Redigeretman 25. jan 2016
Man kan ikke betvivle, at manden har skabt resultater, både i indeværende og i tidligere sæsoner, men jeg håber også, han tager et andet job til sommer. Han virker utroligt presset og det, for at skrive det på Lentini´sk, uklædeligt at hænge spillere ud i pressen på den måde. Det skaber en masse unødvendig uro.
Det bliver dog nok ikke det italienske landshold, så længe Tavecchio og Lotito har noget at sige. Mancini er dog efter sigende allerede nu træt af at være i Inter, og føler ikke, han får den rette økonomiske opbakning fra bestyrelsen.
Såfremt Mancini smutter, så melder mange nyhedskilder Mourinho´s ankomst. Det tror jeg dog ikke på. Han vil meget gerne til Manchester United. Desuden er Mou ikke den træner han var, dengang han sidst var ved os. Han ændrede sig meget i Real. Så selvom jeg elsker Mourinho (anno 2010) og altid vil være ham taknemmelig, så håber jeg faktisk, det ikke bliver ham.
En træner der kunne være spændende, er Eusebio Di Francesco, der får utroligt meget ud af forholdsvist lidt i Sassuolo. Desuden spiller han noget frisk, offensivt fodbold. Så kan han passende tage Berardi - der er Interfan - med. En mere urealistisk drøm er Simeone.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi