Snak

Mere indhold efter annoncen
Vince,

Jo enig, Verthongen har skulle trækkes med nogle trælse typer, men der er blevet luet ud og ind er kommet den perfekte makker i Alderweireld, og Spurs har nu en solid midterakse med Lloris, de to belgiere og Dier foran.

Stones og Funes Mori er begge til sammenligning meget yngre og mindre rutinerede og kan ikke finde samme støtte og kvalitet hos Barry, Coleman og Calloway (som 19 årig er det svært at klandre ham for noget), som man kan hos Spurs. I nævner selv Howard og hans mangler.

Baines kan måske løfte forsvaret lidt i foråret, og særligt hvis Jagielka så også kommer tilbage. Er McCarthy færdig for i år?

Stones og Funes Mori, eller lige meget hvem der spiller i Evertons forsvar, bliver ikke ligefrem hjulpet af Howard i målet, og da der samtidig har været en ladeport åben i venstre side af midtbanen, da Kone trækker ind i banen, og intet yder defensivt, og der er en urutineret spiller (Galloway) som venstre back. Barry på den defensive midtbane går efter min mening for langt frem, hvilket er kritisk, når han ikke har farten til at nå med tilbage. Modstanderne har hvis de erobrede bolden, bare kunnet spille en bold ud i højre side, og så har de haft en 2 mod 1 situation mod Galloway. Den eneste der ikke har set det endnu, er Martinez.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Enig!

Hvad er folks mavefornemmelse nu her? Håber Besic starter inde og at man klistrer ham op ad Yaya. Det er han fantastisk dygtig til.
Et moments uomærksom hed dog og ... BANG!

Haha
HeyItsFootball.Blogspot.Com
God sejr, stor kamp af Besic.
Flere knocks i aften, så det bliver en interessant holdopstilling på lørdag.
Jeg gætter lige.
Robles, Lennon, Jagielka, Mori, Galloway, Besic, Gibson, Osman, Mirallas, Kone, Naismith.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
God sejr, stor kamp af Besic.
Flere knocks i aften, så det bliver en interessant holdopstilling på lørdag.
Jeg gætter lige.
Robles, Lennon, Jagielka, Mori, Galloway, Besic, Gibson, Osman, Mirallas, Kone, Naismith.
Velkommen i klubben og lad os så få et Merseyside-derby i en finale.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
transfervinduets 2. signing:

http://www.evertonfc.com/news/2016/01/07/blues-sign-tarashaj

Håber at den 3. bliver en højre back.

Coleman blev skadet i går og forventes ude i 3-4 uger. både Browning og Hibbert er også skadet, så der er noget tyndt besat på højre back.

Generelt har backpladserne været hårdt ramt af skader i denne sæson, da Baines, Oviedo og Garbutt på venstre back alle også har været ude i længere perioder. Gætter på at Jagielka er tilbage, og Stones derfor skubbes ud på højre back. Alternativet er vel Pennington, der spillede 45 minutter mod Barnsley tilbage i august.

Lukaku og Cleverley udgik også med skader, men det skulle ikke være slemt. misser måske kampen på lørdag mod Dagenham and Redbridge. Gætter på Lukaku var blevet sparet alligevel.
VAR OUT, Premier League = Corruption
McGeady og Gibson er rygtet til både Middlesbrough og Derby på lejeaftaler. Er de gået helt ned med flaget eller er de bare ikke længere gode nok til en klub i den øverste halvdel af Premier League? Og så er de vel heller ikke helt billige at have siddende?
NP er Suppens bedste 6'er!
McGeady har kun spillet 45 minutter for Everton, og det var i den første kamp i Capital One cuppen ude mod Barnsley. Han er reelt 5. valg til kanterne, bag Deulofeu, Kone, Mirallas og Cleverley. Muligvis står han også bag Naismith og Pienaar. Celtic har også været sat i forbindelse med McGeady, men McGeadys løn er et problem for Celtic.

Gibson har fået lidt mere spilletid, men fungere reelt som reserve for Gareth Barry. I en sæson uden europæisk fodbold kan Barry godt klare kamp programmet. Gibsons kontrakt udløber til sommer.

For både Gibson og McGeady gælder det, at de begge gerne vil have spilletid, for at spille sig i den irske EM-trup til sommer.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Hvis i gode Everton fans har 9 minutter, som i ikke ved havd i skal bruge til, så gå ind på Toffeeweb.com og nyd videoen "We´ve got a diamond called Ross Barkley".
For fanden, hvor bliver man misundelig over ikke at stå der i blandt dem og te sig som en tosset.
Annonce