Snak

Mere indhold efter annoncen
Korrekt. Men du vil vel heller aldrig påstå, at det frispark var en kæmpe chance, vel?

I og med Muriel kan banke den ind længere ude fra, burde Gerson også kunne banke den ind tættere på. Han havde ingen foran sig, Skriniar var trukket til siden, Handanovic lænede sig samme vej og den lå til Gersons stærke ventreben. Muriel havde længere afstand og en helt mur foran sig. I min bog var det mere oplagt at Gerson havde scoret end at Muriel gjorde det.

Og så gider jeg ikke snakke mere om den den store/kæmpe/osv. chance. Buona notte...
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Gerson har 4 skud i løbet af kampen og har et xG på 0.14. Det er altså ikke en særlig stor chance.
Ej Mag, med al mulig respekt, men det er en non-argument.

Nej, bare fordi Spiller A i den pågældende situation kunne banke den op i krydset, betyder ikke at Spiller B i en hel anden situation burde kunne gøre det samme.

I min bog var det mere oplagt at Gerson havde scoret end at Muriel gjorde det.

Det var det. Men det betyder ikke, det var en kæmpe chance til Gerson.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ayyi hvor er jeg stadig bitter . Et wondershot og fejldom gør vi åndes i nakken af Roma og Milan
Pazza Inter Amala
Spalletti: "It has nothing to do with being fans of Roma, Juve, Milan. Tonight was scandalous. It was the chest. This game was already won by us. We won the game. We won. There was no doubt."


Det er svært at være uenig.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spalletti er meget, meget vred. Forståeligt.

Jeg er nemlig også meget, meget vred.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@ FD

Jeg synes, at "den var stor". Det synes du ikke. Vi ser forskelligt på det. Fred være med det.

Sov godt. Zzzzzzzzzz...
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Fornuftens stemme som altid, Mag.

Buona notte.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
https://www.instagram.com/p/BuR-gexg8-H/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=fs7fvh0x69kv

Amen hvor er det dog sindsyg at det kan være et straffe . Så tydeligt at den rammer mellem brystkassen og skulderen
Pazza Inter Amala
Jeg står ved, at det var tyndt, at Fiorentina fik annulleret det mål. Så langt, så godt.

Men efter at have sovet lidt på det, så synes jeg ikke længere, den står 1-1 i VAR. Fordi der findes trods alt argumenter for, at Biraghi´s mål skulle slettes - der begås et utilsigtet og hændeligt, men ikke desto mindre ganske stort frispark på D´Ambrosio forinden. Det er tyndt - men det kan forsvares.

Der er til gengæld fortsæt ingen argumenter for, at der skulle dømmes straffespark til Fiorentina. Det er ikke engang tyndt - det er ikke eksisterende. Derudover begår Chiesa kort forinden et enormt groft frispark på D´Ambrosio, så der skulle have været frispark til os. Dommeren havde ikke styr på det.

Vi må håbe, det udligner sig senere hen i sæsonen, men lige nu sidder jeg med følelsen af, at vi er blevet frarøvet to point.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce