Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har ikke lige dukket ned i statistikkerne (fy, mig) - men Cagliari er én af de der hold, vi har det med at smide dumme point imod (sammen med Udinese, Sassuolo, Genoa og alle de der trælse midterhold).

Der har indstillingen været et kæmpe problem, og jeg var glædeligt overrasket at se holdet reagere både prompte og positivt, efter Cagliari scorede i søndags. I sidste sæson havde vi først givet den gas med et kvarter igen eller sådan noget.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Såfremt vi havde givet den gas eller der ikke var gået nervøsitet i den og vi endte med at tabe. Sidste sæson vandt vi tæt på ikke en eneste kamp vi kom bagud i, ja vi tabte så godt som samtlige, noget jeg ikke tror vi kommer til at se i den indeværende.

Vi har indtil videre været langt mere chanceskabende end set siden Sneijder dagene og det gør bare en enorm forskel som set i sidste runde, fordi man ved vi kommer frem til flere chancer, ikke kun fordi vi har bredden dertil, men også fordi vi har fået den centrale kreatør, der udgør en trussel udefra og på dødbolde, som vi har sukket efter siden Sneijder. Taktisk er det offensivt klart blevet bedre ikke mindst pga. vi har flere folk i feltet og dermed flere muligheder, men spillerne gør sig mere spilbare og der er rent faktisk en klarere og mere gennemført rød tråd.

Jeg er komplet enig med FD det her må nærmest være første gang i min tid som fan at der er en rød tråd i transfer strategien, man vidste specifikt hvilke typer man ville have og gik efter det og man skibede alle (så godt som) som ikke passede ind ud. I Moratti tiden var det i øst og vest og det var formentligt mere held end forstand at vi fik bygget et godt hold op i en 4-6årig periode, alt virkede som FD beskriver det som man købte spillere der så lovene/godt ud uagtet om de passede ind til trænerens filosofi, det blev ikke meget bedre under Thohir eller den første tid i Suning. Men siden Marotta og Conte er trådt til er det fortid og tak for det.

Jeres biggest signing er da conte, han er verdensklasse træner og selv om han er et juve "svin" så ved han hvad han laver.
Ingen tvivl om at i kommer tættere på juve denne sæson end i har været i mange mange år.
Vil i den grad ha ønsket conte til AC Milan, da han ved hvad han vil og kan tage styringen - tillykke til jer
Sanchez har fået nr 7 i stedet for nr 11, som først annonceret.
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Icardi sku efter at have forlænget kontrakten steget op til 7 mio €, hvis han vender tilbage. Hvis han vælger at bliver i PSG, så vil han få 10 mio €.
Må nok sige, at Icardi er kommet lidt som den største vinder, men self har alle det næste år vundet af denne aftale.
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan ikke finde noget på det, KM - har du måske en kilde, jeg kan læse?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg ved ikke hvor den oprindelig kilde er fra, men sempreinter skriver det og har læst det på andre sider.
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003
Jeg kan godt nok ikke se det nogen steder, hverken derinde eller på andre sites. Alle skriver om en extension og ikke et nyt kontrakt.

Det ville også undre mig meget med en lønstigning, men det er vel ikke umuligt.

Icardi har i øvrigt droppet sagsanlægget - klaphat.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Den kære Gabriel Barbosa har nu scoret 14 mål i 13 ligakampe for Flamengo. Endda 5 mål i de seneste 3 kampe. Ud af de 14 mål er kun de 2 af dem på straffespark. Læg dertil 5 mål i 9 kampe i Copa Libertadores.

Forhåbentligt får han snart chancen igen for Brasilien. Gang er der i hvert fald i ham.

Icardi har i øvrigt droppet sagsanlægget - klaphat.

Havde Wanda ikke allerede meldt ud at det ville ske hvis han fandt en ny klub?
Annonce