Snak

Mere indhold efter annoncen
Conte kan simpelthen ikke brokke sig over træthed blandt spillerne og et tæt kampprogram (som han har ret i, men som rammer alle andre topklubber), og så spille med den startopstilling mod Brescia.
La prende Vecino.
Som forventet bliver det kun med to ændringer i forhold til Parma-kampen. Asamoah og De Vrij erstatter Biraghi og Bastoni.

Kom nu med tre point!!!
@OC: Mon ikke hans udtalelser mest af alt var en måde at lade ledelsen vide på at han forventer forstærkninger til januar?
Du har ret, OC. Omvendt, hvem skulle ellers gå ind og spille? Vi har trods alt et par skader på nøglepladser (Sensi, Vecino, D´Ambrosio og Alexis), så udover 17-årige Esposito og Lazaro i stedet for hhv. Lukaku/Lautaro og Candreva, er han nok en smule bundet, hvis han samtidigt også vil opnå et resultat mod Brescia.

Vi må håbe, han får mulighed for at skifte et par nøglespillere ud tidligt - bænken ser dog lidt hullet ud lige pt.

Brescia har også et par nøgleskader. Jesse Joronen - som har været et lyspunkt - er skadet, så det bliver til Serie A debut for vores gamle primavera målmand, Enrico Alfonso. Balotelli spiller også fra start.

EDIT: Og Dimarco i stedet for Asamoah, måske - selvom sidstnævnte sad over i sidste kamp også, og derfor burde være frisk nok.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
<blockquote>@OC: Mon ikke hans udtalelser mest af alt var en måde at lade ledelsen vide på at han forventer forstærkninger til januar? </blockquote>

Jo, og det er forståeligt men pointen står stadig for sig selv - spillerne virkede trætte mod Parma. Hvorfor køre rov på eksempelvis Candreva, med mindre man har opgivet Lazaro efter én halvleg. Hvorfor kunne Politano starte mod Udinese, men pludseligt ikke mere? Hvorfor spiller Brozo alle, alle, alle minutter, selv i de kampe hvor vi har styr på lortet.
Han er nødt til at bruge truppen, hvor tynd den så end må være.

Det virker som et statement, og Conte har før vist sig som en fyr der går sine egne veje, for at fasttømre en pointe.

Jeg frygter, at det koster på den lange bane.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som forvente.
I stærkeste pt. Da vi skal stikke af sammen med juve nu.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Jeg kan i øvrigt se, at Rakitic også rygtes til naboerne - men come on... Hvorfor skulle han skifte Barcelona ud med den nedre halvdel af Serie A, til et hold i spillemæssig krise og som nok ikke kommer til at vinde noget i år.


I må hjertens gerne få ham.

30 mio. euro, som han er vurderet til, er en pæn sjat for en snart 32-årig spiller.
@OC: Jeg kan sagtens følge dig. Specielt Brozo ligner en mand der i dén grad trænger til en pause. Og hvorfor Lazaro ikke spiller er mig også lidt en gåde (omend han godt nok så skidt ud mod Sassuolo).

Men jeg tror nu stadig mere på at Brozo spiller fordi Conte ikke mener at han har en erstatning i truppen pt. (med Sensi skadet) end at det er fordi han vil make a statement.
Lazaro har fået den chance. Og pyha det så ikke for godt ud da. Men han skal lige vende sig til at være i en stor klub og at du skal være på toppen hver eneste gang. En kamp hjemme imod et bundhold kan han nemt. Men omvendt må vi også indse at candrava har fundet sin anden ungdom og grabet chancen. Og det skal belønnes. Plus conte har et godt øje til ham
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mener du oprigtigt, at en indskiftnings-debut i en CHL-kamp hvor intet fungerede og presset var på det maksimale, samt hvad - 25 minutter? - i en kamp hvor alle holdkammeraterne mentalt havde slået fra, er ´den chance´?

Jeg ser intet lys i Lazaro, men vi bliver nødt til at prøve i det mindste. Jeg snakker jo heller ikke om hvem der er bedst, men at vi bliver nødt til at rotere for holdet og sæsonens bedste.

Efter din egen logik burde Candreva i øvrigt være solgt for to sæsoner siden.
La prende Vecino.
Annonce