Han har i indeværende sæson reddet en 4-6 point hjemme, ja. Men sådan fungerer fodbold jo ikke. For hvis Icardi eller Jovetic ikke havde scoret deres mål, så havde vi også tabt point - er vi så også et EL-hold uden dem? Eller hvor mange gange har Miranda og Murillo ikke stået i vejen for en afslutning eller ødelagt det for modstanderen? Har de så heller ikke reddet deres part af pointhøsten hjemme?
Det er en holdsport. Selvfølgelig redder Handanovic´ enkeltmandspræstation os ét point i dag - men det har været andre spillere på andre dage. Derfor er det noget vrøvl.
At I har et stærkt hold på papiret, betyder vel ikke, at man automatisk er et CL-hold?
Nej, men nu kunne jeg ikke udlede fra hans oprindelige indlæg, om det var truppen eller præstationerne han hentyder til. Det opklarer han først nu. Det gør det dog ikke til mindre vrøvl, da vi for så vidt jeg kan se, stadigvæk ligger lun i svinget til en top tre placering og dermed CL-bold.