybt som på Goodison, og vi har mærkværdigt nok præsteret bedst på udebane i år.
Det vil være en stor sejr, hvis vi kan vinde, for så må der være skabt ro i forhold til nedrykningsspørgsmålet og dermed plads til fokus på EL.
Jeg kan bare ikke se holdet mønstre bollerne til at tage slagsmålet med dørmændene, når det kommer til stykket. Nederlag er lidt af en katastrofe, for så kommer EL-kampene oven i de mere og mere afgørende ligakampe.
Tænk engang, hvis Martinez laver en Wigan med os. Hvis vi vinder EL og rykker ud af ligaen. Det sære er jo, at vi har et hold, der på dagen kan slå alle uden for Top 6 i verden, men også kan tabe til alle i PL.
Jeg ville skynde mig at finde noget spilletid til Osman, hvis han er klar. Jeg savner hans kolde hoved og lavmælte klasse.
Grunden til at vi præsterer i Europa League, og ikke i Premier League består for mig af to grunde.

1) Holdene i EL aner ganske enkelt hvad vi er for en størrelse. "Everton" klinger nok ikke rigtigt for mange, og jeg tror faktisk der er mange hold der undervurderer os. De ved som sådan heller ikke hvordan de skal spille imod os, og kombineret med spillernes lyst til at spille europæisk fremstår vi markant bedre.

2) Det er noget andet i PL. Spillerne gider ikke rigtigt og modstanderne ved præcis hvordan de skal spille os. Bare overlad initiativet til vores komplet ideløse midtbane, og lad bolden trille sidelæns. Hverken McCarthy, Besic eller Barry har nogen kreativitet eller visioner for det fremadrettede spil, og derfor er Gibson pt. manden der skal vende det for os. (Tænk jeg skulle sige den sætning)

Der skal nye boller på suppen i næste sæson, hvor Martinez ganske enkelt må gøre op med sin filosofi. Jeg spår vi ender på 12. pladsen i ligaen og ryger ud i kvartfinalen i EL og så starter vi på en frisk til sommer. Her skal vi have langt mere kreative spillere på midtbanen og Barry skal en gang for alle kyles et sted hen, hvor han forhåbentlig aldrig nogensinde kommer til at se en fodboldbane igen.

Spørgsmålet er så bare, om spillerne også har fået nok? Mirallas virker totalt opgivende, og han smutter helt sikkert også. Hvad med Coleman, Stones, Barkley og Lukaku? Kan vi overbevise dem om, at næste sæson er vores sæson igen?

Hvis Martinez ikke vælger at gå på kompromis, så vil udtrykket på banen altid være det vi ser nu. Og så er det kun en vej - og det er nedad.
Statto odds på sejr i EL: 13
Statto odds på nedryk: 130

Begge samtidig: Den klarer du selv.

Ellers enig i alle betragtningerne som skrives for tiden - der er ikke så meget at skændes om
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
VV, jeg er ikke helt enig. Samme koncept kan vi få mere ud af med mere kreative spillere, lige nu er vi jo minus kreative. Jeg er vild med McCarthy - som helt ufatteligt irriterende blev kaldt McArthur en hel kamp på Viasat forleden - men de fremadrettede pasninger er ikke hans styrke. Det samme gælder Besic og Barry, og Lukaku kan intet på lidt plads. Så to kreative ind og en angriber mere i brug, så kan vi bruge konceptet.
Spørgsmålet er så, hvor vi skal få midlerne til det fra?
Mirallas må vi gerne slippe for min skyld. Jeg hader hans fokus på sig selv.
Annonce