Snak

Mere indhold efter annoncen
Men jo, De Boer bliver sikkert fyret. Og så bliver den næste ansat. Og så går der igen en stund med at få styr på tingene. Og så om et halvt år, eksploderer det igen med krav om trænerfyringer, fordi Træner #9 taber ude mod Genoa.

Det er jo en skrue uden ende.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Vi får ikke det du ønsker med de Boer, spillerne viser igen og igen at respekten ikke er der. Senest med Eder , der er jo ingen lyst, gejst, gnist og så er der utal af disciplinære problemer ud fra hvad flere kilder nævner. Hvilket alt andet lige falder tilbage på træneren
Der er en løsning i Inter. Han hedder Diego Simeone - det bliver ikke nu, men når sæsonen er ovre
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Simeone kunne i den grad være den rette mand, da han om nogen har vist i Atletico hvordan man sætter sig i respekt. Sådan en type er hvad man ville have brug for. Om han så vil have interessen for at komme til Inter er i den grad et spørgsmål.
@ Deki

Jamen, hylekoret er da konstant i gang - og I får jeres vilje hver gang! Og hvor har det bragt os? Ingen steder. Der er intet, der resultatmæssigt er sket siden Mourinho. Problemerne har været anderledes for hver træner, men i sidste ende kan det være ligegyldigt, for det har vært lort uanset hvem der har siddet på trænerbænken.

Otte trænere på 5,5 sæsoner skaber bare ingen ro overhovedet. Nu bliver De Boer fyret, Træner #9 træder til og så kan man næsten stille uret efter hvornår I kalder på endnu en effektløs trænerfyring igen. Det er jo direkte håbløst...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi får ikke det du ønsker med de Boer, spillerne viser igen og igen at respekten ikke er der. Senest med Eder , der er jo ingen lyst, gejst, gnist og så er der utal af disciplinære problemer ud fra hvad flere kilder nævner. Hvilket alt andet lige falder tilbage på træneren

Gu gør det da ej?! Det falder i lige så høj grad, hvis ikke højere, tilbage på de voksne mangemiljønærer, der render rundt i vores flotte trøje.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jamen, hylekoret er da konstant i gang - og I får jeres vilje hver gang! Og hvor har det bragt os? Ingen steder. Der er intet, der resultatmæssigt er sket siden Mourinho. Problemerne har været anderledes for hver træner, men i sidste ende kan det være ligegyldigt, for det har vært lort uanset hvem der har siddet på trænerbænken.

Men vær nu bare en smule realistisk for pokker da. Kan FdB som det ser ud nu få hele sin spillertrup over på sin side igen. Det virker ikke sådan ud fra hvad rygter siger og hvad jeg ser med mine egne øjne.

Som jeg skriver vil jeg i den grad ønske at der er stabilitet på trænerposten. Det er dog ganske klart at det ikke kan lade sig gøre uanset hvor meget jeg vil at få projektet med FdB til at lykkes. For dine tal er jeg nok så enig med dig i.
En samtale med Zanetti: "We´ve exchanged a few words on the phone and as I´ve always said, and I have no fear of saying it again now, one day I will return to Milan because I did well there and left a great memory there, and I have the objective of going back as coach," Simeone said

Hans aftale udløber i 2018, men hvis timingen er rigtig, så kunne det ligeså godt blive til sommer. Uanset hvor meget han får ud af Atletico, er det bare svært at kæmpe mod Real Madrid og Barcelona. Hvis han ikke vinder hverken La Liga eller CHL, tror jeg det er på tide med en ny udfordring
"Maradona good; Pelé better; George Best."
FD problemet skyldes jo i ligeså høj grad at flere af trænerens fra start af ikke havde ledelsens fulde opbakning - det gælder stortest samtlige imellem Mou og Mazzarri, ham og Mancini var de eneste hvor ledelsen til en hvis grad gad hjælpe med at opfylde ønsker og som havde en hvis grad af opbakning. Uden en sådan er det dømt til at fejle.

Et andet er at man tydeligvis ikke har gjort benarbejdet grundigt nok i de fleste af disse ansættelser
Heller ikke meget der skal gå vores vej.

Træneren er ikke problemet, ledelsen er problemet sammen med nogle forkælede spillere uden evnen til at omstille sig.

Men som set før så er det nemmeste at sige farvel til træneren fremfor de brodne kar.

Med Eder der nægter at give hånd som seneste disciplinære eksempel så er vi vel oppe på en god håndfuld spillere, der ikke ser ud til at ville følge De Boer vejen. Han har tabt omklædningsrummet efter min vurdering. Og så er der jo intet at gøre. Det spil vinder spillerne hver gang.

Så mon ikke Zanetti-fraktionen får lov at smide De Boer ud og hyre kammersjukken Leonardo ind. Det vil være ren Moratti værdig, som jo er Zanetti´s ledelsesmæssige kultfigur og den udskiftnings-historik han har været vant til. ´Duer ikke, ny træner ind, tak´. God spiller er ikke nogen god leder per automatik, det udsagn er jeg bange for Il Capitano kommer til at bekræfte. Flere debattører der stiller sig frem og udtrykker kritik ift hans manglende De Boer opbakning her i efteråret og senest til konferencen ifm bestyrelsesmøde i fredags, hvor han som den eneste ikke gav klar opbakning til De Boer, som Ausilio, Bollingbrooke og øvrige.

Det vil være så latterligt, men vil sætte pengene på det sker. En ny træner får ikke det her hold til at spille bedre på det her tidspunkt. En mellem-sæson in the making. ´There´s always next year´.
Annonce