Angående Viola´s straffespark, så har Facc selvfølgelig en pointe i, at den ryger ned måske/måske ikke ryger ned på armen - men det ændrer ikke på, det er en enorm tynd beslutning.
Dommeren skal først og fremmest vurdere, om det er med vilje. Det ser det ikke ud til at være. Derudover skal han tage med i betragtningerne, om armen bevæger sig mod bolden (det gør det ikke) og om D´Ambrosio kan nå at reagere (i.e. afstanden mellem bolden og armen i skudøjeblikket). I og med D´Ambro står indenfor en meter for Chiesa, og at bolden først ryger ned på brystet og først derefter ned på armen (måske), vil jeg vove den påstand, at han ikke kan nå at reagere. Bemærk i øvrigt at armens position ikke nødvendigvis skal afgøre, om der er hands eller ej - men i og med armen er ned langs med kroppen, er der endnu et argument mod straffesparket.
Det virker altså til, at dommeren har vurderet, at D´Ambrosio gør noget forsætligt - fordi D´Ambrosio´s arm bevæger sig ikke hen mod bolden, ej heller kan han nå at fjerne den.
Det er tyndt. Det er meget tyndt. Faktisk er det noget nær det tyndeste straffespark, jeg har set i lang tid.
Hvorfor jeg kun kan konkludere, det var en kompensationsdom.
Hvilket er latterligt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi