Snak

Mere indhold efter annoncen
Har du ikke hørt det, Mag? Han er den nye Ronaldo :) ej, jeg tror, fansene per definition kan lide de her teknisk dygtige spillere, der lige dele er effektive og underholdende. Barbosa har masser af talent, men mangler måske lige en tak disciplin - indtil da sørger fansene for, han er glad og værdsat.

Goddaw, Handanovic!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ja, der var Croce tæt på at lave en mini-Van Basten, hvis ikke Handanovic havde fået grabberne på.

Pescara er nu på 3-5, mærkeligt hold.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Weeheey, Pinamonti!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Haha, Gagliardini, for helvede... Intet galt med den afslutning heller.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Gagliardini igen, lige ved og næsten. Det skal nok komme, så længe han er så ofte på rette sted og kommer frem til mulighederne. Tror han blive hevet med på næste samling for gli azzurri.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er i hvert fald intet i hans præstationer, der taler imod det - han har haft et højt niveau indtil videre. Candreva bør i øvrigt også være selvskreven, mens Dambro efter min mening godt kunne være til overvejelse, skaderne på backspillerne taget i betragtning.

Fin kamp, hvor Empoli kun en enkel gang eller to var farlig. Målt på chancer er 2-0 måske også lidt for lille en sejr, men heldigvis giver en 2-0 sejr lige så mange point som en 7-0´er.

Ikke rigtig en svag præstation på banen. Kondogbia startede måske en smule lunken, men oppede sig gevaldigt efter de første ti minutter. Éder selvfølgelig godt med mål og assist, mens Gagliardini, som skrevet, bliver ved med at imponere. Kampens spiller for mig er dog Medel, der har fuld-stan-dig styr på sagerne ned i forsvaret, og lukker af for stort set alt. Hvis Murillo kan tilvænne sig den højreback, så har vi for det første ikke længere brug for to backspillere og for det andet et makkerpar i midterforsvaret, der komplimenterer hinanden godt.

Pioli´s dispositioner rigtigt på dagen, og fint med et længere indhop til Barbosa - der gjorde det godt - og endda Pinamonti.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Gagliardini er allerede et super indkøb.
Tak for en god søndagskamp. Klart bedre og mere underholdende end den tidligere kamp på dagen. I har efterhånden fået skruet et rigtigt godt hold sammen. Pioli har - måske mod forventning? - gjort et fint job. Icardi savnede jeg ikke. Palacio og Eder spillede begge en god kamp og så var det sjovt at få Barbosa ind. Jeg vil gerne ved lejlighed have en dybere forklaring på tilskuernes hype omkring ham. Og så er det vel ingen overraskelse, at jeg har fået et soft spot for Gagliardini. Han er god og bliver uden tvivl endnu bedre. Summa-summarum, det kunne godt lugte af CL - hvis ikke i år, så næste år.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
@ Mag

Jeg tror, vi alle - mig inklusiv - var noget lunken omkring Pioli, men han har præsteret over al forventning og mere til indtil videre. Det var ikke en nem opgave, han kom ind til: et hold i spillemæssig og moralsk krise, ballade på de indre linjer og klare mangler i det taktiske - og man må sige han har fået løst disse opgave, og bragt holdet til et rigtigt godt sted. Jeg tror, sidste gang, jeg var så glad for én af vores trænere, må have været starten af Strammaccioni´s trænerperiode. Der spillede vi også frisk fodbold, med noget gode resultater.

Forklaringen omkring Barbosa ligger netop i hypen, og så, som skrevet længere tilbage, at fodboldfans i bund og grund vil underholdes. Diskussionen mellem mig og OC/I4L blev hurtigt udlagt som om, at jeg hellere vil se Palacio fremfor Barbosa - det passer selvfølgelig ingenlunde. Han er super spændende og kan nogle ting med en bold, som de fleste i Serie A kun kan drømme om. Jeg tror, glæden omkring ham bunder i det. Desuden tror jeg heller ikke, det er tilfældigt, at den enorme tiljublen af ham begyndte omkring det tidspunkt, hans agent begyndte at lufte idéen om at sende ham på lån. Inters fans vil ham, og ved at give ham en komparativ kæmpestor opbakning hver eneste gang, vises det og får han også den værdsættelse, han har brug for.

Han havde et fint indhop i dag, synes jeg. Han har stadigvæk lidt af det der favela-fodbold, hvor man lige sætter en modstander eller fyrre, for derefter at forsøge bagom støttebenet at smække den op i fjerneste hjørne . men nu var der også flere øjeblikke, hvor han valgte den lidt mere kedelige, men uendelig klogere løsning. Fortsætter han med det, så skal kampene og målene nok kommer. Pioli har i hvert fald ikke set noget i dag, der kunne bruges som argument, ikke at bruge ham i næste kamp.

Problemet for Barbosa er dog, at Don heller ikke viste noget i dén dur.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
I øvrigt, sjov detalje: begge mål faldt, mens jeg var i køkkenet.

Det var så lidt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce