Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, I får nok et stort bud fra City på ham i løbet af sommeren. Imponerende der slet ikke har været nogen karantænedage.
@Foggy: Det gør vi sikkert. Manden er jo alt andet lige allerede en af verdens bedste forsvarsspillere. Men jeg føler mig nu ret overbevist om at hverken City eller hvem der nu ellers skulle forsøge sig kan lokke ham væk fra Milano lige nu. Jeg tror faktisk det generelt bliver svært/umuligt at lokke nogen som helst af profilerne væk nu hvor den står på CL efter sommerferien.
Jeg er enig med I4L her.

Da vi ikke var i CL, kom der stort set hvert forår de første røster fra Z4E om, at "nu er vi nok nødt til at sælge Icardi/Spiller X, for at få styr på regnskabet".

Nu er vi i CL og nu er Icardi tilsyneladende stadigvæk på vej væk, den her gang fordi han ikke vil garantere 100%, at han bliver. Han har tilkendegivet, at han er glad i Inter, at han vil klubben det bedste, at han agter at tale med klubben indenfor de næste par uger, at han har ombygget sit hus i Milano, at han og hans familie er glade i Milano, at han er Inters største fan og slutter tilmed af med at invitere til barbecue når huset står færdigt. Men næh nej, han garanterer jo intet, og så er Z4E tvær.

Det grænser ikke engang til det fjollede længere - det er direkte fjollet.

Jeg er helt med på, at du er "glasset er halvt tomt" typen, men lige nu virker det bare som om, at glasset er helt tomt, på trods af at sæsonen, slutresultatmæssigt, har været en overordnet succes.

Som sædvanligt forstår jeg ikke din trang til at se negative vinkler over alt, og det virker enormt malplaceret, at du allerede dagen efter vi for første gang i seks sæsoner kvalificerede os til CL, partout skal skrive ét eller andet langt, negativt ladet diatribe.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Helt enig i, at vi har mere slagkraft brandmæssigt nu, og det skulle gerne afspejle sig i løbet af sommerens transfervindue.

Hvis Candreva lige gad og smutte til Bologna, så Verdi kan pakke kufferterne og smutte til Milano i stedet for. Det ville gøre mig glad.

Ellers er vores trup stadig top 4 materiale, og forhåbentligt er det her startskuddet til kontinuerlig CL og top 4. (SCUDETTO bejlere indenfor 5 år)
Grande Inter!
Skriniar har været et bæst. Og en fair én af slagsen, når man tænker på, han kun har fået to gule kort. Det handler for mig at se mest om den måde, han tackler på. Ni ud af ti gange bliver han nemlig bare stående og lader angriberen rende ind til ham.

https://www.youtube.com/watch?v=WGddJoDLgWw

Lidt á la den, man kan se ved 0:19 stykker. Dem så man tonsvis af i løbet af sæsonen. Og når man ikke flyver ind i tacklingen, så får man heller ingen gule kort. Når folk skriver om Skriniar, så skriver de altid at han er åh så stor og åh så stærk. Det er han også. Men det der gør ham dygtig, er hans timing - så jeg er slet ikke i tvivl om, vi har fat i en rå diamant her. Han kandiderer også højt til årets Interspiller, sammen med Brozovic, Handanovic, Miranda og Icardi.

Bare det faktum, at jeg umiddelbart kun kan huske måske to lidt gennemsnitlige kampe fra ham, er for vildt.

Jeg tror i samme ombæring også, at han har fødderne solidt plantet i jorden nok til at kunne sige nej til de helt store penge, for umiddelbart at sidde på bænken i City. Han vil ellers være en typisk Guardiola midterforsvarer, qua hans dygtighed med fødderne og hans drive opad banen. Men jeg kunne nu egentlig også godt forestille mig, at han tager mindst næste sæson med og træffer en beslutning derefter.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Glædelig Tripletta-dag, i øvrigt. Det er allerede otte år siden, at vi - som det hidtil sidste italienske hold - vandt CL.

Tiden flyver når det kører ad helvede til.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Hej alle i dejlige Inter-fans.

Glædelig tripletta-dag, som FD også skriver.

Dette er mit første indlæg på bold, da jeg først har oprettet en bruger i dag, jeg har dog læst med i mange år - uden at blande mig i debatten (deraf kom jeg også på mit brugernavn).

Men jeg bliver simpelthen nødt til at skrive til jer i dag - da hele min krop stadig summer efter søndagens rutsjebanetur, som endte i lykkelig eufori. En eufori jeg stadig har i kroppen, og som jeg ikke har oplevet i mange år.

For gudfader, hvor har det været nogle magre år, hvor jeg uge efter uge er gået i seng med dårlig mave og elendigt humør.


Meget meget lidt kan få mit sind i kog som Inter kan, hvilket også er årsagen til, at jeg ikke skriver så meget herinde, da det nok oftest ville være udbrud ifbm. en elendigt spillet kamp. Men for fanden hvor er alle de dårlige oplevelser med inter bare ingenting ifht. den følelse jeg får i kroppen, når det flasker sig for Inter.

Og jeg må jo i bund og grund nok indse, at det var PAZZA INTER jeg forelskede mig i, og så må jeg også tage de svingende præstationer med.

Vi er vel kun en meget lille skare af interfans i DK, men for fanden hvor er det en fornøjelse at læse med herinde. Jeres indlæg, humør, kritik af hinanden, glæde med hinanden, tusindevis af forskellige holdninger.

Jeg tillader mig også at kalde jeres "præstationer" for svingende, da jeg langt fra altid er enige med jer, samt at I ligesom holdet også kan virke opgivende og direkte håbløse :)

Men I deler alle tydeligt den samme passion som mig, og derfor elsker jeg hver og en af jer. I kan lige som Inter også bringe mit pis i kog, samt få min eufori helt op at ringe - PAZZA INTER!


Jeg ville som sagt bare dele min eufori med jeg på en af de dage, hvor vi med glæde kan kigge tilbage på tripletta, og samtidig have gode forhåbninger for fremtiden - vi skal i hvert fald have lov til at glæde os over at være tilbage i CL.


OG TAK FOR JER - jeg finder sgu ofte trøst i netop denne tråd, hvor der er ligesindede der skriver.

Mvh. Observatøren - Interfan siden 1996, som har oplevet to derbys mod Milan, men stadig har tilgode at opleve en Interscoring.
Nå, men det var da et fremragende indlæg, her på sådan en solskinstirsdag! Velkommen til, Observatøren.

PS: Jf. din statistik, må du gerne lade være med at tage ind og se derbyer nogensinde igen ;)
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
I second that! Dejligt indlæg, Observatøren og velkommen til. Lad det endelig være det første indlæg af mange:)
Satme også vilde scener på Malpensa i går aftes - og jeg kan slet ikke lade være med at se Vecino-målet igen og igen og igen i dag. Den jubel, altså - og det var ALLE spillere. Cancelo går jo helt grassat, og det er ikke engang sikkert, han er at finde i klubben efter sommeren.

Det er sådanne typer, vi skal have!

Vecino bliver hist og pist også kåret som kampens (Inter)spiller. Det synes jeg nu ikke, han var. Jeg synes, han spillede en gennemført dårlig kamp - men jeg tilgiver ham alt. Det mål var, bogstaveligt talt, hans transferpris værd.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce