Snak

Mere indhold efter annoncen
Og endnu to unge talenter er på vej i glemslen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Puscas og Camara er jo så unge at de ikke ville blive talt med i den 25-mand store trup. Inter ville let kunne beholde dem uden at det ville have konsekvenser. Man har nok snarere vurderet at spilletiden ikke ligger lige for de to offensivspillere.
Lentini

Inter/Mancini vil IKKE havde mere end 25mand i ALT i den kommende sæson. Det er blevet udtrykket eftertragteligt flere gange, det har angiveligt ikke meget med hvad FIGC vil tillade/ ikke tillade fra sommeren 2016.

FD

Så du syntes det er bedre de rådner op på bænken? det kan jeg da godt se gavner deres udvikling.

For i øvrigt tyder en del på man i denne sæson vil benytte Dimarco og Gnoukouri. Oveni skal vi lige have for øje for alderen på en del af spillerne, Kovacic og Icardi er 21, Brozovic og Kondogbia er 22, Dodo, Murillo og Shaqiri er 23, Montoya, Santon og JJ er 24. Med andre ord udgøre næsten halvdel af truppen en aldersgruppe hvoraf de må formodes at blive bedre med tiden og som har brug for spilletid for at opnå dette, flere af dem har vi endvidere smidt en hel del penge efter. Vi har i forvejen en meget ungt hold, så alt det der med at vi ikke satser på unge spillere er noget sludder.

Vi benytter bare de unge spillere der kan noget nu og her, hvilket en Camara og Puscas åbenbart er blevet vurderet til ikke at være i stand til, uanset hvad så er vilkårene svære for især Puscas med Icardi, Jovetic og Palacio på holdkortet i en sæson hvor man reelt kun har Serie A af nævneværdig spillemæssig værdi. Medmindre en eller flere bliver skadet, så bliver det ikke til nævneværdige mange minutter.
@ Z4E

Det er bedre, de træner med top Serie A spillere til dagligt og får minutter her og der på topniveau, end at spille i Serie B, ja. Det skal man ikke være videre begavet for at kunne se.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Siden Z4 og undertegnet er så dumme, kan du så ikke lige præsentere lidt valid empiri, der understøtter dette? Jeg tvivler på at der er signifikant forskel på de to metoder. træning med 1. holdet og udleje til serie B.


@Inter transfer.

Er jeg den eneste, der er træt af den måde klubben behandler spillere på? D´Ambro ser jeg gerne blive, men bliver nok ofret, som nævnt tidligere, på transferalteret. Men Shaqiris-sagen er ikke køn.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Når nu det er så indlysende, hvorfor er det så mest udbredt, også i England, Tyskland, Spanien, Portugal, Frankrig m.v., at man udlejer de unge så de kan få spilletid? Tager alle andre fejl?
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
"Det er bedre, de træner med top Serie A spillere til dagligt og får minutter her og der på topniveau, end at spille i Serie B, ja. Det skal man ikke være videre begavet for at kunne se"

Du undervurdere vist det at spille hver weekend fast, for en ung spiller som skal udvikle sig.
Wise Men Say...
Enig.
@ Nera

Har du da empiri der underbygger det modsatte?

Alle der har spillet fodbold må da vide, at man automatisk bliver bedre, når man træner med spillere der er på et højere niveau, man ellers selv er på eller begår sig på. Kampe er 90 minutter hver uge; træning er timevis hver dag.

@ Viola

Det er ugyldige eksempler. Niveauet på The Championship og 2. Bundesliga er for det første meget højere end Serie B og for det andet noget tættere på niveauet på hhv. Premier League og 1. Bundesliga, end Serie B er på Serie A.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi

@ Viola

Det er ugyldige eksempler. Niveauet på The Championship og 2. Bundesliga er for det første meget højere end Serie B og for det andet noget tættere på niveauet på hhv. Premier League og 1. Bundesliga, end Serie B er på Serie A.


Hvad baserer du det på? Må jeg gætte på "gut feeling" her?

Finder du det ikke besynderligt at klubber over hele kloden benytter modellen med at udleje unge talenter, når nu det åbenbart er så indlysende meget bedre for deres udvikling at de kun træner?
Hvis du har fundet de vises sten her, så se at komme i gang med at overbevise hele fodboldverden om at de allesammen tager helt fejl af hvad der er mest gavnligt for de unge mennesker.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Annonce