Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis det sker, og man ikke skal forringe sine chancer for CHL skal man straks have en fuldgod erstatning.
Og det er jo kke mange på markedet der har niveauet, og slet ingen jeg kan komme i tanke om der er under 25.


Nu er det ikke fordi at Icardi bar holdet på sine skuldre i sidste sæson, så først og fremmest skal vi ikke gøre ham bedre end hvad han er.

Som Z4E skriver fejler vi med den tidligere strategi som handlede om at købe spillere hvor man kun fokuserede på deres nuværende niveau og ikke om hvor de var om 2 eller 3 sæsoner. Den strategi fejlede vi dyrt på hvorfor at vi for pokker da ikke skal give os i kast med det samme igen.

Sælger vi Icardi for 60-70M euro og bruger 30-35M af dem på et ungt og spændende talent i stil med Gabriel Jesus eller Gabrigol som i den første sæson kan roteres med Eder og tildels Jovetic som forwards, så har vi for pokker da stadig 30M at smide af på en forbedring et andet sted i opstillingen.

Det giver bedre mening end at brænde hele lortet af på 29 årige Cavani, hvis realiteten bliver at vi ikke ender i Champions League og står med en til den tid 30 årig angriber som har tabt værdien voldsomt. Der er værdiforringelsen som jeg nævnte tidligere noget mindre på unge talenter som de to Gabriel´er og derved risikoen.
Enig, Icardi er ikke uerstattelig.

Ville også foretrække stjernefrø som G. Jesus og Gabigol, men de har bare så store bejlere nu, at vi er skubbet helt ud i udkanten af billedet.
De er nok desværre urealistiske at hente, præcis som Berardi viste sig at være.

Tror også Mancini har en lidt afskrækkende effekt på en talentfuld ung spiller (og nok med rette)

Inter | siden Misura/Fiorucci.
Sådan kan man også brænde 35 millioner euro afsted på. Altid noget at det denne gang ikke var vores ledelse.

https://pbs.twimg.com/media/CozhyvwW8AQGUzo.jpg

Med Milik i Napoli betyder det nok også at det først er til næste sommer, at de agter at byde de 70 millioner for Icardi når de i det syditalienske har indset, at Milik ikke får har den fornøden kvalitet. Dyre lærepenge, men det må også være på tide at de skal betale dem dernede.
Ja, flot salg af Ajax må man sige. Napoli har nu stadig råd til 65M ? - så vi må vente og se.

Ønskescenariet er vel at de holder sig til Milik, og vi beholder Icardi, så synes jeg vi har de bedre kort. Tror nu stadig de kommer efter Maurito.
Inter | siden Misura/Fiorucci.
Napoli kunne gøre Milan en stor fed tjeneste ved at kaste 30mio efter Bacca istedet for. Hans taber-agent Barilla ligge allerede på knæ for De Laurentiis.

Jeg har svært ved at se Milik bombe +15 mål ind selvom han har et fint talent.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det ville man sikkert ønske. Kan være som plan B måske?
Tror nu stadig planen hedder Icardi - hvorfor skulle man ellers holde trøje nummer 9 åben, og give Milik nummer 99?
Kan heller ikke se fidusen i Milik - og prisen er jo helt gal.
Inter | siden Misura/Fiorucci.
Hans agents flirten er dog milevidt mere elegant end Wanda show

Jeg håber næsten på rygtet om at Arsenal vil smide 70m € er sandt, for så ryger han med 85% sandsynlighed til England og vi slipper for at høre på Wanda igen næste sommer.

Hun er godt nok den mest irriterende, selvoptagede "agent" længe set!
Tror nu stadig planen hedder Icardi - hvorfor skulle man ellers holde trøje nummer 9 åben, og give Milik nummer 99?


Fin pointe.

70 millioner for Icardi vil jeg se som et fantastisk salg, da han ikke er det værd. Omvendt kan man være en smule nervøs for at han som spilletype vil passe godt ind i Napoli ligesom at deres supportere får en ny argentiner at tilbede.

Arsenal vil være et klart bedre valg for os, men jeg forestiller mig ikke at Wenger vil smide det beløb.
Icardi vil naturligvis være et længere perspektiv for Napoli. Jeg håber dog ADL blir fedtet og tænker kortsigtet på Bacca, fordi med de assistskabende spillere omkring sig som Callejon, Insigne, Hamsik etc vil Bacca lave 15-20 mål, fordi han er en killer foran kassen.
Med de spillere vil Icardi lave 22+ mål og kandidere til tronen hvert år , så Bacca vil alt andet lige være mindre interessant for Napoli.
Annonce