Snak

Mere indhold efter annoncen
@OC:
Candreva/Cancelo/Barbosa/til nøds Mario eller Brozovic samt en lignende konstellation med Perisic/Eder i den anden side, må og skal være nok i en sæson hvor vi kun er med i to turneringer.
Enig.

Jeg må i øvrigt tilslutte mig koret der er uenig med dig i, at vores midtbane mangler "stål". For mig virker det mest af alt som om du bare konstruerer en situation på baggrund af Roma-kampen, som passer til det billede, du forsøgte at tegne inden sæsonen. Det der "stål" du refererer til er temmelig diffust for at sige det mildt. Ja, vi blev overmatchet på midtbanen mod Roma specielt i 1. halvleg, men kunne det ikke lige så godt forklares med at de har tre utrolig dygtige midtbanespillere som at det kan forklares med, at vi mangler "stål" på vores midtbane? Jeg tror det.
Enig, FD. Det er komplet vanvid.

For violas vedkommende virker købene af Simeone (15+3) og Benassi (10) som rene spiccioli.

PS: Ser frem til Cocio og hotter på Shell-tanken :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Ja det er vanvid men hey så længe han ikke ender her så brokker jeg mig ikke!
Jeg er i øvrigt ikke enig i, at vi skulle mangle stål på midtbanen - i hvert fald ikke i forhold til vores konkurrenter.

Endvidere kan jeg heller ikke genkende billedet, at vores midtbane blev rendt over af Roma´s ditto. Det var ikke kønt i første halvleg - mest da Gagliardini ikke spillede godt - men i anden halvleg var midtbanen noget af det eneste der fungere. Det fremhæver det artikel, jeg i går linkede til også fint. Di Fransesco begår, efter min ydmyge mening, en enorm fejl ved at lænke Nainggolan.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
PS: Ser frem til Cocio og hotter på Shell-tanken :-)

Det bliver så hyggeligt ;)
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nye partnerskab med BWIN er blevet offentliggjort, hvor meget det giver i euro, er endnu ikke kommet frem, men mons tro det ikke kommer yderligere uddybning de kommende dage.

Ansaldi er måske på vej til Genoa for den kommende sæson, der er tale om lån med frikøbsoption

Jovetic er nu officielt skiftet til Monaco for rapporterede 13m euro og Barbosa er røget til Benefica på lån for den kommende sæson (som forventet)

Fint hvis Ansaldi ryger videre, han er ikke god nok og med de tilgange der har været er behovet der ikke længere.

Edit: Duncan kan måske være den næste spiller på vej ind, rygterne florere at vi vil hente ham tilbage på et lån med obligatorisk køb, men de holder fast på 15m euro i en ren her og nu handel. Jeg har umådelig svært ved at se pointen, især til den pris for en middelmådig spiller som Duncan. Man kunne i stedet have hentet Benassi tidliger for 10m euro, som er et større talent og som på en del punkter minder lidt om Vecino

Edit2: Icardi får en ny frikøbsklausul på 250m euro, og Wanda mener selvf. det skyldtes hendes arbejde, det har selvf. INTET med hvad han levere på banen ;)
Skønt nu får vi en skadet Cancelo hjem fra landsholdet
Cancelo skadet i to måneder.

Omvendt ser Barbosa ud til at blive. Lidt en nedtur - for ham, men også for os. Jeg kan godt se pointen i at leje ham ud og få noget mere fast spilletid i en europæisk liga.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ausilio har mere eller mindre lukket markedet her for få timer siden

Der tales allerede om at vi vil sender Cancelo tilbage og ophæve kontrakten
Kilde? Har du i øvrigt også den kilde, OC efterspurgt?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce