Ranocchia, Coutinho, Alvarez, Castaignos, Schelotto, Taidar, Belfodil, Laxalt, Kondogbia, Murillo, Shaqiri, JOao Mario, Gabigol, Dodo, Gagliardini, Dalbert.
Laxalt, Murillo og Castaignos blev hentet til relativ billige og vi tjente på dem alle. Shaqiri tjente vi også en smule på. Belfodil og Alvarez solgte vi for hvad vi gav for dem. Så selvom man ikke falder om af nogle af disse spillers formåen så var det gratis omgange.
Den eneste fejl med Coutinho var at vi solgte ham for billigt, men købet var korrekt. Kovacic var også korrekt for vi tjente en betydelig sum på ham.
Ranocchia var i tiden for dyrekøbt men det var prisen for Italienere og alle havde jo forventet manden ville gribe den til mere, ja vi satsede på den forkerte hest. Men er stadig en del af klubben og han affinder sig med at være breddespiller og i dag er den pris vi gav for ham i et leje hvor man knap og nok kan finde starter materiale.
Schelotto (ca. 5m €), Taider (ca. 7m €) og Dodo (ca. 9m €), alle tre er resulteret i meget beskedne tab og nul i forhold til FFP, ja det var dårlige handler, men i den situation som klubben var i hvor man ikke kunne hente ind fra de første hylder, der måtte man tage nogle sats og de koster altså ikke mere end det nærmest er ligegyldige for de tab hentes ind andet sted.
Dalbert (21m €), Kondogbia (36m €), Gabigol (30m €) Mario (40m €) har været elendig købmandskab, det er der vist ikke to holdninger til og er vel egentligt de eneste på den liste som burde nævnes.
Til gengæld har Icardi, Skriniar og Brozovic været fremragende og man bliver også nødt til at indse at alle større klubber kommer til at lave dyrtkøbte fejlkøb, så problemet er ikke vi laver denne form for fejlkøb for det kan ikke undgås, problemet er først og fremmest at vi havde så mange på så kort tid i en situation hvor det var uheldigt pga. presset økonomi og FFP.
Men det kan ikke bruges som argument i forhold til nogle af de nye, for det første fordi vores ledelse er en anden på en lang række af posterne, vi har en ny ejer og man kan aldrig konkludere at blot fordi vi tidligere har lavet fejl så er det sikkert også det denne gang. Hvilket de tre gode handler også indikere for i øvrigt ligner Martinez også en handel der vil blive en succes.
Jeg så da også gerne at der var en rød tråd på det taktiske plan som i Barcelona mfl. hvor fodbolden er den samme ned gennem rækkerne og hvor man fra ledelses side har besluttet sig for hvordan man vil spille fodbold. Men det kommer ikke til at ske i Italien, ikke mindst fordi jeg har umådeligt svært ved at se den form for topstyring på dette punkt blive implementeret i landet og endnu sværere ved at se træneren affinde sig med det.
ps. det er ikke Marottas skyld at den tidligere ledelse ikke satte Icardi og kone på plads og de derfor vænnede sig til at de kunne få det som de ville bare de skabede sig lidt. Nu har vi fået en langt mere no bullshit ledelse hvor den form for attitude bliver sanktioneret og det er nødvendigt på sigt, havde de ikke gjort dette ville tingene jo aldrig forandre sig nede i omklædningsrummet med den attitude der har hersket dernede. Nu ser det ud til man får ryddet op og luget ud i alle de brodne kar som ikke er værdige.