Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor egentlig? Jeg ville da hjertens gerne høre dit besyv - hvis du har et altså.

Det er netop dét - jeg tror umiddelbart ikke jeg har det store at bidrage med.

I sidste ende bliver det også synsninger.

@FD: Fair nok.

Bottom line for mig er (og jeg ved godt at du nok allerede er klar over dette): Jeg synes ærlig talt det er en skændsel over for både Candreva og fodbolden generelt at karakterisere ham som "elendig".

En "elendig" spiller står ikke for så mange mål på et Conte-mandskab på vej til sølvmedaljer med kun 4 runder igen. Hell (for nu at ikke citere men lave en intertekstuel reference til en anden klog bruger i tråden), han spiller ikke engang for det pågældende Conte-mandskab.

Hvis vi kører skalaen fra 1-10 (hvor 10 er verdensklasse og 1 er elendig), så vil jeg selv placere Candreva på en 7´er. At du eller andre så skulle have lyst til at placere ham længere nede på skalaen har jeg det helt fint med - selv hvis vi taler en 3´er. Det er og bliver jo en meget subjektiv sag sådan noget her. Men at du skal placere ham helt nede på en 1´er er simpelthen så umådelig svært for mig at acceptere - specielt fordi du er en af de brugere hvis holdning jeg generelt sætter mest pris på.

Men ja ja, jeg må sluge den kamel kan jeg efterhånden forstå. Så det gør jeg.

PS: Jeg tror man skal være mere en almindelig meget D´Ambrosio-fan for at tro at Conte har ham lige så højt på sin præferenceliste over højre wingback som Candreva. Han har været skadet ja, men det er nu vist stadig Candreva der er foran i køen på den plads.
@ I4L

specielt fordi du er en af de brugere hvis holdning jeg generelt sætter mest pris på

Tak og i lige måde.

Men...

"En skændsel over for både Candreva og fodbolden generelt"?

Er vi ikke ud i, at du snarere er forblændet af manden, end at jeg er?

Hvorom alt, så er en ville jeg nok placere Candreva på en 2, måske en tyndt 3 på din skala - men vi er Inter, vi skal jo slet ikke have spillere i den ende af skalaen i truppen. Jeg synes at 7 er også enormt højt sat. Der ligger i min verden spillere som Lautaro, Barella og denne sæsons Skriniar.

Nok om det, tænker jeg. Videre til kampen!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Både Candreva og D´Ambrosio starter ind - og i samme side, så vi kan tælle fejl! Ej, jeg håber selvfølgelig, at Candy spiller en god kamp - det gør jeg hver gang.

San; Godin, De Vrij, Dambro; Young, Barella, Evighedsmaskinen, Candy; Eriksen; Alexis, Big Rom.

San Danovic må gerne stoppe med at lave børnefejl.

EDIT: Hey, ny spiller på bænken. Kwadwo Asamoah - har I hørt om ham?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det lover godt for kampen denne start.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og hvorfor jeg mente vi skulle spare spillere der har spillet meget. De Vrij skadet...
Hvis bare du var ansat i klubben...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
FD de sidste kampe er ligegyldige træningskampe, vi kan ikke vinde mesterskabet og vi er sikre på CL. Vi risikere skader der kan gøre at vi mangler spillere til EL, i værste fald miste sæson starten.
Oy oy, Lukaku brænder nogle chancer i aften.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Banen er også spejlglat det spiller nok også ind.

Fornuftig halvleg, taget omstændighederne i betragtning.
Annonce