@ Brætmand
Det er fucking ulækkert og bør have et efterspil.
@ Z4E
Lad nu være. Bare fordi andre italienske hold tidligere ikke har præsteret i EL, undskylder det ikke, at vi heller ikke gjorde. Det er jo et børnehaveargument: "Jamen, Bo gjorde det også, så er det vel okay...?"
Endvidere kan det godt være, det ikke sætter
dit pis i kog (den her gang), men det kunne jeg omvendt ikke være mere ligeglad med. Det handler om præstationer. Det handler om at se, at det her hold gerne vil spille fodbold og vinde, uanset hvilken turnering de spiller i. Det handler endvidere om, at vi indtil for meget nyligt havde en stolt tradition i netop EL/UEFA Cup, som det nuværende hold pisser på. Det handler også om, at vi er i en pulje med et engelsk midterhold og to ikke engang sekundahold, og alligevel ryger ud. Sidst handler det om at vise stolthed.
Glem heller ikke de hold vi røg ud til i f.eks. CL kval, men det har du måske fortrængt. Så jo jeg kan sagtens komme tanke på noget mere pinligt.
Hvad fanden svarer du på her?! Hvor har jeg skrevet noget andet? Igen, hvorfor undskylder tidligere fadæser for den her sæsons ditto? Hvordan gør det det her mindre pinligt?
Som Lothar er inde på så har vi bare en flok spillere der har et niveau. Der gør at man ikke kan forvente guld og grønne skove når de skal spille, bedre er de ganske enkelt ikke.
Og det er ganske enkelt noget vrøvl.
Det kan godt være, Nagatomo og D´Ambrosio (der i øvrigt spillede en god kamp i går) ikke er Zanetti eller Chivu, men det er jo ikke fordi, de er ringere end de spillere, de mødte i går. Det er jo ikke fordi Cucu Martina og Sam McQueen er flere niveauer over vores. Overfør dette til kampene mod Palermo, Sampdoria, Cagliari og hvem vi ellers har tabt i mod, og så kan du måske udlede, at det ikke er spillernes
kvaliteter, den er gal med, men deres
indstilling. Endvidere ville vi jo også have fået tæsk af Juventus og Roma, hvis vores trup var åh så middelmådig.
Har du i øvrigt tænkt dig at forholde til mit sidste indlæg til dig, eller vil du måske bare lade den diskussion dø stille og roligt?