Snak

Mere indhold efter annoncen
KM2014

Det er faktisk lidt skræmmende så meget som du har behov for konstant at skrive om dit had til Spalletti.

Jeg tror efterhånden at alle herinde i tråden har forstået det.
Jeg vil blot supplere med et citat fra Einstein:

"Der findes intet mere sikkert tegn på sindssyge
end at gøre det samme om og om igen og så forvente,
at resultatet hver gang er anderledes."


Det kan være møntet på mange - spillere, trænere og sågar os som fans.
@Stankovic

KM´s holdninger omkring Spalletti er vel hverken mere eller mindre interessante eller relevante end at snakke konstant om Icardi?
La prende Vecino.
@KM

Du spekulere, hvorfra ved du Spalletti graver sin grav dag fra dag, jeg har på intet tidspunkt set andet end opbakning fra Marotta og vores kinesiske ejere, de har på intet tidspunktet insinueret at hans job var i fare.

Oveni har Marotta da skabt omend nogen en rød tråd og en klar og tydelig ledelse der ikke bare giver efter for spilleres egotrip, han er omend den der fik Nainggolan til at indse at han skulle ændre sig alligevel er du kritisk, det kan man kun undre sig over.

Blot fordi du er utilfreds og desperat ønsker ham fyrret gør ikke at ledelsen deler din opfattelse ellere vores ejere for den sags skyld, havde de ment at Spalletti var et problem og ikke Icardi havde de nok ikke gået med til at fjerne hans anførebind og ligge ham på køl i 40dage og i processen gjort det klart at Spaklettis job ikke er i fare.

Hvorfra ved du hvilken dag Spalletti har bedt om det, hvorfra ved du at han ikke har bedt Icardi snakke ud med sine medspillere fra dag 1, igen du gætter og har ingen konkret viden om det modsatte, du er derimod komplet blændet af dit "had" overfor spalletti og lignende lidt naive tro på Icardi rent faktisk vil gøre en forskel på trods af en mildest talt rimelig anonym og uskarp sæson fra hans side. Igen når du har ligget på din flade i 40 dage så er du ikke i form faktisk mister du ca. 10-20% efter en 14 dage og så bliver du ikke kaldt op, det er vel logik selv for burhøns.

Du forholder dig slet ikke til A: Spillematrialet, B: problemer med skader og karantæner, C: spillere der har været under niveau.

Spalletti har ingen kreativ midt, han har haft en Perisic der ikke har holdt niveauet fra sidste sæson og en mildest talt tynd trup med seriøs mangel på bredde, måske bedre end længe set men det ændre som sådan ikke på det stadig er tilfældet, hvilket må siges at begrænse hans måde at spille på ganske betragteligt. Folk glemmer at vores offensive og "kreative" våben stortset alle er fløjspiller, dette vil i sig selv betyde at ting kommer fra fløjene herunder i form af indlæg, det er ganske svært at ændre på det når man ikke rigtigt har andre kreative og chanceskabende våben, så de mange indlæg kan derfor i ligeså høj grad værre en effekt af spillertyper som taktik eller en kombination af de to ting og det bliver selvsagt forstærket når de eneste spillere der rent faktisk kan byde ind med lidt andet er skadet. En ting er sikker Spalletti er ikke den først hvor spillet nogle gange kan beskrives som smække en masse høje bolde ind i feltet og håb Icardi/angriber får fat i den, med vores spillemateriale er jeg ret overbevist om at uagtet hvem vi ville have som træner så ville dette stadig være det dominerende billede. Derimod syntes jeg faktisk også Spalletti mangler bare lidt ros for han er den ENESTE træner vi har haft i 9år der rent faktisk formår at holde os kontinuerligt i kampen om CL pladser, han er den eneste der har formået at få os til at dominere direkte rivaler, den eneste der formår at få os til at være spil og bold dominerende mod langt de fleste hold.

Ud fra Spallettis ageren og udtalelser er det vist noget af en fejltolkning, virker nu mere på han tænker på at holdet skal være en enhed, hvor ingen er større end holdet, så er det klart det går galt for en ego tripper som Icardi, der igen og igen har vist netop denne tendens. Man kan mene nok så meget om vores træner men han er den eneste i 9år der har fået os bare nogenlunde til at spille som et hold, er det perfekt nej langt fra, men Rom blev heller ikke bygget på en dag, når man ser på holdet spillede som 11 individualister der udelukkende tænke på sig selv for lidt over 1,5år siden og så få holdet til at være spilstyrende, så har han faktisk også rykket os en hel del, man skal kravle før man kan gå og det kommer vi ikke til hvis vi fyre vores træner hver sæson eller hver anden. Betder det vi skal beholde Spalletti nej men vi skal heller inke fyre ham medmindre vi rent faktisk kan få en bedre der også kan være her for en længere periode.

For mig er det simpelt:

Kan der svares nej til én eller begge af følgende spørgsmål:

1) Findes der et bedre og ikke mindst ledig alternativ til Spalletti derude?
2) Er Spalletti i gang med ikke at opnå målsætningen?

... så skal han ikke fyres. Alt andet er useriøst.

Står vi til sommer i en situation, hvor Simeone eller Pocchetino er ledige, alt i mens vi enten ikke har opnået målsætningen eller sågar har nået det blot i ellevte time (igen), så er jeg da alt for at fyre Spalletti. Hell, jeg er endda for at opsige med ham, hvis der blot er et bedre alternativ klar og parat derude! Så er Spalletti heller ikke bedre...

Men indtil da er det tom og meningsløs snak. Vi skal ikke ud i (endnu) en trænerfyring midt i sæsonen, og da især ikke når vi ligger mere end lunt i svinget til at ende i top fire.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flot indlæg Zanetti, men du kommer med PRÆCIS de samme forklaringer som alle andre, der forsvarer Spalletti. Sjovt det også er Spallettis forklaringer og hvad har han rykket på det?
Hvis man ved hvad problemet er, så prøver man at løse det, ikke køre i ring...

Derudover, så er jeg ret ligeglad om hvilke linje Marotta ligger. Jeg vil se resultater på banen og det er det modsatte vi har set.

Derudover, hvad har det hjulpet med Ninja? 2-3 gode kampe og så er han skadet igen...så vil jeg da hellere have han blev ved med at ryge, drikke og så se ham spille fodbold og ikke sidde på tribunerne, fordi han er skadet. Han har startet i 20 af sine 27 kampe. Vi har spillet 41 kampe. Altså han har været væk i en tredjedel af kampen. Han blev nok ikke købt til at spille 2/3 af kampene.....

Derudover, så er det træneren, der bestemmer anføreren og ikke bestyrelsen. Icardi valgte at holde "pause" i 40 dage og ikke klubben, der holdte ham væk og sidst, men ikke mindst, så har klubben været ude og sige, at Spalletti er "fredet", så ved alle, der bare følger med i fodbold, at når bestyrelsen siger det, så er trænerens job i fare...
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
"Icardi valgte at holde pause i 40 dage og ikke klubben"

Hvilket jo alene burde resultere i at han er ude af klubben fra nu af og til evig tid.

Hvordan tror du at min chef vil agere hvis jeg holdte en "pause" på 40 dage bare fordi, at han har valgt en anden til at lede projektet. Tror du at ledelsen over ham vil holde med mig i dette eksempel?
@flying dutchman

Jeg er helt enig i, at Spalletti primært ikke skal fyres hvis en række kriterier er opfyldt, og kun hvis der står en anden ledig god træner ledig. Jeg er også enig i at dette under ingen omstændigheder skal ske nu, men til sommer.

Det jeg tilgengæld tror er, at Kina-ledelsen godt kan se, at vores spil på banen skriger til himlen om nytænkning... det kan ALLE se, og det tror jeg, at de forventer at Spalletti ændrer... så selv hvis han når top 3, men ikke formår at score mere end 4 mål resten af sæsonen, så tror jeg han ryger.

Der er ikke penge i ikke at score mål....

- Derudover (og ja det er en blanding af mavefornemmelse, spåkugle og medier) så tror jeg sådan set at klubben allerede har en aftale med Antonio Conte om at overtage, medmindre Spalletti hiver et mirakel op af hatten. De har i lang tid været ude efter Conte, så det skulle ikke undre mig hvis de mener at hans skal lede det fremtidige inter-projekt... om det er klogt eller ej, ved jeg ikke.
Inter Amala!
Ja fordi Conte får os til at blive mere chance skabende, bedre med bolden med de her spillere... tro på det, det er grænsende til naivt. Conte er alt andet end en træner der er garant for seværdig fodbold.

Det er fint nok man er utilfreds med Spalletti, men hvem er det helt eksakt folk mener skal kreere og score de chancer, tror folk helt ærligt på at vores spillere for første gang i noget der minder om et årti bare sådan ud i det blå genopfinder sig selv og bliver kreative, chanceskabende og effektive blot fordi træneren ændre en smule på taktikken, i tillægger træneren alt for stor betydning, en træner kan ikke trylle og ingen får det hold til det.
Kan der svares nej til én eller begge af følgende spørgsmål:

1) Findes der et bedre og ikke mindst ledig alternativ til Spalletti derude?
2) Er Spalletti i gang med ikke at opnå målsætningen?

... så skal han ikke fyres. Alt andet er useriøst.
Din nedkogning er spot on, FD. Selvfølgelig skal han ikke fyres hvis han opfylder målsætningen medmindre der står en eller anden supertræner som Simeone klar til at overtage. Og ja, en Pocchetino kunne også være spændende (omend det nok er ekstremt usandsynligt) ligesom et stort talent som Nagelsmann kunne være det.

@Ludski: Jeg tror på ingen måde det er usandsynligt at Marotta og co. allerede har en aftale klar med Conte. Som jeg har skrevet før, håber jeg det dog virkelig ikke. At stå med en ex-Merda-direktør og en ex-Merda-træner på samme tid i vores vidunderlige klub er med garanti ikke noget der vil hue mig.
Annonce