Snak

Mere indhold efter annoncen
Ligefrem af historiske dimensioner? Men til dem, der ønsker en sammenligning, så kig her: https://www.subsidesports.com/uk/inter-milan-football-shirt-archive

Vil dog give dig ret i, at der er blevet lavet pænere trøjer gennem tiden.

FD, ang. 3. trøjen, var der én i 09/10 sæsonen? Den har jeg nemlig svært ved at huske og den fremgår heller ikke på ovenstående oversigt.
Jaeh... jeg tror, min hukommelse spiller mig et puds. Vi brugte vist nok den (in)famøse korstrøje (som jo også var reservetrøje i 07/08 og 3. trøjen i jubilæumsåret, sæsonen forinden) som tredjetrøje i Tripletta-sæsonen. Om den så overhovedet blev brugt i sæsonen, kan jeg ikke huske.

Det er den, jeg har - men den hører vel ret beset sæson 07/08 til.

EDIT: Fedt oversigt, i øvrigt. Kæft den Misura trøje er lækker!

Min første trøje var 98/99 hjemmebanetrøjen, med Baggio bagpå, som jeg i ren rus og begejstring over at have set Inter spille for første gang bedte og tiggede mine forældre om at købe til mig i fødselsdagsgave. Den hænger indrammet på væggen nu.

Siden da har jeg fået 07/08 (hjemme og ude, Materazzi bagpå), 08/09 (hjemme, Materazzi, ude... Quaresma... jeg havde forhåbninger...), 09/10 hjemme, 10/11 ude, 11/12 hjemme, 12/13 hjemme, 13/14 hjemme, 14/15 hjemme, 15/16 hjemme, 17/18 hjemme og 18/19 hjemme - og så forhåbentlig snart 19/20 3. trøje.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Naeh, tror du har ret i, at vi brugte 100-års trøjen én gang eller to i den sæson faktisk, men jeg er heller ikke helt sikker. Fantastisk var den dog! :-)
Tak for link, InterFelice! Superfed oversigt.

@FD: Jeg købte Misura-trøjen sidste år da den i forbindelse med jubilæet blev sat til salg på Inters hjemmeside. Da vi så var nede og se Roma-kampen på GM i foråret, forhørte vi os i shoppen om det på nogen måde var muligt at få Matthäus bag på i den originale skrifttype. Det var det desværre ikke. Den er dog stadig superfed - selv uden "verdens bedste fodboldspiller anno 1990" bagpå.
Jeg ved ikke, hvad der er med den. Der er ikke noget specielt ved den, ej heller har jeg de helt vilde personlige gode minder ved den - men det er bare en lækker trøje.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1990 var nu også et rigtig godt år ;)
Hjemmebanetrøjerne i slut 80´erne og start 90´erne var alle fede mens 97/98 trøjen ødelagde den gode stimme helt.
Young gun ;)

Jeg er stadigvæk helt pjattet med 14/15 trøjen. Komplet anderledes end... Ja, alle de andre igennem årene, men den er svært stilet. Fjern sponsoren og man kan jo have den på ind under en blazer.

Jeg vil ikke brokke mig, hvis vi fik noget tilsvarende igen til næste sæson.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Lautaro med hattrick for Argentina - dog i en venskabskamp men alligevel. Det kører sgu meget godt for vores offensive spillere lige pt.

Kan vi få De Vrij tilbage nu, så har det i det hele taget været en yderst positiv landsholdspause set med Inter-briller.
Ja han fik virkelig tanket selvtilliden med nogle fine mål. Tror faktisk også han fremtvang straffet.

https://m.youtube.com/watch?v=Zo6F9VjKnvI
Pazza Inter Amala
Annonce