Snak

Mere indhold efter annoncen
Forskellige tal var fremme da han forlængede i Juni 2015. Det højeste jeg så lød på 4,2 mio ? netto. En del heraf er nok marketing-rettigheder der er delt 50/50 mellem ham og Inter. Dem vil han/Wanda selvfølgelig have 100% nu, plus lønstigning nu. Wanda har selv udtalt at Napoli byder 7 mio ? i løn netto, samt 3 mio ? i marketing-rettigheder. Hun skyder selvfølgeligt højt på alt, men man er jo antageligt ude i Napoli vil fordoble hans løn.

Deres logik er, at hans værdi ikke afspejles i lønnen. Men hvad så næste år, hvis han blir topscorer i 16/17 og en PL klub byder 100 mio ? for ham. Vil han så indgive ultimatum igen og forhandle ny kontrakt? Skruen uden ende.......
Ah, synes nu ikke det er et hverken uforståeligt eller skidt tidspunkt at forhandle løn, når der ligger et meget bedre tilbud på bordet.

At han gør det så offentligt viser jo bare han tænker i pengene og ikke de blå-sorte farver. Det er respektløst overfor klub og fans... Ny kaptajn tak!

Jeg har hele tiden ment, at prisen var ved at være deroppe hvor han bare skulle afsted. Men vi finder jo ikke en fuldgod erstatning, og man styrker samtidig vores direkte konkurrent. Godt jeg ikke skal træffe de beslutninger...
Inter | siden Misura/Fiorucci.
Det er mig en gåde, at han er anfører.
Men ja det er vel i mangel af bedre....
Synes nu vi har et par oplagte og moralske anførere i Miranda og Handanovic. Især Miranda for hans væremåde både på og udenfor banen.

Man kan normalt ikke være anfører i sin første sæson (sidste sæson), men tiden og omstændighederne gør ham oplagt.

Det er da bedre end Hr. Wanda, den moneygrabber.
Inter | siden Misura/Fiorucci.
Enig i at Miranda eller Handa.
Icardi er vores største navn og sikkert også for at gøre ham glad han blev captain.
Det virker som om han er over holdet, som i gamle dage med Vieri og Adriano i deres sidste år
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"De vil ikke lade mig snakke til pressen"

Icardi efter gårsdagens kamp imod Estudiantes.

Den mand er solgt inden sæsonstart. Ærgerligt..
Episoden med ham og Guarin sidste år da vi tabte ude mod Sassuolo viste jo allerede dengang, at han ikke er mand nok til at bære anførerbindet, så derfor overrasker mig det desværre ikke hvis han gennem Wanda forsøger at afpresse klubben på denne kujonagtige måde.
@Stankovic

For at de unge spillere skal få chancen i de store klubber, er det jo nødvendigt, at de er i dem. Det ville de i langt højere grad være, hvis man indførte B-hold. Det er trods alt få talenter, der er så store, at de som 19-årige kan gå ind på et tophold?

Og hvad skal man så gøre, når de bliver 20? Leje dem ud eller lade dem blive i klubben fordi de måske har mulighed for at få et par indhop på førsteholdet i løbet af sæsonen? En lille håndfuld af dem må spille med i u19-ligaen, men ellers er muligheden for at spille betydende kampe ikke eksisterende.

Resultatet har som bekendt hidtil været, at man lejer spillerne ud til lavere rangerende klubber for at give dem mulighed for at møde færdigudviklede spillere på et højere niveau. Konsekvensen er at fokus på deres individuelle udvikling sættes i baggrunden. De hives væk fra det setup, der gerne skulle klargøre dem til at slå igennem på et højere niveau.

Det kan sagtens tænkes, at det nye regelsæt bevirker, at man i større grad beholder ”ældre” talenter i klubberne, men hvis de stort set aldrig får kvalificeret modstand i kamp, så er det måske heller ikke optimalt for deres udvikling?

Du fremhæver det tyske setup, men når man ser på det netop overståede u19 EM, er det tilsyneladende ikke noget, der gør, at deres talenter i den aldersgruppe er milevidt foran andre?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Corriere dello Sport melder at Thohir har forsikret Icardi om at han tilbydes kontraktforlængelse til 2020 "på linje med Napoli´s tilbud". Og at Ausilio har bedt Wanda om at køre lav profil i medierne indtil forlængelse er i hus.

