@Chino
Ja, både Milito og WS er bærende spillere og var centrale for klubbens tripletta, men hvorfor belønne spillere der kun har spillet et år i klubben? Man må antage at de har skrevet under på en kontrakt i 2009, der opfyldte deres krav, herunder klausuler, lønstigninger og bonusser. Det finder jeg ikke specielt intelligent.
Hvis de er utilfredse med den kontrakt, skal de i mø. finde et andet sted at spille.
Det er muligt Moratti har "lovet" spiller og agent en ny kontrakt. Hvis det er sandt, så understreger det imø. idiotien i det her eller Inters manglende status blandt spillere.
Når der ikke længere skal udbetales løn til Mancini, Rivas, Muntari og Suazo, vil Moratti spare en del, men selv uden deres løn er lønudgifter for høje i forhold til hvad klubben kan bære selv. Derudover kan man reducere lønnen når Matrix og Cordoba stopper, men disse skal erstattes. Det samme gælder for "reserve- og rotationsspillerne" i truppen, hvilket vil reducere gevinsten noget. Med mindre du vil satse på ugen og uerfarne spillere, hvilket imø. meget vel kan få sportslige konsekvenser.
Angående de unge spillere, så er det vel kun Coutinho der så småt er ved at vise format. Biabiany har stort set intet vist, Obi har fået et par indskiftninger og de resterende har intet vist på seniorniveau.
Og så til aftens begivenhed. Ude mod Genoa, der ikke har fået en god start på sæsonen. De har købt en del spændende spillere, og Inter har til trods for godt spil de seneste kampe, ikke fået mange point.
Jeg håber Coutinho fortsætter hvor han slap mod Sampdoria og han har fået trænet skudtræning.
Bud på en start 11:
JC, Maicon, Lucio, Muren, Santon, Capitano, Cambi, Coutinho, Sneijder, Pandev og Eto.
Bænk: Castellazzi, Cordoba, Matrix, Muntari, Obi, Biabiany og Milito.
Solo non mai in B.
Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro