Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det ikke i går, Facc? Jeg synes at have læst, han havde bestået dem.

Anyway, mine fingre og mine tæer er krydsede.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mine krydsede fingre er nu mere i et håb om at han holder sig skadesfri.
Han har vist kun bestået den første del af testen - anden del følger - 35 er ganske korrekt det trøje nummer han vil have, så det kommer JJ formentligt til at give videre.

Ifølge Daily Telegraph så er det 2 år lån - forpligtet køb og i alt en 4 årig aftale - City får ifølge DT oveni de 15mio € også 20% af fortjenesten ved et videresalg.

Lønnen bliver 3mio € plus bonus.

GDS undre sig også over Melo - ja det siger vel egentligt alt

CDS skriver om et evt. salg af D´Ambrosio til Schalke. Prisen skulle være 10mio €

Dortmund skulle muligvis have vist interesse for Shaq - pris omk. 15mio €

Jeg siger pænt nej tak til begge.
Juan Jesus har nummer 5. 35 er mig bekendt fri.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
De der lejeaftaler med tvungent køb – hvad er pointen helt præcist med dem?

Hvad vinder de enkelte parter (især den købende; som jeg forstår det er det som regel noget Inter, i dette tilfælde, vil insistere på) ved det modsat et almindeligt køb, evt. med nogle finansieringsbetingelser fra den sælgende klub (eks. betaling af en del af lønnen i en del af kontraktperioden eller udskydelse af betaling af transferbeløbet)?
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke med Jovetic, spændende at se om han kan finde sit virkelig høje niveau frem fra Fiorentina. Men jeg kunne godt forstille mig at han lige skulle have et par måneder før han er i topform.
@ SimplyJonathan

Jeg synes at have læst, det er for at udsætte regningen. Inter er som bekendt i økonomisk uføre, hvad angår FFP. Vi skulle helst i CL igen, for at få fat i de mange penge der følger med der - men uden kvalitet i truppen er det svært. Derfor køber vi et eller andet sted Jovetic nu, og udsætter betalingen til om to sæsoner, i den håb om, at vi til den tid igen er fast del af det eksklusive selskab. Såfremt han ikke slår til eller render ind i en skade, har vi desuden muligheden for at sælge ham videre igen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det skal formentlig ses som en måde hvorpå den købende klub udskyder, den første afskrivning af spillerens værdi med 1-2 år. Det gør det muligt at få spillere der ellers ikke havde været muligt, og samtidigt betyder at man kan overholde FFP regulativet. Jeg er overbevist om det er en metode der vil blive benyttet af alle de mindre rige klubber de kommende år.

Det kan dog sætte begrænsinger for køb de kommende transfermarkeder, hvis man ikke er i stand til at indgå lignende aftaler fremadrettet.


Den sælgende klub har selvf. en obligatorisk aftale, som en præmis for at indgå en låneaftale i stedet for et her og nu køb.
Ah. Jeg havde ikke overvejet afskrivningen over kontraktperioden i FFP-regi; jeg havde kun tænkt likviditet her og nu, men det giver selvfølgelig mening, for FFP-prisen kan man ikke forhandle sig ud af som man ville kunne med den rene betaling.

Det virker lidt som at pisse i bukserne for at holde varmen; måske bare med den krølle at man håber at have rene bukser til den tid hvor det bliver koldt.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.

Det virker lidt som at pisse i bukserne for at holde varmen; måske bare med den krølle at man håber at have rene bukser til den tid hvor det bliver koldt.

Kan man nu kun holde varmen i rene bukser? :D
I øvrigt er jeg enig i pointen, men de høje herrer har forhåbentlig en plan.

Jovetic har lige skrevet farvel til City-fans på Twitter. Det nærmer sig...
Annonce