Chokket fra i går er ved at lægge sig, og nogle tanker presser sig på.
Jeg læser rundt omkring på diverse medier, at Inter viste sit rigtige niveau i går.
Sludder.
Den nedsmeltning, vi var vidne til i første halvleg, sker (heldigvis!) once in a blue moon. Sidste gang, jeg umiddelbart kan huske, må have været mod Arsenal i 2003/04 sæsonen, hvor vi tabte 1-5 efter ellers at have slået dem 0-3 på Highbury.
Jeg siger ikke, Fiorentina under normale omstændigheder ikke ville have vundet. De spiller s´gu en god gang fodbold. Men det står klart, at vi var langt ringere i første halvleg end Fiorentina var gode. De presser os godt, men spillere som Melo, Handanovic, Miranda og Guarín skal kunne stå imod sådan et pres og løse det på fornuftigt vis. Det var vel kun Medel, der kunne være sin indsats bekendt.
Tillykke til Fiorentina! Det var fortjent, de vandt - men jeg håber og tror, at spillet i går var en enlig svale i den her sæson. Vi skal nok tabe flere kampe, men jeg tror simpelthen ikke på, vi skal være vidne til en lignende nedsmeltning igen.
Eller jeg håber. Inderligt.
Endvidere ændrer resultatet ikke på, at vi har haft en flot sæsonstart. Det skal så holdes fast i. Næste kamp mod Sampdoria på udebane er heller ikke nem, men der skal vi så på hesten igen, omend i hvert fald spillemæssigt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi