Snak

Mere indhold efter annoncen
Barcelona kan knap nok skrabe 800 millioner sammen til Griezmann så jeg tror næppe de finder det samme beløb til Lautaro
FD:
Ja, du har ret ift. kildekritikken, men alligevel vil rygterne om at vi gerne vil af Ninja, stadig ikke helt aftage.
Og det er nok dét jeg ikke forstår. I min verden vil han passer perfekt ind hos os.

Jeg er med på Contes nul tolerence politik, men alligevel synes jeg at Ninja viste sig fra sin bedste side, særligt sidst i sæsonen, og så vidt jeg husker, gav han en undskyldning, tog sin straf om kom videre med holdet. (Noget Icardi kunne lære af)
Med tanke på at vi har CL og gerne vil i CL igen næste år, så har vi brug for kvalitetsspillere, og gerne som rotation også - lig dertil den sum vi kan få for ham, er ganske lille.

Jeg vil hellere beholde ham, fordi kvaliteten i mine øjne, langt overskrider værdien af ham.
Nainggolan blev hentet ind, hvilket gav ham en chance for at bevise, at han ikke var færdig på et højt niveau som det ellers så ud til sidst i Roma.

På trods af denne chance greb han den på ingen måde i første halvdel af sæsonen. Tværtimod virkede det som om at hans attitude og indstilling til det at være professionel og et forbillede var lidt jammerlig primært udenfor banen.

Selvfølgelig kan en undskyldning rette en smule op på det, men det ændrer stadig ikke på, at han er et sted i sin karriere hvor han burde være det modne forbillede somn er dedikeret. Han kan passende kigge på De Rossi for inspiration.

Af den årsag kan jeg godt forstå hvis Conte føler at Nainggolan har fået en chance.
Wow. Det er altså alligevel noget af en offensiv udmelding som kunne gå hen og bide os noget så gevaldigt i røven.

Jeg vil faktisk gerne kalde det en tåbelig udmelding.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Befriende synes jeg. Alt det bøvl der har været med ham og hans agent^kone. Så fedt.. måske taber de lidt penge på det, men ja... Han er en top angriber, men fedt Inter ikke finder sig i længere. Tror de forventer Martinez stepper op - og så at de henter Lukaku
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Måske taber de lidt på det?

Det her er jo det samme som at barbere en stor del af prisen helt selv - det er indiskutabelt.

Samtidig risikerer man at stå med ikke blot én men to meget utilfredse spillere hvis det ikke lykkes at få dem
solgt inden vinduet lukker igen.

Det er et stort og fuldstændig unødvendigt sats efter min mening.
Dejligt at ledelsen viser at de offentligt ikke accepterer bullshit. Hvis bare den tidligere ledelse havde gjort det samme tidligere var Icardi/Wanda ikke blevet så forvænt med at kunne rage alt til sig.
I øvrigt en fremragende udtalelse med at man ikke vinder ligaen med talent alene, men at man gør det samlet som et hold. Langt om længe er det ud med divaerne. Signalværdien overfor truppen og kommende spillere er vigtigere i det lange forløb end de penge man taber i salg her og nu.
Jeg er meget overrasket over udmeldingen omkring Ninja.

I følger Inter tættere end jeg, men jeg synes bestemt at han havde et godkendt forår. Dertil kommer at han vel næsten er prototypen på en Conte-midt.

Er der sket andet bag kulissen?
Annonce