Jeg ser, vanen tro, ikke
helt så dystert på det, Z4E - men jo, Icardi er stadigvæk enormt afhængigt af at blive sat i scene. Her er Lautaro straks noget mere dynamisk og søgende i sit spil.
Det henleder mig også til at tro, at de to sagtens kan spille sammen i kampene mod modstandere som netop Cagliari (eller Chievo, Frosinone, whatever - hold der står dybt), hvor Lautaro så agerer en art 10´er. Han har overskuddet til at komme ned og hente bolden, men har samtidig også løbepensummet til at komme med i boksen. Så kan Nainggolan rykke en tak længere ned, ved siden af Brozo.
I start formation giver det os noget, der ligner:
http://lineupbuilder.com/?sk=h247Men vi har så forbandet meget powerplay i sådanne kampe, hvorved vi så har mulighed for (hvis bolden er i højreside):
http://lineupbuilder.com/?sk=h249Dambro i overlap (lidt svært at vise), Lautaro, Maurito og Perisic i eller omkring boksen, Nainggolan til nedfaldsboldene, Brozovic lidt længere tilbage til at fordele spillet og agere ventil og midterforsvaret plus Asamoah klar til en eventuel kontra.
For lige nu
er Icardi meget isoleret i boksen, så det ville ikke gøre noget med en noget mere offensiv
secunda punta bag ham. Desuden tror jeg også, at Nainggolan kommer mere til sin ret på den centrale.