Vores defensiv har været intet andet end imponerende. Det har ikke kun resulteret i, at vi kun har lukket to mål ind i Serie A (hvor den ene kom med en mand i undertal), men også at resten af holdet kan stole og bygge på det fundament.
Jeg føler i øvrigt en trang til at rose Conte for hans rolle i går. Med al ære og respekt til Spalletti, men det hurtige røde kort havde formentlig resulteret i et hav af sene 1:1 udskiftninger og pointtab.
Conte reagerer positivt, hurtigt og aktivt på hvad der sker og han rammer efter min mening plet i hele kampen. Første halvleg var en taktisk masterclass, hvor Sampdoria ikke fik en fod til jorden - men jeg er faktisk mest imponeret af anden halvleg.
Hans første udskiftning, hvor Lukaku kommer ind i stedet for en ellers okay spillende Lautaro Martinez, er helt rigtig. Selvfølgelig skal den store belgier ind for at holde bare lidt pres på Sampdoria´s bagkæde. En spiller, der kan holde bolden op og gør, at man enten får et indkast eller frispark højt op på banen, eller når at komme med op. Lukaku spillede for så vidt jeg kan se hans bedste kamp i trøjen i går.
Den anden udskiftning, hvor Candreva ryger ud til fordel for Dambro, er også helt rigtigt set. Candreva spillede en god kamp, men D´Ambrosio gav en mere solid defensiv tilstedeværelse på den højreside, hvor Murru og Jankto gav den gas. Desuden er den gode Dambro også et fint offensivt kort.
Den tredje udskiftning er også godt set. Sensi spillede ligeledes en kanon kamp, men Barella er bare lidt mere en felt-til-felt spiller, der knokler og tackler i den defensive fase, alt i mens han også kan sætte noget op rent offensivt. Ved den indskiftning, afstivedes midtbanen lidt mere, alt i mens man ikke mistede den offensive drive.
Brozovic får (fortjent) meget ros for kampen i går og bliver almindelig set som kampens spiller - men for silvan, hvor var Conte bare vigtig i går.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi