Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvfølgelig set i det lys, bør valget være klart. Men lad os nu lige se hvordan økonomien ser ud til sommer...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Please tag point fra Juventus i jeres næste kamp. Jeg er ligeglad med hvordan i spiller ;-)
Forza Napoli Sempre!
Provinciale.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Han har været dødstille, men nu hvor Juventus er øverst, stikker han sin klamme tud frem igen overalt hvor han kan komme til det.

En ægte gobbo. Jeg forestiller mig, at Gusten ser sådan her ud; https://www.youtube.com/watch?v=kLRpeUdgcqw
La prende Vecino.
Please tag point fra Juventus i jeres næste kamp. Jeg er ligeglad med hvordan i spiller ;-)


Ja, det kunne være de ku´ få uafgjort mod b-holdet.
34 SUL CAMPO
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sådan som vi har spillet på det seneste og vores manglede resultater mod et top 8 hold, så ligger et nederlag vist lige til højrebenet. Bare vi ikke bliver kørt over så er jeg sådan set godt tilfreds, for jeg forventer absolut ingen point i den kamp, dertil er juve os simpelthen for overlegne.

Men man kan da håbe på et mirakel, omend sidste massakre på 3-0 ikke just er opmuntrende
Nå, nu til et potentielt større regnestykke.

Efter alt at dømme, er Conte den nye Chelsea-træner efter EM. FIGC vil gerne have Mancini som erstatning, hvilket hverken han eller klubben nok er alt for ked af. Det efterlader så et tomt trænersæde.

Varmeste navn på rygtebørsen lige nu, er Jorge Sampaoli, der her i landet nok er bedst kendt som Chile´s landtræner her de sidste fire år. Personligt synes jeg, han gjorde det forrygende for Chile, der spiller noget fedt fodbold under ham. Det skal dog også straks siges, at min referenceramme stort set er VM14.

Er der nogle der har lidt mere kendskab til ham?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Sampaoli har ellers gjort et ret stort nummer ud af at fortælle hele fodboldverden, at han virkelig godt kunne tænke sig at være træner i Premier League. Igennem adskillige måneder.

Sampaoli er "Bielsaista" og har videreført Bielsas arbejde m. Chile.

Højt og aggressivt pres, med en høj bagkæde, hurtig pasningsspil i længderetningen (ikke med lange bolde, men med hurtige korte førstegangsafleveringer) og spillere der skal have masser af energi, speed og ekstremt meget stamina, ligesom der skal være et meget fleksibelt forhold til position på banen.
De spiller som regel med tre mand fremme, men den centrale falder som regel ned i banen. Masser af løb gennem kæderne og forsøg på at overloade forskellige områder af modstandernes forsvar.
Det er tidligere blevet beskrevet som "organiseret kaos", men det er bestemt ikke. Det er ikke noget nemt system at skulle implementere i en klub, men Bielsa lykkedes godt med det i Athletico Bilbao. Det er en meget u-europæisk måde at spille fodbold på.
Umiddelbart synes jeg ikke at Inter har en trup der virker særligt godt gearet til at skulle spille på den måde. Men det kunne da være interessant at se hvordan en "Bielsaista" ville kunne gøre det i Italien.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Jeg håbede, du så indlægget, Viola :) tak, som altid!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Viola

Ikke fordi jeg skal være flueknepper, men Athletic Bilbao. Athletico Bilbao var under Franco´s tid.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Annonce