Snak

Mere indhold efter annoncen
Så lykkes det. Det var simpelthen et symbol over c i Kuz´ navn, som jeg havde kopieret, da jeg ikke kunne huske hvordan man stavede hans navn.

Hvorfor / Hvornår blev I Interisti?
Helt oprindelig startede det med Adriano i PES, som var et bæst. Spillede altid med Inter, men så ikke super meget fodbold på det tidspunkt. Det begyndte tilgengæld i sommeren 2006, hvor jeg mødte en svensk pige på sommerferie, og hun var super fan af Zlatan. Det blev jeg så også eller af hende :D. Da han så skiftede til os samme sommer, så begyndte jeg at se alle kampe, og bum jeg var solgt. Er egentlig ikke specielt vild med Zlatan i dag eller af svenskere for den sags skyld :D

Din bedste eller værste oplevelse med Inter
Bedste er selvfølgelig Tripletta sæsonen. Enkelte episoder: Stanko mål fra midten i Chl, cesars redning af messi forsøg, Balotellis pragtmål mod Juve, Zlatans frispark mål på Frey. Adriano i en sidste og kort opblomstring med Zlatan. Hver eneste af Maicons raids, som bare står tydligere og tydligere for hver elendig back vi har haft siden.

Værste må være derouten i 2011-12 og de næste mange sæsoner med skuffelse på skuffelse, dårlige transfer og fyringer konstant og ca. 0 penge at investere for.

Dit bedste Inter minde
CHL finalen 2010. Så kampen på storskærm på en strand på Phi Phi øerne i Thailand. Fyldt med tyskere og italienere og var pisse fuld. Havde heldigvis min inter trøje med, så var ven med alle italienere den aften (Der var tilsyneladende ikke nogle Juve fans den aften. Thailand orker dem nok ik, hvilket man jo godt forstå)

Højdepunktet i din tid som Interista
At opleve Meazza live. Det er bare en ekstrem fed oplevelse og bekræftede bare hvorfor Inter fans næsten alle er super nice og italiensk fodbold bare er så fedt ift. andre ligaer.

Best XI
Cesar
Samuel Materazzi de Vrij
Zanetti Cambiasso Snejider
Eto Milito Adriano (det råttalent og fordi Zlatan er irriterende)

Worst XI
Padelli måske (synes altid vi har haft gode målmænd i min tid)
Jonathan Campagnaro Rivas Pereira
Mvila Palombo Kuzmanovic
Manicini Quaresma
Rocchi

Det her hold ville ikke kunne vinde over Chievo´s hold 18/19 hvis de fik 50 forsøg.
Pazza Inter Amala
Jeg synes nu, Campagnaro gjorde det fortrinligt for os i den tid. Men jo, ikke just et prangende hold!

Det er i øvrigt sjovt, at alle har samme oplevelse, at det er pisse svært at udtage en værste målmand i Interregi, når nu førstevalg mellem stængerne siden 74/75 har heddet hhv. Bordon, Zenga, Pagliuca, Peruzzi, Frey, Toldo, César og Handanovic. Det er jo umuligt at vælge én... Mit valg af Frey bunder, som skrevet, mere i, at jeg ser ham som den mindst gode af de nævnte, samt at han (ligesom Peruzzi) kun var førstevalg i én sæson.

I øvrigt skulle Vieri, selvfølgelig Sarti og Buffon, der kom før de førnævnte, også have været enormt gode målmænd.

Godt indlæg, L´Imp.

EDIT: Iøvrigt modigt kun at spille med ni markspillere ;)
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Kan man nå at være med?

Hvorfor / Hvornår blev I Interisti?
Det startede lidt sløvt med at jeg egentlig syntes, Andreas Brehme var en verdensklassespiller omkring EM i 1988. Jeg tror, jeg havde sådan nogle klistermærker i en mappe, hvor han var med. Til det EM havde Inter en del spillere med for Italien; Bergomi, Altobelli og Zenga på kassen. Og da Brehme sammen med Matthäus så skiftede til Inter bagefter var det første kontakt til mit hjerte skabt. Klinsmann kom året efter. I 1990 vinder Vesttyskland VM i Italien med Brehme, Matthäus og Klinsi på holdet (Alle tre på turneringens All-Star-holdet efterfølgende. For Italien, som vandt bronze, er igen flere Inter-legender (Berti med nr. 10) og igen havde jeg klistermærkebogen fyldt. Flere kampe blev spillet på GM og dengang var det et storartet og moderne stadion. I 1991 vinder Inter UEFA Cuppen over Roma.
I 1992 blev det lidt forbudt i DK, at synes, at Tyskland havde gode spillere, så der kølede det lidt igen, Klinsi og Brehme skiftede væk og det var svært at følge med i italiensk fodbold på afstand dengang. Så det var lidt off indtil 1997, hvor Ronaldo blev hentet som verdens dyreste spiller. Siden da har jeg fulgt holdet så meget som muligt.
Ingen af mine venner vidste meget om italiensk fodbold, ud over at Laudrup havde spillet i Juventus (har aldrig brudt mig om ham siden), så det var lidt fedt at holde med en klub, som ingen anden var med.

Din bedste eller værste oplevelse med Inter
Det bedste, som jeg lige kommer på (men også hårdt) må være Zanettis afsked. Sjældent har jeg vrælet så galt. Det var smukt som intet andet.

Værste må være at se Matrix græde overfor Mourinho, da han forlod klubben. Der gik noget i stykker. Og den måde som man i Inter efterfølgende behandlede Sneijder og Julio Cesar på var skandaløst. Ellers kan der refereres til mange håbløse transfers. Pressens behandling af Adriano og folks manglende forståelse for hans sorg, var også slemt. Vieris (og også Balotellis) uvenskab med Curvaen.

Dit bedste Inter minde
Et af dem må være da unge Santon lukkede helt ned for Cristiano Ronaldo i Champions League på GM i 09. Jeg elskede ham med det samme, men desværre blev det ikke forløst i den klassespiller, som han viste glimt af.
Og så selvfølgelig Champions League-triumfen. Jeg sad i familiens sommerhus til meget traditionsrig frokostbord hele dagen. Jeg insisterede på at få hentet et TV ud i haven, så vi alle kunne følge med. Sikke en dag.

Højdepunktet i din tid som Interista
At opleve en kamp på GM. Det er en uforglemmelig oplevelse. Hele stemningen udenfor på pladserne og selvfølgelig stemningen fra Curvaen.

Best XI Jeg har valgt dem, jeg bedst har kunnet lide, ikke nødvendigvis de bedste spillere.
Julio Cesar
Brehme, Muren, Zanetti, Maicon
Matthäus, Djorkaeff, Cuchu, Deki
Sneijder
Ronaldo

Recoba, Zamorano, Cordoba, Figo og Maxwell skal også nævnes.

Worst XI
Jeg kan ikke vælge en målmand, så det bliver lidt blandet og vilkårligt.
Nagatomo, Muntari, Rocchi, Nelson Rivas, Jonathan, Zanetti (Chr.), Guarin, Emre, Medel (som CB), Sükür m.fl.
Kan man nå at være med?

Nej, det er for sent. Jeg læser det ikke, Facc.

Ej, spøg til side - tak for indspark. Et par gode minder. Jeg er meget enig i, at Zanetti´s (og Cuchu´s, Murens, Chivu´s og Principe´s) farvel var smuk og vemodig. Det var virkelig også der, hvor det gik op for mig, at et vagtskifte var på vej.

Det samme med Matrix og Mourinho der grad sammen. Dengang fejede jeg rygterne lidt væk - at Mou skulle forlade os i én af klubbens bedste stunder, kunne jeg ikke forestille mig.

Jeg har i øvrigt også Nelson Rivas med i mit værste XI. Var det ikke mod Manchester United, at han var nødt til at spille, på grund af skader til Samuel, Materazzi og Cordoba? Jeg husker at han skøjtede rundt og blev pillet ud i pausen - hvilket alligevel er usædvanligt for en midterforsvarer.

FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
-
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har i øvrigt også Nelson Rivas med i mit værste XI

Han var pivelendig. Et af de eksempler på, at man flere gange har prøvet at hente en ung udgave af en nuværende klassespiller (Cordoba i det her tilfælde). Maicon > Jonathan er et andet.
Jep.

Det var satme også swing or a miss i Moratti-æraen. FFP har været en bitch, men man må også sige, at vores indkøbsstrategi er blevet noget bedre som resultat deraf. Vi kører ikke længere "smid for mange penge efter et muligt talent" stilen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg vil også gerne lige komme med mit indspark til hvorfor / Hvornår jeg blev interisti .

Danmark spillede VM i 2002 og 11 årige mig sad troligt og så alle kampene . Og da Danmark mødte Uruguay fangede Recoba mig med det samme . Jeg husker tydeligt hans frisparksdrøn på stolpen. Fra den dag blev han min suveræne favoritspiller og er det stadig den dag i dag .

Jeg havde som sådan aldrig haft et favorithold på det tidspunkt og eftersom Chino spillede for Inter begyndte jeg så småt at følge deres kampe. Og her blev jeg også fanget med det samme. Og jeg har aldrig set mig tilbage.


Pjat med jer Rivas var da konge hvad den mand ikke kunne resultere i, kunne man jo nærmest skrive en roman om.

Jeg gider ikke lave en dårligste 11 der er simpelthen for mange kandidater. Jonathan er dog det rene vand i forhold til Greskos elendighed, eller hvad med Vivas, Okan, Wome, Pasquale, Sukur, Brechet, Ventola, Morfeo, Helveg, Coco, Guglienminpietro eller Pancev .

Bedste 11

Cesar*
Maicon, Muren, Skriniar, Bergomi
Zanetti, cambiasso, Berti
Sneijder
Zlatan**, Ronaldo

*var lidt i syv sind over Cesar eller Pagliuca, sidst nævnte var nok egentligt en bedre målmand, men Cesar vandt det hele.
**Uagtet hvor en stor c*** han end er så fornægter hans klasse sig ikke. Det var enten ham eller backstabberen Vieri eller babyen Icardi.

Overvejede også lidt Cordoba, en af mine absolut favorit spillere, men både Skriniar, Muren og Bergomi var/er milevidt bedre.

Zenga, Brehme, Matthäus, Klinsman, Suarez, Facchetti, Oriali, Baresi, Rummenigge, Boninsegna, Altobeli, Nyers, Picchi og Corso, er alle honourable mentions. De kunne alle være i all time greatest start 11 men eftersom de er før min tid tager jeg dem ikke med.
Elsker for i øvrigt Bastonis kommentar
"Kunne blive 10 år i Inter"

hvis Bastoni fortsætter den udvikling, så gør du bare det, så kan han blive den næste Bergomi.
Annonce