Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja, der er et billede fra start-90´erne (eller måske slut-80´erne), hvor De Boer´ene, Roy, Davids, Oulida og muligvis også Bergkamp står med kæften fyldt med snask. Jeg så det i et De Meer-jubilæums magasin fra slut 90´erne, men kan ikke støve det op på Google. Jeg kan se, om ikke jeg har det liggende i kælderen derhjemme og scanne den ind.

Anyway, der var tydeligvis ikke restriktioner på det i Ajax, dersom de ligefrem stod og poserede foran kameraet.

Min pointe er lidt, at det selvfølgelig er vigtigt, der tænkes over diæten og især forbruget af alkohol og smøger, når nu man er professionel atlet. Men jeg synes også, der er kommet for meget fokus på det. Fedt, sukker og andre ingredienser, som sundhedsnazierne for længst har set sig sure på, har også gavnlige effekter på kroppen, så længe de selvfølgelig nydes med måde.

Så ja, det er da okay, Milanspillerne fik sig lidt kakao. Og nej, det vidner ikke om en mangel på professionalisme hos Milan.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ja, det sunde, hvide sukker gør underværker for fysikken, det er velkendt. Selvfølgelig kan ingen lære Inters ungdomsafdeling noget, og da slet ikke nogle bønder fra Farum.
Ja, fordi det er jo det, jeg skriver...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Hvad det sidste angår, var det præcist, hvad du skrev, ja.
Nej.

Jeg har på intet tidspunkt kaldt FCN for bønder, ej heller udtalt mig negativ om deres ungdomsafdeling. Jeg fremhævede forskellen på Inters meget succesfulde ungdomsafdeling og FCN´s straks mere ukendte ditto. Jeg skriver heller ingen steder, at ingen kan lære os noget, ej heller at vi ikke fortsæt kan udvikle vores ungdomsafdeling. At du så læser alt muligt andet i det, falder for din dør.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig har Inter, Milan og Juventus´s ungdomsakademier sportslig succes i en stor skala. Selvfølgelig da. Vi taler jo om store og velkendte klubber som kan rage nogle af de største talenter til sig på grundet af deres navne, hvor alene talentet kan bringe dem et stykke af vejen. Det viser sig dog ret så ofte at vejen fra ungdomshold til førsteholdet netop er der de knækker. Kunne det tænkes at det er fordi at talentet alene sjældent er nok til at få en det stykke?

Jeg synes at eksempelvis FCN gør et glimrende stykke arbejde med tanke på hvilke rammer de arbejder under. De begrænset rammer gør formentlig også at man er 100% bevist om at man så må give den fuldt gas på de områder som man netop kan styre. Her i blandt profesionalistmen på ungdomsakademiet.

Derfor mener jeg at Inter kan lære noget her. Den tyske fodboldkultur har rygtet som værende ret streng med et stærkt profesionelt setup (spørg Bendtner og Elkjær), hvilket jo er lidt sjovt nu når vi ser dem spytte den ene gode tyske ungdomsspiller ud efter den anden.
Selvfølgelig skal ungdomsspillerne også have sjov, men når et dansk provins hold er til en turnering i Italien og fodboldledere såvel som knægte er overrasket over profesionalismen hos en større italiens klub, så er der garanteret noget om det.
Jeg fremhævede forskellen på Inters meget succesfulde ungdomsafdeling og FCN´s straks mere ukendte ditto.


For det siger slet ikke sig selv at en klub som Inter kan hente nogle af de største talenter ind og derved have en stor sportslig succes? Det gør man jo netop også i den stor udstrækning når man kigger på primavera, hvor godt og vel en tredjedel af spillerne er hentet udenfor Italien.

Sportslig succes har man, men man har bestemt ikke succes med at få forvandlet ungdomsspillerne til at være gode førsteholdsspillere, hvilket netop er et problem jeg synes man ser oftere i Italien end i mange af de andre større europæiske ligaer.
@ Stankovic

Nu skal det ikke tolkes som om jeg mener at tingene ikke kan gøres bedre, men der er altså også en ganske betydelig forskel på at gå fra at være ungdomsspiller i FCN og til deres førstehold, og så til at gøre samme øvelse i en klub som Inter.

FCN er en klub der befinder sig i den bløde ende af den danske superliga, mens Inter er en klub der har ambitioner om at spille med om mesterskabet og spille en rolle i Champions League. Derfor befinder overliggeren sig ikke rigtigt på et sammenligneligt plan.
Det er lidt som at sammenligne en Suzuki Swift med en Maserati Quattroporte GTS med begrundelse i at de begge er biler.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Det siger sig selv at Inter er i en helt anden konkurrence, hvorfor at det kræver mere for at kunne slå ind på førsteholdet.

Det er jo også derfor at jeg sammenligner med hvad man ser i andre europæiske ligaer som eksempelvis den tyske, den franske og den spanske, som jeg mener er på mindst samme niveau. Jeg ser flere talenter få chancen og slå sig fast i Marseille, Lyon, Lille, Valencia, Sevilla, Atletico Madrid, Dortmund, Schalke, Leverkusen, Werder Bremen, Wolfsburg osv. Ja sågar Bayern München har været glimrende til at få overført ungdomstalenterne således at de enten selv har kunne bruges i klubben eller hos en af de andre Bundesliga klubber.

Derimod ser jeg flere af de talenter som vi hyper nede på primavera ikke engang slå igennem for Serie A hold i bunden af ligaen.

Jeg skrev omkring denne interessante observation om Milan talenterne der drikker kakao og æder kage fordi at jeg synes det kunne være en interessant diskussion, da jeg mener at ungdomsarbejdet i Italien simpelthen ikke er godt nok. Hvis præmissen er at primavera holdene skal vinde en masse trofæer for at vi kan kalde ungdomsarbejdet for værende godt (sådan som jeg forstår FD mener det) ja, så er det vel sådan. Jeg mener dog at man først kan kalde det for værende godt når ungdomsspillerne formår at slå sig igennem i den bedste italienske række og for de bedre hold i ligaen, hvilket jeg synes forekommer langt sjældner end i eksempelvis de ligaer jeg nævner som er på samme niveau eller højere.

Det kan være mangel på professionalisme. Det kan være på grund af de idiotiske lejeaftaler man har med Serie C/B klubber hvor udviklingen åbenbart bremses. Eller det kan være noget tredje eller fjerde. Jeg ved det ikke. Jeg mener dog ikke at ungdomsarbejdet er så fantastisk som det bliver udlagt til af nogle af jer her, hvilket jeg også synes kan ses på de spillere du ser på det italienske landshold i dag. Ja VM i 2006 og EM i 2012 var imponernede, men ellers har der været langt efter snapsen.

Det er dog typisk italiensk at man er lidt sen i at se udviklingen.
Annonce