Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er Valero jo ikke just typen der lever på sin fysik, så det er vel ikke forkert at antage at manden har i hvert fald 3 år på topniveau i sig endnu. Jeg synes det giver ok mening. Og med den fokus som Spalletti tilsyneladende har på at skabe/forlange en "senso di appartenenza" hos spillerne, ville det jo heller ikke hænge sammen i forhold til signalværdi at give ham en 1-årig kontrakt.
Pedulla var vist lidt hurtigt ude, handlen er vist ikke just på plads, forlydnerne er nu at Fiorentina kræver 10m ?! Glem det!

Banega kan ifølge seneste rygter være på vej til PSG, han skulle have accepteret deres lønudspil nu mangler de to klubber blot at blive enig om en pris der forlydne vil lyde på +15m euro. Inter har angiveligt afvist et bud på 10m ? fra Sevilla tidligere.

PSG eftersigende efter Banega. Skal vi endelig sælge ham, og når vi nu er nød til at sælge nogen, så er det vel ok til PSG. De hoster sikkert op med en ok sum i forhold til Sevilla og Espanyol, som sikrer en del af de 30 mio før d. 30.
Forza Inter
Banega væk, efterhånden 32-årige Valero muligvis til Inter?? Hvorfor??

Milans ejere har forstået det - køb nu, for pokker nogle, som er på vej frem og ikke spillere, der HAR toppet! Valero kan tage til Jiangsu, hvis konsortiet insisterer på at kyle gode penge hans vej. Han har intet at gøre i Inter, hvis ejerne da virkelig vil det, de siger de vil.
.
Man ender med at (næsten) gå i nul på et Banega/Valero byt.

Jeg har ikke ord til at beskrive hvor inkompetent det er.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@OC:
Man ender med at (næsten) gå i nul på et Banega/Valero byt.

Jeg har ikke ord til at beskrive hvor inkompetent det er.
Helt enig! I så fald er vi intet mindre end til grin.
Bortset fra at Banega lige er 4år yngre. Men ja det giver ikke super mening at betale den sum for ham.

Men hånden på hjertet så er det ikke en sensation, slet ikke med en Spalletti ved roret. Vi har ikke en træner som Milan, der er kendt for og god til at benytte unge talenter. Så vi vil selvsagt fortsætte ud i samme spor. Man kan så håbe bundniveauet og moralen er forbedret.


Er man i tvivl om det ikke har forandret sig, så kan man blot tage et kig på at man allerede har solgt to unge spillere i henholdsvis Gaston Camara og Gyamfi. Manaj og Radu er de næste to i køen

Szczesny vil man ifølge Pedulla prøver at hente ind i tilfælde af at Handonovic bliver solgt
@Z4E: Men nu snakker vi jo ikke om talenter her - overhovedet. Vi snakker en argentinsk landsholdsspiller i sin bedste alder med flere EL-titler på CV´et som vi (sandsynligvis) skifter ud med en 32-årig spanier med 1 landskamp på CV´et.
Jeg forstår ikke modstanden mod Borja Valero. Og slet ikke, hvorfor nogen begræder, at vi laver en fin handel på at sælge humørsyge Banega tilbage til Sevilla.

Sammenligningen med antal landskampe for to vidt forskellige landshold(og Mickey Mouse-titler) er helt væk. Det har jo intet at gøre med deres individuelle kvaliteter.

Jeg er svært begejstret, hvis det lykkes at hente Borja Valero. 32 år er ingen alder for en spillertype som ham, der er meget på bolden, teknisk dygtig og en rolig analytiker, der læser spillet formidabelt. Virkelig en spiller, der har potentiale til at gribe taktstokken i det fremadrettede Inter-spil. Det har vi savnet.

Når det er sagt, lyder 10 mio. euro for dyrt, men lad os nu se, om vi ikke kan få ham billigere.
@Chino: To vidt forskellige landshold ligefrem? Spanien og Argentina? Really? Jeg synes nu de er temmelig sammenlignelige. Jeg kunne måske godt se du havde en pointe, hvis vi snakkede 20 landskampe vs. 45. Men her snakker vi altså 1 sølle landskamp mod 53. Fair nok med EL-titler - det var måske ikke så relevant kan jeg godt se:)

Og så er jeg i øvrigt ikke modstander af at vi henter Valero. Som FD ganske rigtigt pointerede, er han jo en mister-bestilling, så vi må regne med at han passer ind i måden, vi skal spille på. Men at bytte lige over (forstå mig ret) rent økonomisk med Banega er fandeme tåbeligt.
Annonce