Snak

Mere indhold efter annoncen
Foggy er spot on. Der er dog helt sikkert sket større overraskelser før, end at Juventus ikke vinder Scudettoen i næste sæson, men det hele ligger til at Juventus vinder den igen. Den bedste chance for at det ikke sker, må være hvis Juventus sælger flere af deres største profiler. Pogba og Vidal har der været rygter om. Men tvivler på de sælger dem lige nu. Især ikke førstnævnte.
Forza Napoli Sempre!
Shaqiri - Icardi - Salah

Kovacic - Medel - Kondogbia

Zukanovic - Ranocchia - Miranda - Montoya

Handanovic

Helt skidt er det nu hellere ikke. Husk at man ikke spiller europæisk, hvorfor at man forhåbentligt ikke skal bruge reservespillerne nær så ofte. Juventus er dog uden tvivl storfavorit.

Anden kæden:

Duda - Puscas - Palacio

Hernanes/Guarin - Gnoukouri - Brozovic

Santon/JJ - Vidic/Andreolli - Murillo - D´Ambrosio

Carrizo
Murillo må være købt til startopstillingen. Forudsat at han holder niveau, selvfølgelig. Det giver ikke rigtig mening at give penge for en spiller, der ikke nødvendigvis er bedre end Ranocchia.

Montoya da i øvrigt som en ganske spændende spiller. Hårdt at sige han skal skiftes allerede, vil jeg mene.

Og så er Juve heller ikke længere foran. Hvis vi er heldige, bliver Marotta snart prikket af en PL-klub eller en af de store spanske.
Lige et par ting

Montoya er en gambling, hvilket også forklare den måde kontrakten angiveligt er hæklet sammen på. Jeg ser ham ikke som starter fra dag et, og syntes ikke det er nogen velovervejet ide at smide en mand ind i start 11, der har haft ufattelig få kampe i snart over et år. Derfor tror jeg mere på D´Ambro til at begynde med, men kunne forstille mig at vi kommer til at se de to blive roteret en del næste sæson. Især hvis Mancini som bebudet vil skifte mellem 4-3-3 og 4-3-1-2. En Montoya lugter langt væk af ham man vil benytte sig af i sidstnævnte, eftersom han rent faktisk har nogle offensive kvaliteter der er nødvendige for at få den formation til at fungere, han skal dog træne noget mere på sine indlæg, for det er ikke noget at råbe hurra for.

Ranocchia er anføre hvis han starter inde, det har Mancini selv udtalt. Halen er blot den, at han absolut ikke har givet Ranocchia nogen garanti for at det bliver tilfældet. En Murillo kan meget vel ende med at tage hans plads, han er langt hurtigere og mindre stationær en spiller end Ranocchia og derfor langt bedre til at mandsopdække spillere med fart i fødderne end gumpetunge og langsomme Ranocchia, der ofte ender i håbløse situationer, når backkæden kommer for langt op. Hvis Mancini stiller med en backkæde der skal stå højt oppe, så ryger Ranocchia af holdet inden der er gået særligt mange kampe, for det dur han reelt ikke til. Den centrale makker giver nærmest sig selv, Miranda som vi købte i halvdyre domme må være selvskreven.

Kommer Zukanovic, ligner han ganske rigtigt en starter, hverken Dodo, Nagatomo eller Santon kan ændre på det, JJ kan jeg kun se blive brugt i 4-3-3, i 4-3-1-2 ville det være noget nær idiotisk. Godtnok ser jeg ikke zukanovic som en voldsom opgradering, men for de penge der tales om aka. Schelotto plus håndøre. Kan man vist ikke tillade sig at brokke sig. Men positionen er dog stadig dårligere besat end i den modsatte side, man kan så trøste sig ved at det gælder de fleste hold.

Midtbanen ser meget stærk ud med Kongdobia, Medel og forhåbentligt en af Kovacic eller Brozovic som en slags regista, umiddelbart tror jeg mest på Brozovic, men kunne godt forstille mig vi kommer til at se disse to blive roteret. Kommer Suarez får vi en habil spiller der potentielt set godt kan gå i start 11, ellers vil han være en god spiller til at dække ind for Medel og Kondogbia. Jeg er meget fortrøstningsfuld hvad det angår, det bliver denne del der skal sørge for at vi får en god sæson, eftersom den på papiret ligner det absolut stærkeste kort.

jeg tvivler kraftigt på at Hernanes er tiltænkt nogen startplads, godtnok forbedre han sig i sidste halvdel i den forgangne sæson, men ikke tilnærmelsesvis nok for et hold der vil spille med om CL pladser. Med tilgangen af Duda, har vi også fået endnu en spille der kan spille positionen, omend jeg er skeptisk vedrørende hans chancer for at starte ud som starter. Men måske han kan nupper den i løbet af sæsonen (omend jeg tvivler). hvem der snupper pladsen bag de to forreste, er jeg dog stadig lidt i tvivl om, og tror ærligt talt også Mancini er det. Lur mig ikke om vi kommer til at se forskellige bud her i opstarten, der forhåbentligt kan give et klare fingerpeg om hvem han har i tankerne.

Hvem der bliver Icardis makker er det store spørgsmål, en Palacio er nærmest selvskreven i øjeblikket, eftersom vi nærmest ikke har andre. Men det vil ændre sig hvis Jovetic, eller lignende kommer ind. En ting er sikkert det er et krav at der kommer folk ind til den del af banen, vi kan ikke leve af Icardi alene eller en alt for ustabil Palacio. Med modsat en Duda og Zukanovic som er relativ sikre tilgange, er det noget mere kompliceret regnstykke og heller ikke noget der kommer for håndøre. lige i øjeblikket snakkes der om 30-40mio € der kan spenderes deroppe.
Utroligt som alle er enige når FD er taget på ferie :D

For en gang skyld er det interessant at være interista igen. Det bliver mere uforudsigeligt hvad holdkortet indeholder, og med 3-4 nye ansigter mere, så er truppen i den grad forstærket.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig med jer langt hen ad vejen. Personligt håber jeg at det bliver 4-3-3 som ofte bliver benyttet, da jeg som skrevet tidligere ikke spår meget offensiv kreativitet i en 4-3-1-2 med det spillerudvalg vi har at gøre godt med.

Salah, Jovetic og Perisic rygtes alle til klubben. Det virker dog fuldstændigt usandsynligt at alle skulle komme og personligt tror jeg kun at der bliver tale om en enkel eller to af dem alt efter om man er så tåbelig at smide Shaqiri afsted.

Salah: Haft en håndfuld gode kampe for Fiorentina, men ellers ved man ikke rigtigt hvor man har ham.

Jovetic: En fremragende fodboldspiller men desværre ret skadesplaget.

Perisic: Har haft flere stabile sæsoner, men virker umiddelbar nærmere som en yngre Palacio end en reel kreatør.
Perisic vil være et scoop for jer.
Forza Napoli Sempre!
Først og fremmest er det Wolfsburg der skal forhandles med, som rent økonomisk ikke mangler nogle penge i klubkassen takket være VW. Dernæst rygtes det at prisen for ham ligger omkring 20M €. Til den pris er det et nej tak.

I øvrigt har Wolfsburg været ude i dag og benægte at de skulle være interesseret i at sælge med mindre at Inter skulle ligge et vanvidsbud.
De har angiveligt sagt nej tak til 17mio €, vi skal vist bare droppe det. Jeg ville mene det burde være en rimelig pris for ham.
Et to årigt lån til 2mio og en frivillig købsklausul på 13 mio derefter er et vattet bud på en stamspiller i Wolfsburg. Ganske forventet at takke nej til sådan et bud.
Annonce