Redigeretfre 30. dec 2016
Ja, og hvis vi kigger på spillere over de 28, så ser den anderledes ud. Det er da noget arbitrært, bare at smække én eller anden alder på.
Det er dog også en omsonst pointe. Jeg abonnerer ikke på idéen om, at man er udtjent og nyttesløs, når man er over de 30. Alle hold har brug for ældre spillere, da erfaring er lige så vigtig som rå talent. Det er fint at købe en masse udviklingsspillere, men der skal ligesom også være spillere i truppen, der kan hjælpe med den proces.
For mig er det simpelt. Zabaleta er dygtig og har været det i mange sæsoner efterhånden. Vi kan få ham uden transfersum og der er, nominelt set, to-tre gode sæsoner tilbage i ham, hvor han enten kan bruges som starter eller som backup.. Endvidere spiller han på én af de to pladser, hvor vi i de sidste par sæsoner har været ultra sårbare. Det bør være en no-brainer.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi