Snak

Mere indhold efter annoncen
Kæft, hvor er Godin bare stadig en verdensklasse-forsvarer! Skriniar og især De Vrij blegner jo nærmest ved siden af ham...
.
Der er vel heller ikke nogen tvivl om, at midtbanen fremover bør hedde sensi - brozo - barella. Ekstrem dynamisk og løbestræk midtbane, som fuldstændig har domineret her til aften. Der blev bare lukket ned, når Milan forsøgte at spille sig igennem.
FC Internazionale Milano JZ4 - Legenden over dem alle #HandanovicTheKing
Kæft, hvor er Godin bare stadig en verdensklasse-forsvarer! Skriniar og især De Vrij blegner jo nærmest ved siden af ham...

Hehe, jeg er ikke uenig i første del - men jeg synes nu, at De Vrij har spillet en brandkamp.

Jeg vil nu snarere bare skrive, at vi i Godin-De Vrij-Skriniar har fået et verdensklasseforsvar og at samtlige de tre dele gør hinanden bedre.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@FD

Efter min mening har det her været Lukaku´s bedste kamp i trøjen - og det er ikke fordi de andre kampe (i Serie A) har været ringe fra hans side. Fint at komme tilbage fra en tarvelig indsats mod Prag på den her måde.

Selvfølgelig svært at være helt uenig, når han nu leverede varen, især i så stor en stor kamp, og at der stadig ikke er så meget at sammenligne med. Men ja, jeg ved ikke... Savner måske bare stadigvæk, at han trods alt var lidt mere bevægelig, selvom han er en fysisk stor mand. Jeg savner (bortset fra målet) en bedre hoppe-teknik ved dødbolde og indlæg iøvrigt. Mere fysisk dominans, når nu det åbenlyst er hans spidskompetence. Jeg ved godt, at han også er fremragende som opspilstation for andre, at han har defensive kvaliteter og i det hele taget andre ting end bare at være boksangriber. Men det håber jeg stadigvæk, at han forbedrer sig markant på. Det er det, vi skal bruge som våben mod Dortmund og Barcelona - en mand, der sammen med Godin, Vecino, Skriniar m.fl. udgør en reel trussel i luftrummet.

Hehe, jeg er ikke uenig i første del - men jeg synes nu, at De Vrij har spillet en brandkamp.

Jeg vil nu snarere bare skrive, at vi i Godin-De Vrij-Skriniar har fået et verdensklasseforsvar og at samtlige de tre dele gør hinanden bedre.


Igen, ikke en holdning, jeg decideret kan erklære mig uenig i. Ja, de to andre var også fremragende og ja, tilsammen udgør de en pt. en forsvarskæde, der giver Juve baghjul - her skulle man blot forstå min kommentar som en ekstraordinær ros til Godin, som i aften viste en præstation, jeg havde frygtet, at han ikke længere kunne yde med sin alder. Men han er stadigvæk on fire, må man sige! Ser slet ikke pensionsmoden ud endnu :-)
.
Overbevisende sejr ! Og lækkert med lukaku mål i en stor kamp - gad godt han prøvede at gå på mål noget mere selv . Ærgerlig Politano ik kom på tavlen .

Midtbane og forsvar var forrygende !!
Pazza Inter Amala
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke med sejren. Den er der ikke så meget at indvende imod.
Jeg må sige, at det er bemærkelsværdig hvor ivrige man er om at analysere alle spilleres præstationer - kamp for kamp - på dette forum, men slet ikke bemærker, hvor stor en forskel Barella gør på denne Inter midtbane, i de få minutter han får. Bare tag de sidste 15 mod Slavia eller hele kampen i dag. Det er ren Verratti. Elegant som Sensi og et hidsigt tyngdepunkt som gattuso (beklager referencen).
Klasseforskel.

Jeg sad på intet tidspunkt med fornemmelsen at Milan kunne være en trussel i aftes. Og lad mig lige slå fast; Milan er ikke gode lige nu, men vi spiller også i allerhøjeste grad én af de bedste derbyer i lang tid.

Taktisk er vi spot on i dag (jeg er enig med Skrikaku´s indspark angående midtbanen). Det relativt høje pres på et Milan forsvar og målmand, der ikke er glade for bolden, gav pote, mens fokus på at lukke ned for Milans midtbane var helt rigtig.

Vores forsvar altså - mamma mia. Jeg ved ikke hvem var bedst af de tre. Formentlig Godin, men taber De Vrij en duel? Gør Skriniar? Laver de overhovedet fejl? Det er en trehovedet maskine, vi har at gøre med her. Jeg tror ikke, jeg har følt mig så tryg ved et Interforsvar i min tid som fan. Og lad os ikke glemme Dambro og Kwadwo i den ligning... Sikke en kamp fra dem også. Handanovic må have kedet sig derinde.

Midtbanen tikker bare. Brozovic spiller en gammeldags, god kamp, mens Sensi især i første halveg var den dynamo, vi er vante til at se. Barella? Ham kommer jeg lige tilbage til.

Lukaku spiller en glimrende kamp - dog stadigvæk med enkelte mangler. Han vinder de fleste af sine dueller og skaber mange nedfaldsbolde, alt i mens han også kæmper røven ud af bukserne. Målet var i øvrigt godt sat ind. Lautaro er en smule uheldig i aften og havde fået i hvert fald en assist og måske et mål, hvis ikke VAR havde spottet de der millimeter-offsides.

Og så Barella. Min MoM i aften. Han annullerer jo fuldstændigt Milans noget nær eneste skabende spiller Calhanoglu, alt i mens han også har overskud til at komme med i den offensive fase. Sikke et arbejdsraseri. Præcise afleveringer? Tjek. Fede skift? Tjek. Assist? Tjek. Sikke en kamp fra ham.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Vi var meget mere i kontrol i denne kamp, end de 3 første, selv om de på papiret var meget ringere.
Vel kun gode præstationer hele vejen rundt.
Hvis Godin ikke havde foræret bolden til Rebic lige inden slutfløjtet, havde han i min optik spillet en perfekt kamp. Den mand oser bare af klasse. Leao løber vel ca. dobbelt så hurtigt som ham, og alligevel kommer han aldrig nogensinde i problemer. Vanvittig kamp af ham.

Og ja, resten af holdet gør det også fortrinligt. For mig at se er det ikke forkert at tale om klasseforskel i dag. Vi var klart bedre end Milan og vinder fuldt fortjent.

@Rosso: Tak for det og tak for kampen. Jeg håber for jer at I snart får gang i hvad jeg egentlig synes er en ret spændende trup. Jeg kan dog godt være i tvivl om hvorvidt det sker så længe Giampaolo er ved roret.
Annonce