Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha, endelig har vi de RIGTIGE Inter fans tilbage. Det har sgu også været nogle magre 4 år.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Serie B here we come!

Rejs nu hjem, Rafa.
Razz har dog ret.
Il Maestro, hvem skal overtage ?
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Il Maestro, hvem skal overtage ?
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Det er ligegyldigt.

Kantinedamen ville kunne gøre det bedre.

Efter sæsonen kan man så hente Andre Villas Boas tilbage. Så vil der også stadig være lidt Mourinho over holdet.

Razz har dog ret.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gas:

"Til Benitez forsvar skal siges, at der har været mange skadet. Mourinho kunne stort set stille med det samme hold hver gang. Det har ikke just været tilfældet for Inter i år."

Alle hold får skader. Rygterne vil også vide, at det er Rafas træningsmetoder der er en af årsagerne til muskelskaderne.

Rafa overtog et flyvefærdigt hold, men det lader til, at holdet har brændt vingerne og nu er styrtet i havet med Rafa i spidsen.


Som tidligere skrevet, skal vi stadig takke os lykkelige for, at kassen er blevet smækket i og ingen spillere fra Liverpool er ankommet. Det ville have været håbløst!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??

Alle hold får skader, men alle hold får ikke lige mange skadet. Sidste år havde I meget få?

I år skyldes de mange skader måske Benitez’s træningsmetoder, måske at spillerne har spillet alt for mange kampe det sidste år (rotation?), eller måske er det rent uheld.

Jeg er på ingen måde fan af Benitez og var, som jeg har nævnt flere gange tidligere, glad for at vi slap for ham. Men Bentiez har altså heller ikke de bedste arbejdsbetingelser.

Balotelli er ganske utålelig, men han kunne i det mindste komme ind og skabe noget ravage. Hvem har Inter på bænken i dag, der kan gøre det samme.

Spillere som Zanetti, Sneijder og Cambiasso er alle elendige i dag. Kan man give Benitez hele skylden for, at de ikke længere formår selv de simpleste ting?

Benitez eller ej, skal I nok komme igen!.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
"Benitez eller ej, skal I nok komme igen!."

Det bliver så nok snarere på trods af Benitez og mere fordi truppen stadig er den bedste i serie A.

"Kan man give Benitez hele skylden for, at de ikke længere formår selv de simpleste ting?"

Næppe, men igen de gamle floskler med "det er nemmere at fyre træneren end hele holdet"


Jeg nægter iøvrigt, at Balotelli skal være en grunden til den taktiske ineffektivitet. Det kan ikke passe, at den bums havde så stor betydning...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
På SKY snakker de om en lang karantæne til Eto’o. Jeg tror dog, han slipper med 2 dage.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Puha. Det ser ikke godt ud for Inter og Rafa. Men betingelserne var da netop svære for manageren. Han kunne nærmest kun skuffe med et hold, der netop havde vundet alt med en noget smal trup, hvor der ikke blev roteret meget. Han har stået med et mæt hold og et slidt hold, og med forventningen om, at man ikke vil have udsving i forhold til sidste sæsons form. Har han leveret varen? Måske ikke. Var betingelserne for succes virkelig fantastiske? Nej.

Sidste sæsons topspillere viste toppen af deres niveau i 09/10-sæsonen. Sneijder, Milito, Lucio, Cambiasso og flere til var aldrig set bedre. Og holdets selvtillid og holdånd var under Mourinho nået klimaks. Inter kæmpede i Champions League næsten heroisk, bl.a. udtrykt ved det slid som en næsten ukendelig Eto´o lagde for dagen, og ligeledes ved den store offensive skaber, Wesley Sneijders, oversete defensive opgaver, hvor han til UG stækkede modstanderens spilopbyggende midtbanemand, om denne så hed Lampard eller Xavi. Alt var langt an på at sidste år skulle være året, hvor Inter skulle toppe, og man både for klubben og italien fik bevist sig selv internationalt. Efter en sådan bedrift, indsats og forløsning kommer der en naturlig periode, hvor man præsterer mindre godt. Du skal faktisk ikke længere væk end til finalemodstanderen i Champions League, Bayern München, som også synes ramt af en form for aftermath af hele fantomsæsonen sidste år, hvor man også fik vist omverdenen at man godt kan være med helt i toppen af international fodbold. Og hvad med hjemme i lille Danmark. Odense Boldklub, FCK eneste reele konkurrent i de seneste sæsoner. De er godt besat på samtlige pladser, har profiler af international klasse og en stærk bænk. De er sammenspillede, og har rutinen individuelt og som hold til at kunne udfordre FCK. De handler klogt ind, og nu skal de altså overtage tronen. Alt skal kuluminere. Og det gør det med et fejlslagent resultat for fynboernes vedkommende. Uanset resultatet vil der dog oftest komme en naturlig periode, hvor det går mindre godt. Der skal i hvert fald ikke meget modgang til for at udadtil stærke og velfungerende korthus vælter, som det måske er tilfældet i Inter.

I Inter mangler der fornyelse. Der er ikke sket meget henover sommeren. Ja, man har skillet sig af med et par katastrofale flop som fx Quaresma, og ja man har indarbejdet et par unge spillere i startopstillingen, men det er stadig FULDSTÆNDIG de samme spillere, som skal bære holdet frem og skabe succes for klubben. Af disse spillere har man spillere, som det måske var sidste chance for at vinde CL-trofæet (Zanetti, Lucio, Milito m.fl?), og flere spillere er blevet mod eget ønske (Maicon, Milito, m.fl?). Hvor skal gejsten og sulten komme fra?

Det havde nok været bedst at lade et par profiler smutte med Mourinho til Real Madrid, og have fået nogle af Benitez ønsker hentet ind. Sådan at man kunne starte et nyt projekt op med nye ideer og en ny måde at angribe spillet på i stedet for at Inter-manskabet sæson 10/11 skal forsøge at efterligne Inter-manskabet 09/10.
Annonce