Viste jeg ikke lige, at det IKKE passer?
Nej? Du pointerer, det var en god kamp - hvorefter du over to gange kritiserer Mazzarri´s dispositioner. Når det så går galt, er det
kun kritik af manden, på trods af det nogle gange er ud af hans hænder. Det er ikke op til mig at bestemme hvad du må eller ikke må, men det er en anelse unuanceret og gør, at jeg synes, din kritik af manden ofte klinger hult.
Lad os sige det sådan: jeg kan ikke huske ét eneste tilfælde af, at du faktisk har rost Mazzarri - og der har været gange, han faktisk havde fortjent det.
Godt. Så er det også hans skyld at vores spillere er trætte, og det er dermed ikke en valid undskyldning når han siger at vi taber kampe pga. træthed. Så langt så godt.
Jeg tror, du har misforstået, hvad manden rent faktisk har sagt. Han undskylder ikke nederlaget
med, at spillerne er trætte. Han undskylder
for, han ikke var obs på det.
Jeg vil dog til enhver tid hævde, at det ikke just er angrebets skyld, når man taber 4-1, hvorfor det selvfølgelig godt kan forsvares, han har de samme tre angribere med.
Hvad er det værd at juble over en 2-0 sejr over Atalanta, når vi så senere taber 1-4 til Cagliari? Det er jo helhedsbilledet der skal kigges på, og her er en ok sæsonstart blevet til en skidt sæsonstart (især med henblik på vores næste to kampe). Faktum er, at vi havde mulighed for at trække af fra de andre i kampen om 3-pladsen - det smed man væk ved at tabe til det absolutte bundhold.
Men det var ikke det, du spurgte om.
Selvfølgelig er det ualmindeligt skidt, at tabe 1-4 på hjemmebane mod Cagliari - og det annulerer ligesom sejren over Atalanta. Når det så er sagt, så jubler jeg stadigvæk over de tre point, vi fik. Ikke kun da alle sejre er jubelværdige, men også da det
uden den sejr ville have set endnu mere skidt ud.
Det betyder dog ikke, jeg jubler over sæsonstarten generelt.
Lad os kigge igen når sæsonen er slut, og vi igen ender på en Europa League-playoff plads eller mindre - skal Mazzarri så have en sæson mere, og et transferbudget på godt 70 mio euro igen?
Enig. Lad os se på slutfacit. Jeg har - som du sikkert også husker - også altid hævdet, at Mazzarri med de spillere han nu har til rådighed, skal komme indenfor top tre. Andet kan ikke passe. Såfremt det ikke lykkes, må tålmodigheden også være opbrugt.
Hell, hvis vi ligger ned og roder på en EL-plads eller lavere til vinter, må det også være nok.