Snak

Mere indhold efter annoncen
Ippersvin:

Vincevega skriver jo netop at han er godt tilfreds med forsvarsreserverne, med undtagelse af højre back, hvor Coleman ingen reel backup har. Hibbert er totalt færdig, og i følge rygter ude med en korsbåndsskade.

Coleman, Stones, Jagielka, Baines er 1. valg
Hibbert, Mori, Galloway, Garbutt er 2. valg
Pennington, Holgate, Browning, Oviedo er 3. valg

At Galloway spiller venstre back skyldes at de 3 normale venstre backs alle er skadet.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Lad os ikke glemme Mason Holgate der allerede har bevist han er fremtidens mand, og virker somom han er blevet skolet på samme måde som Stones i Barnsley.


Han bliver ved med at imponere, synes jeg. Jeg tror, i har hentet en rigtig god spiller i Holgate.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg har set alt hvad der kan ses med ham, og jeg er, som sagt, allerede overbevist. Han virker så rolig og arrogant på bolden - fuldstændig ligesom John Stones.

Nu skal han bare have en masse kampe og få noget hår på brystet, så tror jeg allerede han bliver hevet op i 1. holds truppen næste sommer.

Seneste reaktion fra Mou…………….

https://www.youtube.com/…NT1K3xcO4p0


Merseyside rules
@vincevega

Hvorfor tror du ikke på Pennington?

Den halvleg jeg har set med ham var han da den eneste præsterende spiller.
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har set alt hvad der kan ses med ham, og jeg er, som sagt, allerede overbevist. Han virker så rolig og arrogant på bolden - fuldstændig ligesom John Stones.

Nu skal han bare have en masse kampe og få noget hår på brystet, så tror jeg allerede han bliver hevet op i 1. holds truppen næste sommer.


Jeg kan kun erklære mig enig med dig, Vince.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Fordi Pennington er for begrænset.

Han havde muligvis kunnet få sig en decent karriere under Moyes-æraen, men ser ham slet ikke have en rolle under Martinez. Stort set samtlige af vores forsvarsspillere er komplette - dvs. de både kan forsvare ved at sætte sig fysisk igennem og være gode i luftrummet, og samtidig også være komfortable på bolden (særligt Stones).

Pennington er af den ærke-britiske skole, hvor han ganske enkelt er teknisk for begrænset og desuden heller ikke speciel hurtig. Det er bl.a. også derfor jeg ikke ser Browning have en fremtid ude på højre back, fordi Martinez´ spillestil kræver at backsene farer frem og tilbage og det er han ikke atletisk nok til.

Derudover står der mange foran Pennington i køen, så jeg spår ham lidt en slatten og lunken "karriere" som Shane Duffy havde i Everton.
VV, Browning er da lige præcis kendt for sin fart og stærke fysik ...
atletisk var måske et dumt ord at bruge så.

Det jeg mener er, at han ude på den back virker for klodset og for kantet i hans bevægelser. Hans teknik er slet ikke god nok til at afdrible som Coleman gør ustandseligt, og så har han altså heller ikke verdens hurtigste antrit.

Han er en super duelspiller og er skåret af granit til at spille i det centerforsvar. Jeg så gerne at Everton hentede en ung højre back fra de lavere rækker ligesom Stones, Holgate og Galloway her til vinter. Det er der vel efterhånden nærmest tradition for.
Mason Holgate er højre back. Hvor mange vil du have?
Annonce