Hvis man skal tage det for pålydende, må man bare igen-igen konstatere at player-power overruler alt.

Jeg ser Miranda som den naturlige kaptajn, men man forlænger nok ikke med Icardi for at tage bindet af ham, selvom han tydeligt har vist at pengene er større end bindet/farverne for ham.
For at de unge spillere skal få chancen i de store klubber, er det jo nødvendigt, at de er i dem. Det ville de i langt højere grad være, hvis man indførte B-hold. Det er trods alt få talenter, der er så store, at de som 19-årige kan gå ind på et tophold?

Og hvad skal man så gøre, når de bliver 20?


Du ser flere talenter få chancen i tysk fodbold på førsteholdet selv inden de er fyldt 20. Selv Bayern med Müller, Badstuber, Kimmich, Højbjerg, Schweinsteiger, Alaba, Gaudino m.fl ikke været bleg for at kaste dem for løverne. Her snakker ganske vist ikke bare om indhop. Her snakker vi den største klub, hvor de mindre klubber såsom Freiburg, Hoffenheim (Da Hopp har lukket lidt for pengekassen) og Mainz er endnu mere afhængige af at give sine unge spillere chancen da det er her at indtægterne ved senere salg ligger. Giver man ikke sine talenter chancen for at skinne på førsteholdet, så kommer du hellere ikke til at tjene penge på dem.

Tænk hvis de italienske midterklubber og bundklubber tænkte i denne bane fremfor at hente middelmådige spillere ind udefra.

Resultatet har som bekendt hidtil været, at man lejer spillerne ud til lavere rangerende klubber for at give dem mulighed for at møde færdigudviklede spillere på et højere niveau. Konsekvensen er at fokus på deres individuelle udvikling sættes i baggrunden. De hives væk fra det setup, der gerne skulle klargøre dem til at slå igennem på et højere niveau.


Helt enig og det er bestemt også en af grundene til at det fejler. At indføre et B hold som i givet fald sandsynligvis vil befinde sig i tredje eller fjerde division, hvor man i bedste italienske stil vil parkere sine spillere til efter at de er et stykke efter de 20 (det er nemlig sådan jeg læser forslaget), er bare ikke på et niveau nok til for alvor at give dem den fornødne førsteholdserfaring. Den bedste måde at tilegne sig denne erfaring er nuvel ved at blive kørt ind på holdet over en sæson eller to. De større talenter i tysk fodbold optræder som regel i en enkel sæson på et andethold for så at blive integreret.


Det kan sagtens tænkes, at det nye regelsæt bevirker, at man i større grad beholder ”ældre” talenter i klubberne, men hvis de stort set aldrig får kvalificeret modstand i kamp, så er det måske heller ikke optimalt for deres udvikling?


Netop, derfor at jeg ikke kan se pointen i at indføre et andethold i formentlig tredje division, hvor man så parkerer sine talenter de næste sæsoner. Fordelen er at man har styr på at de får en optimal træning, men kamperfaring er det vigtigste på det tidspunkt af karierren.

Du fremhæver det tyske setup, men når man ser på det netop overståede u19 EM, er det tilsyneladende ikke noget, der gør, at deres talenter i den aldersgruppe er milevidt foran andre?


Hvis resultater i ungdomsfodbold er det udslagsgivende parametre for fremtiden for disse talenter, så burde Inter på nuværende tidspunkt have flere fine klubspillere efter at man i 11/12 sæsonen havde et primavera hold som vandt ligaen og Next-gen serien (U19 Champions League). Realiteten er dog den at de fleste af de spillere nu sparker til en bold i Serie B. De svenske U21 spillere burde også ud fra dette parametre være nogle af de bedste i Europa, men det må jeg være ærlig at jeg tvivler på.

En ting er at have talentet. Noget andet og vigtigere er hvordan man får overført det videre til førsteholdsfodbold. Her er det at tyskerne er fremragende med sin røde tråd hele vejen ned gennem akademierne i DFB regi og op til førsteholdsrækken.

Annonce