Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, man må håbe de ikke løber fra regningen når/hvis vi glipper CHL. Det er i hvert fald ikke småpenge vi smider i lønningsposerne...
Inter | siden Misura/Fiorucci.
"Men hey, hvis man vil have gode spillere, så må man betale en tidssvarende løn."

Ja hvis man bare kunne trøste sig med den undskyldning, men det er jo desværre langt fra tilfældet, eller i hvert fald kun delvist, da det selvfølgelig er rigtigt at gode spillere er dyre i drift, men begge Milanoklubber har dog været alt for gavmilde over hele linjen, hvilket jo er tydeligt når man ser Napolis lønniveau på 75mio. At Inter nu har et lønomkostninger der overstiger Napolis med over 50% jo vanvittigt.

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Vi er fuldstændig enig i at vi betal alt for meget i løn til vores spillere i forhold til den reelle kvalitet.

Det står især slemt til med reserve spillere som Jovetic, Ranocchia, Palacio og Melo men de er formentligt elemineret fra lønningslisten senest næste sommer, uden dem tror jeg vi vil ende lige omk 100m €.

Juve får jo væsentligt mere for de sølle 20m € og Napoli opnår også mere for et lønbudget der udgør lidt over 60% af vores.
@ Bisp

Beklager det forsinkede svar. Vi har ikke internet derhjemme for tiden og jeg nægter at gøre det her over telefonen!

Dit indlæg er jo delvist korrekt - du har nemlig ret i, at vi betaler en god sjat mere til vores spillere, end Napoli gør. Men konklusionen er mangelfuld, eller i bedste fald unuanceret.

Nu er det jo sådan, at vi har tiltrukket et par (potentielle) klassespillere, der, som belyst, skal have en god sjat i løn for at komme til Inter, der i indeværende sæson skal spille i EL og derudover ikke kommer til at spille med om mesterskabet. Endvidere og lige så vigtigt, er det lykkedes at holde på nogle særdeles ønskede spillere, navnlig Brozovic, Icardi og Medel, ved netop at give dem en større lønpose om året. Resultatet er forudsigelig - vores lønpost stiger markant, især sammenlignet med de øvrige Serie A hold.

Det mener du så er gavmildt - det synes jeg nu ikke. Jeg er da ganske enig i, der render et par spillere rundt i Inter lige nu, der får for meget i løn i forhold talentet (goddaw Ranocchia, Palacio og Melo), men set over det hele, så er det lykkedes Ausilio at samle en (på papir!!) utrolig slagkraftig trup sammen, der (igen på det famøse papir) efter min mening er stærkere end en Higuaín-løs Napoli. At Napoli så har nogle andre strenge at trække på (kontinuitet på trænerposten, en trup der ikke skal spilles sammen, erfaring), der gør de stadigvæk er favoritter til andenpladsen, er i det her henseende ikke vigtigt.

Napoli (og Roma) havde desuden også den klokkeklare fordel, at de ikke var og er tvunget til at hente flere markante forstærkninger i samme grad, som vi var, og dermed kunne holde lønningsniveauet på niveau med sidste års ditto. De skulle nemlig ikke ud og hente rigtigt dygtige spillere i konkurrence med de spanske, engelske, og, i lidt mindre grad, tyske hold. Vi er altså også i et marked, hvor West Ham United og Southampton kan tilbyde mere i løn, end de fleste italienske tophold kan. Det spiller også ind.

Summa summarum er, at hvis man kun kigger på de 120 mio. € kontra Napoli´s 75 mio. € og sidste sæsons slutstilling, så ser det selvfølgelig kritisk ud. Men der skjuler sig jo langt mere bag de tal end bare det. Inter vil gerne i CL igen. Dertil har man brug for rigtig gode spillere - og de koster i løn! Hvis ikke man kan tilbyde dem det, så ryger de til en anden klub og så kan man ellers sidde og være så stolt at sin fornuftige lønpost og samtidig ærgre sig over den 7. plads, man ender på.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@ Z4E

Napoli opnår også mere for et lønbudget der udgør lidt over 60% af vores.

Det aner hverken du eller jeg noget som helst om.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men Flying det kan jo hurtigt blive en ond cirkel, skal man betale lønnen til et top 3 hold, førend det rent faktisk er et top 3 hold. Nogle hold er bare bedre end andre til at vente med at give lønforhøjelsen, til førend resultaterne er opnået.

Jeg er helt enig i at gode spillere koster, især når man også skal kompensere for manglende CL. For jeres skyld så man selvfølgelig også bare håbe på at satset går hjem, da endnu et år uden CL kan blive dyrt, ser på transfer og lønomkostningerne.


https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Men Flying det kan jo hurtigt blive en ond cirkel, skal man betale lønnen til et top 3 hold, førend det rent faktisk er et top 3 hold.

Dertil er vi helt enige. Men omvendt skal man også betale for at blive et top tre hold. Vi er enige i, det er et sats! Det var heller ikke pointen af mit oprindelige indlæg om det her emne. Vi vil tilbage i CL, og det koster penge. Lykkes det her i indeværende sæson eller måske senest næste sæson at ramme den sagnsomspundne top tre, så har det jo været et succes. Lykkes det ikke, så rammer du helt rigtigt med ordene ´alt for gavmild´ og ´vanvittig´, og så skal der sælges. Det er dog under alle omstændigheder for tidligt at dømme lønbudgettet ind eller ud.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Hvor stort et sats det er, afhænger en hel del af hvordan den nye ejerkreds lykkedes med at styrke økonomien. Der skulle arbejdes ret kraftigt på den sponsor mæssige front, økonomien skulle allerede på den front være styrket med 30-40m ?/annum. Der har været en del rygter om nye tekniske aftaler og man skulle være igang med at finde flere.

Personligt håber jeg man indser at Nike og Pirelli skal ud af døren hvis de ikke et villige til at betale mere, for de betaler simpelthen alt, alt for lidt!

Gabigol skal nok tjene sig selv hjem, hvis klubben formår at "udnytte" det optimalt

Det er for i øvrigt uholdbart at vi ifølge gds betaler ca 31m ? for Melo, Rannochia, Jojo, Palacio og Mancini, så en stor del af forklaringen på vores alt for høje lønomkostninger findes her!
Personligt håber jeg man indser at Nike og Pirelli skal ud af døren hvis de ikke et villige til at betale mere, for de betaler simpelthen alt, alt for lidt!


Ser man på klubbens manglende succes siden 2010 og hvor svag man har stået indenfor det marketingsmæssige område, så er det for mig forståeligt at Nike ikke har postet flere penge i det.

Lad os sammenligne det med Nascar: Hvorfor skulle man betale en masse penge for et sponsorat, hvis den bil man betaler til er placeret et sted i det kedelige midterfelt og af en mærkværdig årsag har besluttet sig for ikke at eksponere sig specielt meget ude i den bredde verden.

Her falder jeg hurtigt tilbage til klubbens næsten manglende kommunikation på et andet sprog end italiensk. Alene det at pressekonferencen med De Boer kun blev sendt ud med italiensk synkronisering indikerer netop at man slet ikke ser på muligheden for at nå bredere ud end kun til det italienske marked.

Det håber jeg så sandelig at kineserne får ændret på for det er noget af det der skal til hvis vi vil være mere attraktive for sponsorerne.
Nu er det muligt sponsoraterne er steget voldsomt efter Emirates osv. er kommet på banen. Men Inters sponsorater er ikke små, i hvert fald ikke i Italien. trøjesponsoratet er mindre end gobboerne og Milans er selvfølgelig skadeligt for selvforståelsen bland nogen, men det er jo pebernødder i det store budget. Herudover er det kun Sassuolo der har et større sponsorat, men det er næppe kun markedslogikken der hersker her. Hvilket jeg egentlig også tvivler på i Inter og gobboernes tilfælde.

En sammenligning med Real Madrid, Barcelona, Bayern og de store engelske klubber giver ingen mening. Det italienske marked og de italienske klubber, er, fraset Sydamerika, ikke lige så interessant eller lukrative som førnævnte klubber eller markeder for de store arabiske mv. sponsorer. Det var vel kun Gaddafi, der skulle have placeret lidt af sit guld, please Berlusca og Agnelli og have placeret sin søn i Serie A, der har smidt et stort sponsorat afsted til en serie A klub.



Ang. Inters sponsorater, så får klubben, så vidt jeg husker, 200 mio. € af Nike for 10 år. Mens Pirelli smider 10-14 mio. pr. år, afhængig af CL osv.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Annonce