Snak

Mere indhold efter annoncen
FD: Hvordan ser du Dybala passe ind i Contes 3-5-2 og med Contebold?
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Nogen aviser skriver at Conte stadig vil prøve at genintegrere Icardi, hvis ikke han sælges inden vinduet lukker.

Kilde?

FD: Hvordan ser du Dybala passe ind i Contes 3-5-2 og med Contebold?

Jeg har lidt svært med at finde på grunde hvorfor han ikke skulle passe ind i en 3-5-2 og spille "Contebold".

Han har en god teknik, et godt skud, er god til at skabe chancer til sig selv og andre, søge dybt og hjælpe i det opbyggende spil (hvor han især er glad for en god gammeldags 1-2´er), fordele spillet, har en fin arbejdsratio og -radius og kan både spille som rendyrket angriber, men også lidt længere tilbage, skulle det være nødvendigt. Desuden og ikke helt uvæsentligt, så har vi siden Sneijder manglet en trussel på dødboldene. Guarín troede han kunne, men altså...

Med Dybala på holdet, har vi en spiller, der påviseligt selv kan score, men som også kan lægge den af til sine holdkammerater (midtbanefolkene eller angrebsmakkeren), hvorefter han enten søger dybt eller lader dem afslutte selv. Af alle de angribere, vi har været sat i forbindelse til, ser jeg ham klart som det bedste bud (sammen med Lukaku), så hvis det skulle blive til et direkte bytte mellem Dybala og Icardi, siger jeg ja tak.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Enig med FD. Det er vel ikke helt forkert at påstå at Dybala har spillet sit bedste fodbold da han spillede på toppen (i.e. som spidsangriber) i Palermo.

Så han ville umiddelbart sagtens kunne passe ind i Contes 3-5-2 - i hvert fald i teorien.
Jeg kan ikke se Dybala bidrage positivt i 3-5-2, altså som den løbeglade angriber.
Hvis man sammenligner ham med en type som Tevez og Lautaro.

Jeg ser ham som en 10er bag de 2 angribere og så 2 8er i Brozovic og Sensi/Barella. Ved godt at det ik er sådan conte stiller op. Jeg tror med Dybala bag 2 angribere, så vil han var endnu farligere end med kun 1 angriber foran ham
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Jeg er ikke enig, KM.

Har du i øvrigt en kilde på det andet, du skrev?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sport Mediaset skulle have skrevet det igår. Alle de steder jeg har læst, reporterer tilbage til dem.
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Ah ja...

Tak.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det (i. e. en forsoning) er stadig min største drøm pt. Rygterne behager mig i dén grad.

Lukaku, Icardi og Lautaro. Ja tak!!!
Rygter fra Sportmediaset...

Forstå mig ret, det står alle frit for krampagtigt at holde fat i tanken om, at klubben endnu en gang glemmer hvad der er hændt og Marotta og Icardi grædende omfavner hinanden, alt i mens de lover det aldrig vil ske igen.

Men mon ikke vi inderst inde ved, det bare ikke kommer til at ske. Icardi er fortid. Det havde været fedt, hvis manden ikke havde haft agentkonen fra helvede og måske havde været velsignet med et lidt klogere og/eller køligere hovedet, men sådan er virkeligheden ikke.

Hans Inter-karriere står ikke til at redde.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Selvfølgelig ved jeg godt at chancen er minimal. Men er Icardi stadig i klubben efter vinduet lukker, så tror jeg på at en forsoning kan ske.

Det behøver jo ikke ske på den måde du beskriver. Det kunne jo også bare være en form for gentleman-aftale som motiveres af tanken om hvor latterlig åndssvagt det vil være at have Icardi i folden uden at bruge ham.

Jeg ved som sagt godt det er et longshot. Men jeg tror ikke det er utopi.
Annonce