Redigeretsøn 10. nov 2019
GdS melder, at vi har tre mål i januarvinduet: Giroud, Darmian og Kulusevski.
Faktisk skulle vi have en stående aftale med Parma, at vi kan låne eller købe Darmian når som helst. Han har egentlig også gjort det okay, så isoleret set vil det da være fint - men vi svømmer jo i backs, så jeg kan ikke helt se pointen i det.
Giroud giver egentlig også mening; erfaren, stor og stærk, taktisk klog, arbejdsom (især i holdets tjeneste) og egentlig også en fin målnæse. Vi mangler lidt en vice-Lukaku, så hvis vi kan låne Giroud i en halv sæson, med én eller anden option ville det være mere end fint.
Jeg er mest forhippet på Kulusevski dog. Han har i indeværende sæson lidt været, hvad Barrela var i sidste sæson. Han imponerer igen i dag mod Roma, hvor han både bidrager i det offensive og det defensive. Han har en god pasning, gode placeringsevner og ikke mindst en god afslutning. Jeg er temmelig sikker på, at han under Conte og på et Interhold i medgang kunne være en endog meget god tilføjelse. Desuden vil han også stryge direkte inde på et sted i truppen, hvor vi er ramte med skader og manglende dybde.
Vi har et godt forhold til Parma, så måske kunne et lån af de to spillere, mod de får to af vores billig eller på lån (Valero? Ranocchia? Dimarco?) eller en god låneaftale på dem være en vej frem. Giroud er nok straks sværere, Chelsea´s transferforbud in mente.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi