Snak

Mere indhold efter annoncen
@FD:
Både Mirabelli og Fassone har udtalt, at klubben har tiltro til Montella - ikke at det altid betyder noget. Men jeg tror nu nok, deres kinesere og sportslige ledelse er noget mere tålmodige, end de rødsorte fans.
Jeg har heller ikke tænkt mig at tage patent på hvad en sådan ytring betyder i fodboldsammenhæng, for historien viser jo med al tydelighed, at det kan betyde alt fra "du har stadig laaaang snor" til "du er fyret om en uge". Jeg har så den modsatte fornemmelse end dig her og tror faktisk mest på at det er et udtryk for, at Montellas job hænger i en tynd tråd. Men det er udelukkende baseret på en mavefornemmelse.
Bortset fra de to kampe mod Fiorentina og Roma, har jeg meget svært ved at se hvad der adskiller den nuværende stime og så den under eksempelvis Mancini.
Der er mange af de samme problemstillinger og huller i fundamentet, og at basere sin optimisme på at "det jo er Spalletti" synes jeg fremkommer en smule naivt - Mancini har trods alt også formået store ting som træner.

Som FD siger lever derbyet sit eget liv, og er derfor svært sådan at tage så meget sigende med fra. Tværtimod tror jeg Napoli-kampen siger meget omkring hvor vi står, og lige nu står vi til en ret stor røvfuld.
La prende Vecino.
Der er mange af de samme problemstillinger og huller i fundamentet

Jeg har bare på fornemmelse, det er noget mere solidt den her gang. Men altså, det er kun en fornemmelse.

Tværtimod tror jeg Napoli-kampen siger meget omkring hvor vi står, og lige nu står vi til en ret stor røvfuld.

Enig.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Inter har fået en super sæsonstart. Det kan godt være, at spillet ikke har været som håbet, men alt andet lige ligger I rigtig godt til i kampen om top4, og så må spillet komme i anden række.

Jeg har svært ved at vurdere, hvor stærke Roma er. Vi burde have fået point mod dem i går, men de var skarpest.

Jeg forventer ikke, at Inter eller Roma kan følge med Juventus og Napoli, men er formentligt heller ikke målsætningen i denne ´sæson 1´ med fire CL-pladser.

Måske det giver prygl mod Napoli, måske ikke. Men i forhold til de andre resultater har Inter ikke noget at miste til sådan en kamp, med mindre målsætningen havde heddet Scudetto.
@OC:
Bortset fra de to kampe mod Fiorentina og Roma, har jeg meget svært ved at se hvad der adskiller den nuværende stime og så den under eksempelvis Mancini.
Der er mange af de samme problemstillinger og huller i fundamentet, og at basere sin optimisme på at "det jo er Spalletti" synes jeg fremkommer en smule naivt - Mancini har trods alt også formået store ting som træner.
Jeg kan sådan set sagtens følge dig og dermed din skepsis. Jeg har heller ikke rigtig andet end en mavefornemmelse at basere det på. Og så selvfølgelig Spallettis udtalelser omkring opbygningen af en fællesskabsfølelse hos spillerne som på mig fremstod som en helt essentiel del af hans projekt i Inter. Og meget kan man sige om Mancio, men han har nu aldrig fremstået som en særlig "social" type i mine øjne:)

Som FD siger lever derbyet sit eget liv, og er derfor svært sådan at tage så meget sigende med fra. Tværtimod tror jeg Napoli-kampen siger meget omkring hvor vi står, og lige nu står vi til en ret stor røvfuld.
Mht Milan-kampen mener jeg som sagt at vi er svage favoritter (og det tror jeg i øvrigt også at bookmakernes odds vil afspejle) - sådan 55-45-agtigt. Og ja mht Napoli-kampen er det da helt klart en mulighed at vi bliver kørt over, hvis vi måler på Napolis form kontra vores. Men det tror jeg som sagt bare ikke kommer til at ske. Jeg tror at vi er mere robuste nu, end vi har været de senere år, og samtidig ser jeg også nogle store muligheder for os i kontraspillet på San Paolo. Med særlig henblik på Perisic´ og Candrevas evner i denne fase af spillet tror jeg på at vi godt kan gå hen og volde Napoli problemer på den front. Dermed ikke sagt at jeg forventer point i kampen. Som jeg skrev, ser jeg det som en gratis kamp for os hvor alt over 0 point er en bonus. Jeg ser os bare ikke få tæsk.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De fleste af vores kampe mod Napoli plejer at være relativ tætte kampe, målscoringsmæssigt. Vi har godtnok tabt de forgagne to med 0-1 og 0-3 men vandt så også to gange over dem i 2016.

Ja Napoli er storfavoritter til at vinde kampen, og det vil ikke være en katastrofe hvis vi taber. Men dertil at at konkludere at vi bliver kørt midtover dertil kan jeg ikke umiddelbart se der skulle være nogen indikationer for.

Milano kampene har altid deres eget forløb, så dem vil jeg altid betegne som 50/50. De er komplet umulige at forudsige da begge hold kan sætte sig ekstra op til disse kampe og i en del tilfælde har man jo set det på papiret svagest hold spille over evne/ så evt. niveauforskelle udlignes.

Suning skulle ifølge TS have fundet en grund hvorpå der skal bygges et nyt hovedkvarter og træningsfaciliteter for ungdomstækkerne.

Milano ?borgmester? mener der kan findes en aftale om istandsættelse af GM. Eftersom der er velvillighed blandt begge parter (Inter, Milan) men det er nok betinget af et køb... jeg har svært ved at se bystyret gå med på den... tja det rapporteres nu at en aftale nu muligvis er på plads!


Men dertil at at konkludere at vi bliver kørt midtover dertil kan jeg ikke umiddelbart se der skulle være nogen indikationer for.


Nej, hvis den eneste indikator for hvad en kamp muligvis ender er tidligere resultater mellem to klubber, så kan jeg godt forstå du ikke kan se det.

Hvis du dermed kigger på det evigt meget mere relevante - de to holds spil og resultater, hvoraf Napolis sidstnævnte er det bedste nogensinde efter 7 runder - er det en hel anden snak.
La prende Vecino.
Spalletti gør forskellen i Inter. 19 point efter 7 kampe er virkelig virkelig flot! I har endnu ikke tabt, hvilket kun gør jer stærkere, da selvtilliden hos spillerne stiger. Jeg må indrømme, at jeg er noget misundelig over, at i hentede Serie A´s bedste træner. Han er guld værd den mand.
Grande Milan!
OC resultatmæssigt er der ingen signifikant forskel i denne sæson. De sidste to sæsoner var der en kæmpe forskel ikke kun resultatmæssigt men også præstationsmæssigt, og vi blev ikke kørt over. Så nej der er ganske enkelt ingen indikationer for at vi skulle få ørene i maskinen, samtidigt har vi fået en ny træner og en ualmindelig flor start på sæsonen pointmæssigt.

Man kan ikke bare lige overføre hvordan vi spiller mod et bundhold og så til en kamp mod Napoli. Vi har spillere der fungere langt bedre mod hold der vil spille fodbold som vi så mod både Roma og Fiorentina.
@Z4E:
Man kan ikke bare lige overføre hvordan vi spiller mod et bundhold og så til en kamp mod Napoli. Vi har spillere der fungere langt bedre mod hold der vil spille fodbold som vi så mod både Roma og Fiorentina.
Det er jeg meget enig i. Selvfølgelig kan vi ikke bruge vores spil mod eksempelvis Crotone til at beregne hvordan vi kommer til at præstere mod Napoli - det er to vidt forskellige hold og dermed to vidt forskellige kampscenarier vi taler om. Og jeg er også enig i at vi til en vis grad vil komme til at nyde godt af at få lov til at stå lidt dybere i banen og lade modstanderne skabe kampen for en gangs skyld. Som nævnt anser jeg især Perisic men også Candreva for at være fantastiske kontraspillere, så de kan sagtens gå hen og gøre ondt på Napoli i en kamp hvor det er syd-italienerne der svinger taktstokken.
Annonce