Er helt enig i din analyse FD.
Jeg var fortrøstningsfuld omkring De Boer da han startede og også de første kampe, da der var fremskridt og vi producerede rigtig mange chancer ift. sidste år. Man sad med fornemmelsen, at når der går hul på bylden, så bliver det rigtig godt, og den med 4-3-3 og hollandsk fodbold som historisk er en direkte modpol til italiensk fodbold, synes jeg også er en ikke-holdbar tilgang til at De Boer ikke ville få succes. Selvfølgelig kan de ideer også få succes i Italien. Så gik der hul på bylden imod Pescara, Juventus og Empoli. Herefter er momentum fuldstændig gået tabt og vi har hentet 1 point i 4 Serie A kampe.
Materialet er til top3. Der er hentet en EL vinder ind Banega, en europamester Joao Mario, italiensk landsholdsspiller Candreva og en habil back i Ansaldi. Herudover det vigtigste; vi solgte ingen af de bedste spillere fra sidste sæson. Modsat konkurrenterne til CL-målsætningen (Roma og Napoli).
Kondogbia var vores bedste mand i træningskampene og faktisk også i udekampen mod Chievo (det siger ikke så meget, I know). Herefter er det kun gået tilbage og han blev så ofret totalt ovenpå de berømte 28 min mod Bologna. Knægten var uden selvtillid og hænger med hovedet konstant. Gense gerne situationen omkring Atalanta´s straffe i går, hans presspil er mildest talt elendigt. Kondogbia´s akilleshæl for udviklingen er faktisk De Boer, for hans system er slet ikke Kondogbia´s evner. Der skal man være hurtig i pres og hurtig på bold. Kondogbia har for mange berøringer på bold og er ikke hurtig i tanke eller handling. Ikke så meget der, det er bare et mismatch - der aldrig kommer til at fungere som jeg ser det. Største fejlkøb ift. pris i nyere Inter-tid.
Brozovic var i min optik vores bedste midtbanemand sidste sæson. Arbejdsom, løbestærk og med god vision for spillerne foran, og også en god skud-trussel. Balkan-hoved til tider, men det kunne altid tilgives qua arbejds-indsatsen. Noget er så gået galt i sommers. Utilfreds med kontrakt, ville have højere løn - klubben vælger at beholde ham. De Boer kommer ind, og så tror jeg deres karakterer "clasher" i det moment, hvor De Boer naturligt vil indgyde mere disciplin i truppen for at vinde spillerne, og Brozovic er bare utilfreds. Hans straf var hård, men efter straffen vinder vi jo mod Juve og Empoli og har et fint momentum - så måske udeladelsen bliver længere fordi De Boer statuerer et eksempel overfor resten af truppen med Brozovic, og så er der også snak om De Boer har en "no bullshit" approach fra Holland med sig. Ren spekulation, men der hvor det kortslutter for mig er når han så indlemmes igen og decideret ikke leverer i torsdags og får 2 helt unødvendige gule kort - alligevel får genvalg fra start i går på bekostning af Banega. Og igen er en skygge af sidste år. Og en spiller, der ikke ligner sig selv, ser bare dobbelt så skidt ud på et hold, der pt. ikke kan finde balancen.
Banega og Joao Mario: At de er inde samtidig er set herfra helt vitalt for os. Og det kan også aflæses i tabellen. Når de har været inde samtidig med Medel fra start har det givet os pointene. Det var tilfældet mod Pescara, Juventus og Empoli. Herefter blev Joao Mario skadet inden Bologna-kampen, hvor vi så gik i stå. I Rom er det også deres vision og fortjeneste at vi kunne tage taktstokken så meget som vi gjorde dernede. Da Banega røg ud mod Cagliari tabte vi kontrollen. De har så af klare årsager ikke kunne spille sammen i EL pga. FFP og Joao Mario´s manglende registrering og i disse kampe har vi heller ikke haft samme kontrol på midten. Det gir slet ikke mening for mig at Brozovic ud af det blå får 2 kampe i træk på bekostning af 0 minutter til Banega sidste 2 kampe, jeg mener det er en klar fejl-disponering af De Boer med ovenstående Banega/Joao Mario historik in mente.
De Boer - systemet: De Boer går på et kompromis i første kamp mod Chievo pga. truppens fysiske forfatning og spiller 3-5-2. Herefter har han anvendt sit foretrukne 4-2-3-1 / 4-3-3. Og approachen har været den sammen til hver gang. Vi vil tage initiativet på bolden og diktere begivenhederne. Det er hans DNA og det skal han selvfølgelig følge - det er også grunden til han er hyret af klubben. Jeg mener så, det er naivt at tro han kan gøre det i alle 90 min, som han vil, men at han undervejs i kampe er nødt til at ændre det eller tage pauser, og også have en plan når vi ikke er i possession og sikre balancen. Jeg taber så forståelsen, når han mod Southampton og Atalanta går fuldstændig i modsatte grøft og spiller den form for fodbold vi så specielt sidste efterår med Mancini, som var at overlade initiativ og kun ville omstillinger, med en Icardi der var helt isoleret og ikke fik bolde. De Boer´s filosofi har 2 hjørnesten. Possession (at skabe overtal, især på kanterne) og så det høje presspil. Vi så det høje pres praktiseret især mod Juventus og Empoli, hvor det gav pote. Efterfølgende har det været mindre tydeligt og i højere grad en-mands-pres, fremfor et holdpres. Og imod Southampton og Atalanta har der ikke været skyggen af et højt fælles pres-spil. Kan huske han udtalte efter Chievo kampen at truppen ikke havde konditionen til det, hvorfor han valgte 3-5-2. Så begyndte vi at praktisere det, men man må formode at konditionen er blevet bedre i hans 2 måneder, men hvorfor er vi så gået mere og mere væk fra det presspil? Det gir ingen mening. En "sjov statistik". Icardi er ikke kommet frem til en afslutning de sidste 4 kampe. I går har vi ikke engang 1 eneste hjørnespark !!! Og det er også her de italienske medier/pundits går fuldstændig imod De Boer her ovenpå, og hvor han kommer til at fremstå som Kejseren uden klæder. Det bliver en konklusion á la "han kommer her og vil vise os hollandsk fodbold, det kunne han ikke få resultater på, nu vil han så prøve at spille på vores måde, men her er vi også klogere end ham". Og de italienske eksperter er oftest uudholdelige at høre på og i værste fald fremmed-fjendske, men de har en pointe. De Boer er ikke mester i at spille på den her måde, der er hundredevis af italienere der kan gøre det bedre end ham. Han kommer også til at fremstå som om, han ikke længere selv tror på hans filosofi og bliver nu nemt set som rådvild og i panik. Ligesom Flying Dutchman mener jeg også at styringen og kommunikationen fra sidelinjen undervejs i kampene virker ikke-eksisterende, og at de er overladt til sig selv. Om det er sprogmæssige forståelses-problemer ved jeg ikke, men der er et problem, for vi ser oftest De Boer stå/sidde uden de store kommunikationer ud til spillerne, og når vi ikke har den naturlige leder inde på epi-centret af banen gør det kun ondt værre at der ikke er en klar kommunikation fra sidelinjen.
En ting slog mig i går aftes. Vi bløder simpelthen folk med vinder-gen i den her trup. Spillere der har prøvet at vinde noget i ligamæssig sammenhæng som bærende spillere, og som kan være vores talis-mænd over en hel sæson når ting begynder at gå imod os. Medel og Joao Mario har vundet med Chile og Portugal, Banega har vundet med Sevilla i EL, Miranda har vundet EL med Atletico. Den eneste der har prøvet at vinde en liga-titel er Miranda med Atletico i 13/14 sæsonen. Men det hold havde mange vinder-typer og ledere som Godin, Gabi, Tiago. Her virker det til han står alene, og som leder har han for store udfald i mine øjne. For mange personlige udsving præstationsmæssigt, dirigerer ikke og slår let ud med armene selv. I de større kampe er han der (hvilket vi så mod Juve), men i de mindre kampe især på udebane får han ikke transmitteret den naturlige ro ud til spillerne omkring sig.
Mentaliteten og vinder-genet er også noget der behøves for at være god over en sæson. Man skal have den samme tænding mod nr. 18, som man har mod nr. 1 - og det har vi bare ikke haft i rigtig lang tid. Jeg erindrer mange gange at have scrollet kamp-programmer igennem i en sæson og tænkt "Nu rammer vi en stime som Roma eller Napoli kan gøre det", fordi man ser vi skal møde "lettere" hold, hvorefter vi står tilbage med et alt for lavt point-snit mod de hold. Historien gentager sig i denne sæson, her er vores historik i de kampe mod mellem/bundhold, der er gået galt - deres nuværende placering samt historik imod andre hold fra toppen:
Chievo (nr 7): Tabte til både Fiorentina, Napoli og Milan.
Palermo (nr 19): Har tabt med 3 mål til både Napoli, Torino og Roma.
Bologna (nr 13): Tabte ude 1-5 mod Torino og 1-3 mod Napoli.
Cagliari (nr 10): Havde tabt alle udekampe inden os, og indkasserer 5 mål mod et Fiorentina-hold, der ikke var overbevisende.
Atalanta (nr 8): Havde tabt hjemme til Lazio og Palermo.
Vi har i disse kampe smidt 13 point væk. Det er helt utroligt, når man ser at de her hold ligefrem ikke er overbevisende imod de hold, vi bør msammenligne os med. Udover sejren mod Juventus, som man ikke kan kalkulere med inden en sæson, har vi kun fået max point mod nr. 17 (Pescara) og nr. 18 (Empoli).
Det er en historisk krise vi er inde i. Først resultatmæssig, hvorefter det så har forplantet sig til det spillemæssige i tiltagende grad, til at træneren nu ikke længere tror på sin filosofi og prøver at spille "the Italian way". Jeg forstår godt hvis spillerne begynder at tvivle på retningen og ledelsen også. Jeg mener personligt De Boer er ved "point of no return". Inter-trænere er historisk fyret for langt mindre, jeg er også for kontinuitet - men kan ikke se De Boer har karakteren til at stå imod det her pres og vende det.
Rygterne i pressen siger der er 2 lejre i Inter. Pro-De Boer er Thohir og Bollingbrooke. Imod De Boer er Suning og her nævnes også Ausilio. Dog er de enige om, at der først tages aktion efter kampen mod Torino, selvom der her til morgen i dele af pressen er forlydender om at de kan finde på at fyre ham inden og indsætte Vecchi fra Primavera-holdet sammen med Giuseppe Baresi, midlertidigt. Beslutter man sig for at fyre ham efter Torino (der nævnes at selv en sejr måske ikke er nok), så er der 2 veje at gå:
Den midlertidige løsning inden Simeone i 2017/2018: I pole er Pioli, derefter Mandorlini, Guidolin og også Leonardo samt Capello nævnes.
Den længere løsning, hvis Simeone ikke kommer i 2017/2018: Blanc, Bielsa eller Marco Silva, der er en upcoming portugisisk træner med erfaring fra Sporting og Olympiakos.
Mht. Simeone synes jeg det er farligt at stirre sig blind på han kommer. Uden CL har jeg svært ved at se ham vælge Inter allerede i næste sæson i konkurrence mod engelske klubber, eller klubber der kan tilbyde CL. Så ved jeg godt der er en historik og Zanetti-bånd og alt det der. Jeg er ikke sikker på det er nok. Og går vi efter lavere navne som Pioli, Mandorlini eller Guidolin, som overgangs-løsninger, og misser Simeone - så kommer vi til at stå med håret i postkassen til sommer.
Suning er mest stemt for at finde "et navn", da det også har stor PR-mæssig værdi for dem at vise at vi kan finde en større kapacitet, der også giver genlyd globalt. Jeg vil derfor sætte mine penge på Laurent Blanc. Ingen erfaring fra Serie A som træner, men 3 sæsoner som spiller. Har i PSG trænet mange spillere med Serie A-erfaring. Mange titler med PSG, der så også havde langt bedste materiale, men synes han udviklede holdet fra år til år og med fremskridt i CL hver sæson. Herudover skaffede han 2. plads til Bordeaux i sin første sæson, samt en liga-titel i 2. sæson (2008-2009). Rettede op på Frankrig efter det skandaløse VM i 2010, hvor de fik en kvartfinale i EM 2012 med Blanc ved roret.
Ét er træner-diskussionen når ledelsen samles ifm. Torino kampen pga. bestyrelsesmøde efterfølgende. Et andet punkt er også ledelsen generelt. Hvor er den stærke mand i Inter, der har sin daglige gang i klubben, og som kan kommunikere tydeligt og med pondus? Han findes ikke, og Suning er nødt til at finde en holdbar løsning, så der findes Inter´s svar på en Marotta eller en Galliani (i sine bedste dage). I dag er det overladt til Ausilio og Zanetti. Førstnævnte er en fantastisk sportsdirektør, men bør ikke være ansigtet udadtil i Icardi-sagen og når der stilles spørgsmål til De Boer. Bollingbrooke burde være manden, men er iflg. rygterne på vej ud, og har heller ikke haft nok pondus trods Manchester United på cv´et. Har ikke tænkt sig at begå sig på italiensk, og det vinder man ikke mange kampe ved dernede. Zanetti var en historisk spiller, og en god ambassadør og vice-præsident, men er heller ikke personen der skal repræsentere og udtale sig omkring klubben i daglig-dagen. Moratti var ikke ligefrem en "ledelsen´s mester", men han har ret når han siger: "Suning er nødt til at finde en italiener, der kan være her til dagligt, og som har Suning´s mandat til at agere hurtigt og konsekvent".