Snak

Mere indhold efter annoncen
Ok Mag, hvor har du det fra? Håber ikke du har ret :)
Det er korrekt..

Serie A 11/12

Roma taber Coppa finalen til Lazio og ender på 7 pladsen i ligaen. Da Lazio endte på 5 pladsen betød det at den sidste EL plads gik til Inter der endte som nr 6.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Sådan er reglerne, min ven. Sorry...
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mesterskabet bliver selvfølgelig mellem Juve og Napoli.


Friskt nok at drage endegyldige konklusioner når der stadig er 17 runder tilbage, inklusiv adskillige indbyrdes opgør. Hvis der er en ting der er sikkert, så er det at intet er afgjort den 24. januar.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Ok, jeg tager muligvis fejl omkring cup´en. Så må Milan bare sørge for at være i top 6, det må også være mindstekravet denne sæson!
Omkring mesterskabet, så har du ret viola intet er afgjort. Men personligt tror jeg hverken på at Inter eller Fiorentina kan følge med Napoli og Juve. Juve har den bedste trup, Napoli det bedste angreb. Fiorentina spiller noget godt bold, men truppen er i mine øjne ikke bred nok. Inter spiller bare ikke godtnok, de står godt på banen og kompakt, men med bolden mangler de noget endnu.
Bare min mening, dermed ikke sagt det ender sådan ;)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ok, jeg tager muligvis fejl omkring cup´en.

Sådan :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Hehe mag, jeg vil nu gerne se de officielle regler først!
Den er god nok, tro mig.

http://politiken.dk/sport/fodbold/europaleague/ECE2082459/nu-er-det-slut-med-tabere-i-europa-league/

Men I kan jo bare vinde coppa´en, så er den pot ude.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Der er bare forskel på at tildele nogen en favoritrolle, og så allerede drage konklusioner. Meget kan jo nå at ske for alle holdene.
Higuain kan jo eks. brække benet til træning på onsdag, og så ser tingene noget anderledes ud for Napoli.
Skader vil ramme samtlige hold, formentlig endda til nøglespillere. Formnedgang er også en del af virkeligheden.
Hvordan kommer de europæiske opgør som Napoli skal spille til at påvirke dem senere på foråret? Skal vi foretage en nøgtern vurdering af deres lodtrækning i EL, har de nok større chancer for at gå videre, end Juventus har det. Hvad sker der hvis Napoli kommer langt i EL og skal bruge tid og kræfter på EL kampe og rejser? Det skal Inter og Milan eks. ikke bruge energi på.
Indbyrdes opgør afgøres som regel af små detaljer og både Napoli og Juventus, kan sagtens ryge ind i et pointtab som Inter gjorde i dag. Dermed ikke sagt at det behøver være et mål i overtiden, blot et pointtab mod et betydeligt svagere mandskab i en kamp som man "bør" vinde og i rigeligt omfang også har chancerne til at vinde.

Hvad nu hvis Roma finder frem til topformen igen, så kan de jo sagtens slå både Napoli og Juventus. Lazio spillede noget af det bedste fordbold i Serie A for blot et lille år siden, med stort set samme hold som nu. Hvis de finder formen, så kan de også slå et hvilket som helst hold i Serie A.

Faktum er at der er tusindvis af ubekendte faktorer, som vi ikke ved noget som helst om endnu. Derfor kan vi naturligvis ikke konkludere noget allerede.
Vurderet ud fra et øjebliks-bilede, så må vi tildele de to hold favoritværdigheden, men pas nu på med at sælge skindet inden du har købt geværet du skal skyde bjørnen med.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Jeg skal da lige love for at Mancio var ude med riven efter kampen. Nydelig sviner han fik smidt efter Icardi.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Annonce